Aktualności
Data dodania: 1 października 2018
Autor: zgj

Certyfikaty i wyróżnienie CzOT dla Gminy Janów


Certyfikaty i wyróżnienie CzOT dla Gminy Janów

Dwa certyfikaty Częstochowskiej Organizacji Turystycznej i wyróżnienie odebrali reprezentanci z gminy Janów podczas gali z okazji Światowego Dnia Turystyki.

Uroczystość odbyła się 27 września 2018 r. w częstochowskim Hotelu ARCHE i była okazją do nagrodzenia ludzi zasłużonych dla turystyki oraz do podsumowania działań ukierunkowanych na promocję i uatrakcyjnianie regionu częstochowskiego.

W kategorii „pamiątka turystyczna” certyfikat przyznano Jolancie Madej - artystce z Janowa za Jurajskie Misy. W kategorii „potrawa regionalna” certyfikat uzyskała Spółdzielnia Socjalna Złota Jura za Złotopotockie pierogi z pstrągiem.

Specjalne wyróżnienie po raz kolejny trafiło do człowieka turystyki Henryka Srokosza – przewodnika, gospodarza Punktu Informacji Turystycznej i Schroniska Młodzieżowego w Siedlcu, radnego Rady Gminy Janów.

Certyfikaty i wyróżnienia wręczyli Krzysztof Matyjaszczyk - prezydent Częstochowy wraz z zastępcą - Jarosławem Marszałkiem, Zdzisław Wolski - przewodniczący Rady Miasta Częstochowy oraz Stefan Nowak - prezes Częstochowskiej Organizacji Turystycznej.

Jurajskie misy wykonane są z betonu, z amonitami od strony wewnętrznej lub zewnętrznej są inspirowane przyrodą Jury. Na misach są widoczne: odciski skrzypów, paproci, liści klonów, roślin łąkowych, szczątki muszelek z dna jurajskiego morza zatopione w żywicy w kolorach naturalnych. Proponowane są w różnej wielkości: jako drobna pamiątka lub wystrój wnętrza, pojedynczo albo w komplecie pod nazwami np. "Jurajska łąka” albo „Aleja klonów” w zależności od użytej rośliny do wykonania odcisku. Posiadają opakowania okolicznościowe z nadrukiem liścia paproci. Więcej na www.jolantamadej.com
Złotopotockie pierogi z pstrągiem - pełnowartościowa potrawa z nadzieniem z wędzonego pstrąga. Do farszu dodaje się różne dodatki, przyprawy i zioła. Pierogi są ręcznie lepione i gotowane w wodzie. Są miękkie i soczyste. Mają swoisty, delikatny smak i lekki zapach ryby. Można je podawać z różnymi okrasami. Smak najlepiej podkreśla okrasa z masła klarowanego.

Złotopotockie pierogi z pstrągiem podawane są w Bistro Złota Jura w Złotym Potoku przez cały rok. Bistro prowadzi Spółdzielnia Socjalna Złota Jura utworzona przez Gminę Janów i Stowarzyszenie YAVA.