Opis wydarzenia
Data wydarzenia: 15 czerwca 2018 - 16 czerwca 2018
zgj

Przenieś się do średniowiecza! Kolejny Piknik na Gąszczyku przed nami!


Przenieś się do średniowiecza! Kolejny Piknik na Gąszczyku przed nami!

W najbliższy piątek rozpocznie się III edycja Pikniku Rycersko – Archeologicznego „Słowiański Gąszczyk – Waleczni Przodkowie”. Po raz pierwszy odbędzie się on w czerwcu, a nie jak było wcześniej we wrześniu. Oprócz względów pogodowych, głównym powodem zmiany terminu jest udostępnienie warsztatów historycznych przygotowanych przez rekonstruktorów - młodzieży szkolnej. Ma to być żywa lekcja historii wczesnośredniowiecznego grodziska, które swoje początki zamieszkiwania przez ludzi, miało nawet jeszcze o tysiąc lat wcześniejsze, bo w czasach kultury łużyckiej.


Organizatorzy, czyli Gmina Mstów i Grupa Rekonstrukcyjna „Żelazny Wilk” we współpracy z Muzeum Częstochowskim, przygotowali szereg atrakcji. Warsztaty organizowane będą przez najlepszych w kraju rzemieślników – rekonstruktorów. Odbędą się warsztaty: skórniczy, odlewniczy, hafciarski, tkacki, kowalski. Będzie na nich można zobaczyć m.in. ręczne szycie butów, odlewanie ozdób, wykuwanie broni, tkanie materiałów. Nie zabraknie smacznych potraw utrzymanych w duchu tego okresu na warsztatach kulinarnych oraz występu grupy muzycznej. Będą też: gry terenowe, poszukiwanie skarbu, oraz pokazy uzbrojenia i walk z X i XI wieku – czyli okresu, kiedy ostatnio było zamieszkałe Grodzisko.


Sobota będzie drugim dniem Pikniku, nakierowanym na rodziny z dziećmi. Oprócz warsztatów w Osadzie Słowiańskiej zobaczyć będzie można życie codzienne w tym okresie i szereg turniejów przygotowanych przez Bractwo „Wotczina Raróg” z Krakowa. Na koniec organizatorzy przygotowali Bitwę o Gród, fabularyzowane starcie dwóch wczesnośredniowiecznych armii.


Archeolodzy z Muzeum Częstochowskiego, jak co roku organizują Akademię Młodego Archeologa z mnóstwem niespodzianek.!
Wszystko to na Grodzisku Gąszczyk w Siedlcu, gmina Mstów. Parking dostępny przy Sanktuarium Ojca Pio na Przeprośnej Górce, dojście do Grodziska jest oznaczone.

Wejście na imprezę jest wolne! Zapraszamy na autentyczne widowisko dla dzieci i dorosłych - organizowane bez prądu i z troską o realia!

 


Data
15.06.2018 15:00
- 16.06.2018 19:00
Położenie
w centrum miasta
Rodzaj wydarzenia
Plenerowe
Region turystyczny
Jura Krakowsko-Częstochowska
Adres

Siedlec
Kontakt
www: www.msow.pl
Kalendarium wydarzeń
Wyszukiwarka wydarzeń
Galeria
 • 5
  - - - - -
 • 3
  - - - - -
 • 1
  - - - - -
 • 4
  - - - - -
 • 6
  - - - - -
 • 2
  - - - - -