Szczegóły atrakcji turystycznej

Kategoria: Dziedzictwo kulturowe
Sanktuarium Matki Boskiej Smardzowickiej w Smardzowicach

Neogotycki kościół parafialny zbudowany w 1918r. w Smardzowicach. W ołtarzu głównym umieszczono obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem pochodzący ze starego XVI - wiecznego drewnianego kościoła, który w 1938r. przeniesiono do Mostku w gminie Gołcza. Obraz namalowany na deskach z ok. XV wieku przysłonięty sukienką srebrną z 1683 r. został podarowany do kościoła w okresie 1635-9 przez żonę Jana Bąka, administratora zamku ojcowskiego. Od razu zasłynął z łask i cudów, których około 60 szczegółowo odnotowano w prafialnych kronikach. W dniu 27.08.1972 r. cudowny wizerunek Matki Bożej został ukoronowany przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Po kradzieży koron w 1984 r. ponownej koronacji dokonano 12.10.1986 r.

Lokalizacja
ulica Samardzowice 1
32-077 Smardzowice
Skała
małopolska, Jura Krakowsko-Częstochowska
na wsi
Kontakt
: +48 12 3892050
: +48 506131225
: www.parafiasmardzowice.pl
Informacje ogólne
: kościoły, sanktuaria/miejsca kultu
Dostępność
: cały rok
Atrakcje
Trasy
Galerie

Szlak kulinarny Śląskie Smaki

Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
Zawiercie
Obiekt położony jest w sercu Jury na obrzeżach miasta Zawiercie otoczonymi terenami leśnymi, blisko głównych dróg krajow... więcej>>
Dąbrowa Górnicza
Restauracja Zagłębie Smaku znajduje się na pierwszym piętrze hotelu Holiday Inn w Dąbrowie Górniczej.
Mysłowice
Są takie miejsca gdzie wchodzisz i od razu czujesz się jak w gościnie u przyjaciół.

W pobliżu

Ojców
U podnóża romantycznej góry zamkowej, oraz wzdłuż całej Doliny Prądnika w XIX wieku powstało modne uzdrowisko goszczące wiele znakomitości. Warto zatrzymać się tu na dłużej, aby móc dokładnie przedeptać wszystkie udostępnione turystom ścieżki i zwiedzić inne atrakcje turystyczne, między innymi tutejsze jaskinie. My z kolei udajemy się w kierunku południowym do Prądnika Korzkiewskiego i zamku w Korzkwi.
Korzkiew
Pierwsze dokumenty z 1352 roku mówią o górze Korzkiew, na której znajdował się zamek wzniesiony tu przez ród herbu Syrokomla. W XV wieku był on własnością mieszczanina Piotra Krupka, następnie znalazł się w rękach rodziny Ługowskich.
Sułoszowa
Ze Sławkowa asfaltową drogą udajemy się w stronę Krakowa. Mijamy Olkusz, w Sienicznie skręcamy w lewo i udajemy się do Sułoszowej. Kręta droga w pewnym momencie zaczyna biec dołem doliny, która od potoku biorącego tu początek przyjmuje nazwę Doliny Prądnika. Wkrótce pojawiają się pierwsze skały wapienne, które z czasem przybiorą cechę stałego elementu krajobrazu, a na szczycie jednej z nich już z daleka widać zamek.
Kraków
Na koniec naszej wędrówki udajemy się do Krakowa. Górujący nad miastem na wzgórzu nieopodal Wisły zamek Wawel jest bez wątpienia najważniejszym z zamków znajdujących się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
Rabsztyn
Rabsztyńskie wzgórze wapienne to idealne miejsce na wzniesienie warowni. Chyba właśnie tak myśleli nasi przodkowie, którzy w połowie XIV wieku na tutejszej skale postawili warownię z wysoką okrągłą wieżą.
zobacz więcej

Noclegi

Pilica
OBIEKT JEST CZYNNY CAŁY ROK, - wyżywienie we własnym zakresie, - 2 pokoje z aneksem kuchennym, łazienka, wc - w zielonym pokoju są 2 łóżka dwuosobowe i 1 jednoosobowe, - w pomarańczowym pokoju jest 1 dwuosobowe łóżko, - telewizor, - kuchnia w pełni wyposażona, - możliwość rozbicia namiotu, - po wcześniejszym uzgodnieniu z właścicielem istnieje możl...
zobacz więcej

Gastronomia

Sławków
Pizzeria w Sławkowie serdecznie zaprasza na pizzę, hamburgery i zapiekanki prosto z pieca oraz pyszną kawę! Prawdziwa pizza w Twoim mieście! Z kartą stałego klienta 10 pizza za darmo! Do każdej pizzy dwa sosy gratis! Na terenie Sławkowa dowóz do 3 km bez dodatkowych opłat :)
zobacz więcej