Warsztaty rękodzieła w Podlesicach

Data publikacji:
21 Styczeń 2015
Odsłuchaj tekst

 Jest takie miejsce na Jurze gdzie możemy się przenieść w świat dawnych rzemiosł i rękodzieła – to miejsce to Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury
w Podlesicach.


 Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach zaprasza na warsztaty które są zawiązane z dawnym zanikającym obecnie rzemiosłem i rękodziełem które na przestrzeni lat zostało wyparte z krajobrazu Polskiej wsi przez maszyny i nowe technologie. Wśród proponowanych zajęć można znaleźć warsztaty z filcowania, ceramiki , tkactwa, bibułkarstwo , malowania na tkaninach, czy wypieku podpłomyków.


 O filcowaniu. Filcowanie to prawdopodobnie najstarsza technika włókiennicza opanowana przez człowieka, którą nasi przodkowie stosowali jeszcze zanim wynaleziono tkaniny wełniane i dzianinę. Ostatnimi laty filc znów stał się modny, zarówno w rękodzielnictwie jak i działaniach hobbystycznych. Sposobów filcowania jest kilka. Możemy filcować wełnę na sucho-za pomocą specjalnej igły i jak mokro poprzez tarcie wełny przy użyciu wody i mydła. Program zajęć jest dostosowany do przedziału wiekowego. Najmłodsi na zajęciach wykonają filcowe kulki, a starsze grupy np. obrazy filcowe lub kwiaty
 Warsztaty z ceramiki. Ceramika to rzemiosło i technika wykonywania naczyń i przedmiotów codziennego użytku z gliny. Umiejętność obróbki gliny znano już w II wieku p. n. e. Warsztaty z ceramiki odbywają się klimatycznej chacie. Różne techniki pracy poznane podczas zajęć pozwolą nam stworzyć oryginalne figurki, kubki, miseczki, wazony oraz wiele innych rzeczy które wyobraźnia pozwoli na stworzyć.
 Tkactwo jest jednym z najstarszych zajęć rzemieślniczych zajmujące się ręcznym lub mechanicznym wyrobem tkanin. Do połowy XIX wieku występowało głownie w formie rękodzieła domowego. Podczas warsztatów każda osoba będzie miała możliwość stworzenia niepowtarzalnej krajki, bransoletki lub zakładki do książki.
 Bibułkarstwo to wymarłe rękodzieło polegające na tworzeniu kwiatów i ozdób z papieru, bibuły i krepiny. Bibułowymi ozdobami strojono chałupy i domostwa głównie w okresie świąt. Z kolei panny z kolorowych kwiatów wiły wianki. Obecnie bibułkarstwo przeżywa swój renesans. Na zajęciach każdy nauczy się tworzyć kwiaty i bukiety wedle starych technik wytwarzania.
 Zajęcia z malowania na tkaninie są dobrą okazją do spędzania czasu w twórczej atmosferze. W trakcie zajęć uczestnicy zgłębią wiedze na temat technik malowania, nauczą się mieszać kolory, a przede wszystkim wykonają jedyne w swym rodzaju obrazki lub malowane serwetki.
 Dla wszystkich którzy lubią jeść przygotowane są zajęcia „Od ziarenka do bochenka”. Zajęcia adresowane są do osób w każdym wieku. Nauczymy się na ich rozróżniać zboże, będziemy mieć niepowtarzalną okazje by samodzielnie zmielić mąkę w dawnych żarnach, poznamy historię wypieku chleba. Każdy uczestnik zajęć bierze udział w procesie tworzenia i wypieku podpłomyków. Warsztaty kończą się degustacją wcześniej wypieczonych podpłomyków posmarowanych dżemem.

 Największym atutem zajęć jest to, że każda rzecz jest niepowtarzalna, a największa satysfakcja jest z tego, że wszystkie przedmioty wykonamy sami oraz mamy możliwość zabrania ich do domu

Pełną ofertę edukacyjną znajdziemy pod adresem http://podlesice.org.pl/oferta-edukacyjna/
Szczegóły i pytania dotyczące warsztatów dostępne pod numerem 730 702 056

Wyświetlenia:  170