Wyszukiwarka - dziedzictwo kulturowe
Liczba elementów: 17
Skarżyce (1.99 km)
Ruiny zamku rycerskiego „Bąkowiec” pochodzącego z XIV–XV w. znajdują się na terenie wypoczynkowego ośrodka „Morsko Plus”. Obok obiektu przechodzą dwie najważniejsze, piesze trasy jurajskie: czerwono znakowany Szlak Orlich Gniazd oraz niebieski Szlak Warowni Jurajskich. Wycieczkę do ruin zamku połączyć można ze zwiedzaniem pobliskich Skał Rzędkowickich i Kroczyckich.
więcej >>
Dodaj do planera
Lgotka (3.37 km)
Zapraszamy do muzeum gdzie możecie spotkać zbiory sprzętu turystycznego, alpinistycznego, narciarskiego i ratowniczego gromadzone z mozołem od kilkudziesięciu lat.
więcej >>
Dodaj do planera
Kroczyce (4.05 km)
Początki parafii w Kroczycach sięgają (wg dokumentów pisanych) XII w. Zanim wzniesiono obecną, murowaną świątynię, istniały tutaj kolejne kościoły drewniane (choć nie wszystkie fakty z ich historii są znane). Pierwszy z nich padł ofiarą pożaru. Kolejną budowlę, także drewnianą, ufundował Piotr Firlej w 1427 r. Intencją tej fundacji była podzięka za szczęśliwy powrót z bitwy pod Grunwaldem w 1410 r. Obecny kościół jest budowlą XIX-wieczną.
więcej >>
Dodaj do planera
Podlesice (4.45 km)
Centrum położone jest w sąsiedztwie Góry Zborów, stanowiącej fragment utworzonego w połowie XX w. rezerwatu przyrody nieożywionej oraz Jaskini Głębokiej.
więcej >>
Dodaj do planera
(4.64 km)
Jaskinia Głęboka to największa podziemna forma krasowa rezerwatu przyrody „Góra Zborów”. Jej długość wynosi 190 m., a różnica wysokości między skrajnie położonymi punktami jaskini – 22,4 m.
więcej >>
Dodaj do planera
(7.87 km)
Góra Birów, wznosząca się 461 m n.p.m., stanowi jedno z charakterystycznych wzniesień w rejonie Podzamcza i Ogrodzieńca. Skaliste, malownicze wzgórze, dające dobry widok na okolicę było już od czasów neolitu miejscem osadnictwa. Szczególnie partie wierzchołkowe wzniesienia, tworzące nieckę otoczoną wapiennymi ostańcami, dodawały temu miejscu istotnych walorów obronnych. Obecnie możemy tu oglądać rekonstrukcję grodziska słowiańskiego.
więcej >>
Dodaj do planera
Podzamcze (8.43 km)
Suchy Połeć, zwany także Suchym Palcem, to charakterystyczny masyw skalny nieopodal centrum Podzamcza. W rejonie tym znajdują się także niemieckie bunkry z czasów II wojny światowej. Miały one stanowić część linii Ostwall, której zadaniem było zatrzymanie frontu przed terenami Górnego Śląska. Choć walki radziecko-niemieckie w pobliskich rejonach były zaciekłe, same bunkry nie odegrały w nich jednak większej roli.
więcej >>
Dodaj do planera
Własne przetwory owocowo - warzywne oraz wyroby cukiernicze produkuje i serwuje Poziom 511 Design Hotel & SPA.
więcej >>
Dodaj do planera
Podzamcze (8.71 km)
W Podzamczu, przy drodze prowadzącej z Ogrodzieńca do Pilicy, w urokliwym miejscu znajduje się jedno z sanktuariów maryjnych. Kult Matki Bożej w tym miejscu sięga pierwszej połowy XIX w., kiedy to Maria miała ukazać się na skale jednemu z okolicznych mieszkańców. Sama kaplica jest obiektem nowym i pochodzi z roku 2000, zaś uroczyste ustanowienie Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej dokonane zostało przez władze kościelne w roku 2002.
więcej >>
Dodaj do planera
(9.03 km)
Położony na malowniczym, skalistym wzgórzu zamek Bobolice to jedna z bardziej znanych warowni leżących na Szlaku Orlich Gniazd, w środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Dzieli go niespełna pół godziny spaceru od bliźniaczej twierdzy w Mirowie. Sieć szlaków turystycznych umożliwia także dłuższe wędrówki w rejon Skał Kroczyckich i Rzędkowickich oraz w inne atrakcyjne zakątki Jury. Zamek stanowi ciekawy przykład budowli, która po wiekach bycia ruiną została odbudowana w czasach obecnych.
więcej >>
Dodaj do planera
Ogrodzieniec (9.04 km)
Obecny kościół Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu, stojący na miejscu poprzedniej, drewnianej budowli pw. św. Wawrzyńca (która istniała tu od średniowiecza do połowy XVIII w.), był budowany (z przerwami) od lat 50-tych XVIII w. Ostatnie etapy budowy przypadły na lata 1783-87, gdy właścicielem Ogrodzieńca był Jan Józef Jakliński. Świątynia łączy w sobie cechy późnobarokowe i klasycystyczne. Jej murowana budowla charakteryzuje się wyniosłą wieżą.
więcej >>
Dodaj do planera
Podzamcze (9.06 km)
Położony na terenie Parku Rozrywki Ogrodzieniec Park Miniatur umożliwia zapoznanie się z jurajskimi zamkami i warowniami w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut! Z dużą starannością odtworzono tu 16 twierdz ze Szlaku Orlich Gniazd. W malowniczej scenerii, u podnóża ruin zamku Ogrodzieniec, powstały miniatury zamków z okresu ich największej świetności, z zachowaniem naturalnego otoczenia każdej z budowli. Są tu również średniowieczne maszyny oblężnicze, oraz replika klasztoru na Jasnej Górze.
więcej >>
Dodaj do planera