Wyszukiwarka - dziedzictwo kulturowe
Liczba elementów: 22
(2.86 km)
Góra Birów, wznosząca się 461 m n.p.m., stanowi jedno z charakterystycznych wzniesień w rejonie Podzamcza i Ogrodzieńca. Skaliste, malownicze wzgórze, dające dobry widok na okolicę było już od czasów neolitu miejscem osadnictwa. Szczególnie partie wierzchołkowe wzniesienia, tworzące nieckę otoczoną wapiennymi ostańcami, dodawały temu miejscu istotnych walorów obronnych. Obecnie możemy tu oglądać rekonstrukcję grodziska słowiańskiego.
więcej >>
Dodaj do planera
Podzamcze (3.29 km)
Suchy Połeć, zwany także Suchym Palcem, to charakterystyczny masyw skalny nieopodal centrum Podzamcza. W rejonie tym znajdują się także niemieckie bunkry z czasów II wojny światowej. Miały one stanowić część linii Ostwall, której zadaniem było zatrzymanie frontu przed terenami Górnego Śląska. Choć walki radziecko-niemieckie w pobliskich rejonach były zaciekłe, same bunkry nie odegrały w nich jednak większej roli.
więcej >>
Dodaj do planera
Podzamcze (3.45 km)
W Podzamczu, przy drodze prowadzącej z Ogrodzieńca do Pilicy, w urokliwym miejscu znajduje się jedno z sanktuariów maryjnych. Kult Matki Bożej w tym miejscu sięga pierwszej połowy XIX w., kiedy to Maria miała ukazać się na skale jednemu z okolicznych mieszkańców. Sama kaplica jest obiektem nowym i pochodzi z roku 2000, zaś uroczyste ustanowienie Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej dokonane zostało przez władze kościelne w roku 2002.
więcej >>
Dodaj do planera
Własne przetwory owocowo - warzywne oraz wyroby cukiernicze produkuje i serwuje Poziom 511 Design Hotel & SPA.
więcej >>
Dodaj do planera
Podzamcze (3.93 km)
Zamek Ogrodzieniec to największa warownia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a także, bez wątpienia, jeden najpiękniejszych zamków w Polsce. Znajduje się na Górze Janowskiego w środkowej części Wyżyny. Majestatycznym ruinom malowniczości dodają fantazyjne formy skalne, z wykorzystaniem których postawiono mury budowli. Zamek leży w centralnej części Jury i jest łatwo dostępny komunikacyjnie. Obok przebiega czerwono znakowany Szlak Orlich Gniazd.
więcej >>
Dodaj do planera
Podzamcze (3.95 km)
Położony na terenie Parku Rozrywki Ogrodzieniec Park Miniatur umożliwia zapoznanie się z jurajskimi zamkami i warowniami w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut! Z dużą starannością odtworzono tu 16 twierdz ze Szlaku Orlich Gniazd. W malowniczej scenerii, u podnóża ruin zamku Ogrodzieniec, powstały miniatury zamków z okresu ich największej świetności, z zachowaniem naturalnego otoczenia każdej z budowli. Są tu również średniowieczne maszyny oblężnicze, oraz replika klasztoru na Jasnej Górze.
więcej >>
Dodaj do planera
Ogrodzieniec (4.94 km)
Obecny kościół Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu, stojący na miejscu poprzedniej, drewnianej budowli pw. św. Wawrzyńca (która istniała tu od średniowiecza do połowy XVIII w.), był budowany (z przerwami) od lat 50-tych XVIII w. Ostatnie etapy budowy przypadły na lata 1783-87, gdy właścicielem Ogrodzieńca był Jan Józef Jakliński. Świątynia łączy w sobie cechy późnobarokowe i klasycystyczne. Jej murowana budowla charakteryzuje się wyniosłą wieżą.
więcej >>
Dodaj do planera
Ogrodzieniec (5.08 km)
Ogrodzieniec jest niewielkim miastem, którego korzenie sięgają czasów średniowiecznych. Przez stulecia rozwijał się w cieniu potężnego zamku „Ogrodzieniec”, stojącego na najwyższym jurajskim wzniesieniu – Górze Janowskiego. Współczesne centrum miasta znajduje się w okolicach placu Wolności, dawny rynek natomiast to obecny plac Piłsudskiego, gdzie zachował się mocno przebudowany gmach, w którym kiedyś mieścił się ratusz, a w jego pobliżu – zabytkowy kościół.
więcej >>
Dodaj do planera
Ogrodzieniec (5.19 km)
Rękodzieło regionalne wykonane w Polsce.
więcej >>
Dodaj do planera
Ogrodzieniec (5.48 km)
więcej >>
Dodaj do planera
Pilica (5.72 km)
Pałac w Pilicy, zwany także zamkiem, to budowla złożona z czterech skrzydeł, okalających dziedziniec, i otoczona bastionowymi fortyfikacjami. Rezydencja, której początki toną w mroku dziejów i która od czasów powstania ulegała wielokrotnym przebudowom, obecnie wraz z bramami, wozownią i oficyną, znajduje się w stanie znacznie zdewastowanym. Obiekt otoczony jest parkiem z okazami drzew, których część uznano za pomniki przyrody.
więcej >>
Dodaj do planera
Pilica (6.15 km)
Kościół św. Jan Chrzciciela w Pilicy to budowla, na której dzisiejszy kształt złożyło się wiele nawarstwień historyczno-stylowych. Były one wynikiem różnych koncepcji architektonicznych. Pierwotna świątynia, w stylu gotyckim, wzniesiona została na przełomie XIV i XV w. z fundacji Pileckich. Kościół przebudowany został około stu lat później - za czasów, gdy panami tutejszych włości byli Padniewscy. Nabrał wówczas wielu cech barokowych.
więcej >>
Dodaj do planera