Wyszukiwarka - dziedzictwo kulturowe
Liczba elementów: 10
Chociaż nasza winnica jest jeszcze bardzo młoda, już zdobywa uznanie w perspektywie zarówno lokalnej, jak i krajowej. Mieścimy się w Myszkowie na ulicy Szczyglej, W pobliżu Szlaku Orlich Gniazd, wśród lasów oraz dzikich łąk.
więcej >>
Dodaj do planera
CHLEB TATARCZUCH Z ŻAREK NA LIŚCIE PRODUKTÓW TRADYCYJNYCH W MINISTERSTWIE ROZWOJU ROLNICTWA I ROZWOJU WSI.
więcej >>
Dodaj do planera
Żarki (6.33 km)
Żarki, niewielka miejscowość na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, była w XIX wieku zamieszkiwana w większości przez ludność żydowską. Do dzisiaj zachowała się w mieście nowa synagoga, stojąca przy obecnej ul. Moniuszki. Postawiono ją w drugiej połowie XIX wieku, w stylu mauretańsko-neoromańskim. Podczas II wojny światowej została zdewastowana, ale nie zniszczona. Dziś mieści się w niej dom kultury.
więcej >>
Dodaj do planera
Stary Młyn - Muzeum Dawnych Rzemiosł
więcej >>
Dodaj do planera
Żarki (6.68 km)
Żarki, miejscowość na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, przez stulecia zamieszkiwała liczna społeczność żydowska. Pierwsi wyznawcy religii mojżeszowej mieli tutaj przybyć już w czasach średniowiecznych. Pozostały po nich jedynie pamięć oraz cmentarze. Najlepiej zachowanym jest kirkut przy ul. Polnej, z około 1200 nagrobkami. Najstarsze macewy pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. Zdobią je inskrypcje oraz rzadko spotykane wyobrażenia symboliczne.
więcej >>
Dodaj do planera
Żarki (7.08 km)
W jurajskim miasteczku Żarki, nieopodal Zawiercia, znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin. Czci się w nim cudowną figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem, której przywiezienie w te strony (pod koniec XIV wieku) przypisuje się księciu Władysławowi Opolczykowi. Rzeźba zdobi ołtarz główny kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, w którego sąsiedztwie odnajdziemy zespół klasztorny ojców paulinów.
więcej >>
Dodaj do planera
Żarki (7.11 km)
Wystawa Skamieniałości Jurajskich i Minerałów. Piwnice Klasztorne
więcej >>
Dodaj do planera
(8.66 km)
W pobliżu miejscowości Przewodziszowice na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, znajdują się ruiny jednego z mniejszych Orlich Gniazd. Tutejsza strażnica obronna zbudowana została prawdopodobnie w XIV, lub też na przełomie XIV i XV wieku. Inicjatorem jej wzniesienia był albo król Kazimierz Wielki, albo książę Władysław Opolczyk. Obiekt na pewien czas w XV wieku stał się siedzibą rycerza-rozbójnika Kornicza, zwanego Siestrzeńcem, który - według legendy - ukrył tu zrabowane skarby.
więcej >>
Dodaj do planera
Łutowiec (9.18 km)
Niepozorna wieś Łutowiec (zwana niegdyś także Oltowiec lub Holtowiec) jest starą miejscowością, wzmiankowaną po raz pierwszy z końcem XIV w. Tutejsza średniowieczna strażnica obronna, której resztki zachowały się na jednym z ostańców skalnych, należy do najbardziej tajemniczych tego rodzaju obiektów na Jurze. Powstała najprawdopodobniej w wieku XIV, jednak już w następnym stuleciu opuszczona, zaczęła popadać w ruinę.
więcej >>
Dodaj do planera
Mirów (9.54 km)
Jest to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych obiektów na szlaku Orlich Gniazd. Leżąca na wzniesieniu, monumentalna bryła zamku, przywodząca niektórym na myśl okręt, pomimo pozostawania przez wiele lat w ruinie robi spore wrażenie. Mirowska twierdza stanowi jedną z najstarszych budowli obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wiemy, iż murowana strażnica powstała tu około połowy XIV wieku, w czasach Kazimierza Wielkiego.
więcej >>
Dodaj do planera