Wyszukiwarka - dziedzictwo kulturowe
Liczba elementów: 9
Lgotka (1.06 km)
Zapraszamy do muzeum gdzie możecie spotkać zbiory sprzętu turystycznego, alpinistycznego, narciarskiego i ratowniczego gromadzone z mozołem od kilkudziesięciu lat.
więcej >>
Dodaj do planera
Podlesice (1.19 km)
Centrum położone jest w sąsiedztwie Góry Zborów, stanowiącej fragment utworzonego w połowie XX w. rezerwatu przyrody nieożywionej oraz Jaskini Głębokiej.
więcej >>
Dodaj do planera
(1.24 km)
Jaskinia Głęboka to największa podziemna forma krasowa rezerwatu przyrody „Góra Zborów”. Jej długość wynosi 190 m., a różnica wysokości między skrajnie położonymi punktami jaskini – 22,4 m.
więcej >>
Dodaj do planera
Skarżyce (2.06 km)
Ruiny zamku rycerskiego „Bąkowiec” pochodzącego z XIV–XV w. znajdują się na terenie wypoczynkowego ośrodka „Morsko Plus”. Obok obiektu przechodzą dwie najważniejsze, piesze trasy jurajskie: czerwono znakowany Szlak Orlich Gniazd oraz niebieski Szlak Warowni Jurajskich. Wycieczkę do ruin zamku połączyć można ze zwiedzaniem pobliskich Skał Rzędkowickich i Kroczyckich.
więcej >>
Dodaj do planera
Kroczyce (2.47 km)
Początki parafii w Kroczycach sięgają (wg dokumentów pisanych) XII w. Zanim wzniesiono obecną, murowaną świątynię, istniały tutaj kolejne kościoły drewniane (choć nie wszystkie fakty z ich historii są znane). Pierwszy z nich padł ofiarą pożaru. Kolejną budowlę, także drewnianą, ufundował Piotr Firlej w 1427 r. Intencją tej fundacji była podzięka za szczęśliwy powrót z bitwy pod Grunwaldem w 1410 r. Obecny kościół jest budowlą XIX-wieczną.
więcej >>
Dodaj do planera
(5.78 km)
Położony na malowniczym, skalistym wzgórzu zamek Bobolice to jedna z bardziej znanych warowni leżących na Szlaku Orlich Gniazd, w środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Dzieli go niespełna pół godziny spaceru od bliźniaczej twierdzy w Mirowie. Sieć szlaków turystycznych umożliwia także dłuższe wędrówki w rejon Skał Kroczyckich i Rzędkowickich oraz w inne atrakcyjne zakątki Jury. Zamek stanowi ciekawy przykład budowli, która po wiekach bycia ruiną została odbudowana w czasach obecnych.
więcej >>
Dodaj do planera
Mirów (6.81 km)
Jest to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych obiektów na szlaku Orlich Gniazd. Leżąca na wzniesieniu, monumentalna bryła zamku, przywodząca niektórym na myśl okręt, pomimo pozostawania przez wiele lat w ruinie robi spore wrażenie. Mirowska twierdza stanowi jedną z najstarszych budowli obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wiemy, iż murowana strażnica powstała tu około połowy XIV wieku, w czasach Kazimierza Wielkiego.
więcej >>
Dodaj do planera
Łutowiec (9.22 km)
Niepozorna wieś Łutowiec (zwana niegdyś także Oltowiec lub Holtowiec) jest starą miejscowością, wzmiankowaną po raz pierwszy z końcem XIV w. Tutejsza średniowieczna strażnica obronna, której resztki zachowały się na jednym z ostańców skalnych, należy do najbardziej tajemniczych tego rodzaju obiektów na Jurze. Powstała najprawdopodobniej w wieku XIV, jednak już w następnym stuleciu opuszczona, zaczęła popadać w ruinę.
więcej >>
Dodaj do planera
Niegowa (9.55 km)
Kościół w Niegowej należy do najstarszych w okolicy, początki parafii sięgają prawdopodobnie połowy XIII w. w źródłach już w 1306 roku figuruje kościół w tej miejscowości, w spisach świętopietrza wymieniany jako parafialny, należący do dekanatu irządzkiego.
więcej >>
Dodaj do planera