Zabrzańskie perełki industrialne (wersja "B")
Trasa proponowanej wycieczki pełna jest niesamowitych wrażeń na każdym jej etapie. Rozpoczyna się w Muzeum Miejskim w Zabrzu, w którym istnieją 3 działy merytoryczne: Historii (m.in. kolekcja „Max Steckel - Kopalnie”), Kultury (m.in. kolekcja „Górnośląskie atelier fotograficzne - dzieci”) i Plastyki (m.in. kolekcja „Śląskie malarstwo naiwne”).
  • 1
    Muzeum Miejskie w Zabrzu
  • 2
    Sztolnia Królowa Luiza
  • 3
    Muzeum Górnictwa Węglowego
Informacja turystyczna 
Aktywnie 
Dziedzictwo kulturowe 
Przyroda 
Biuro podróży 
Dworzec 
Gastronomia 
Nocleg 
Oferta turystyczna 
Rozrywka 
Wypożyczalnia 
Zdrowie i uroda 
Centra kongresowo wystawiennicze 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Trasa narciarska
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX

Trasa proponowanej wycieczki pełna jest niesamowitych wrażeń na każdym jej etapie. Rozpoczyna się w Muzeum Miejskim w Zabrzu, w którym istnieją 3 działy merytoryczne: Historii (m.in. kolekcja „Max Steckel - Kopalnie”), Kultury (m.in. kolekcja „Górnośląskie atelier fotograficzne - dzieci”) i Plastyki (m.in. kolekcja „Śląskie malarstwo naiwne”). Kolejny etap wycieczki to Skansen Górniczy „Królowa Luiza” (SZT), znajdujący się w założonej 220 lat temu kopalni. Skansen składa się z części nadziemnej, z wieżą szybu „Carnall” oraz jedyną w Europie czynną parową maszyną wyciągową z 1915 roku oraz części podziemnej z labiryntem chodników i wyrobisk liczących 1560 metrów.
Następnie, jadąc do Muzeum Górnictwa Węglowego (SZT), miniemy po drodze wzniesioną w 1909 roku wieżę ciśnień zaprojektowaną przez Augusta Kinda oraz radcę budowlanego Friedricha Loose. Muzeum Górnictwa Węglowego (SZT), będące zwieńczeniem owej wycieczki, mieści się w 136-letnim zabytkowym budynku dawnego starostwa powiatowego. W Muzeum znajduje się m.in. XVIII-wieczny kunszt wodny, czyli dawna pompa odwadniająca, będący jedynym tak dobrze zachowanym okazem w całej Europie.

Data dodania: 24.10.2013
Obiekty na szlaku
Zabrze
Muzeum Miejskie w Zabrzu przez kilkadziesiąt lat działalności zgromadziło interesujące zbiory z zakresu historii, kultury oraz sztuki i plastyki nieprofesjonalnej. Dużą część eksponatów stanowią pamiątki związane z Zabrzem i regionem. W latach 1938-2006 muzeum funkcjonowało w kamienicy przy placu Krakowskim. Od roku 2008 zbiory są prezentowane na wystawach czasowych w kamienicy przy ul. 3 Maja 6.
Zabrze
Sztolnia Królowa Luiza
Zabrze
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu mieści się w zabytkowym, XIX-wiecznym budynku dawnego starostwa zabrzańskiego. Obiekt ten już sam w sobie jest ciekawy, ale największe zainteresowanie wzbudza umieszczona w nim ekspozycja muzealna, prezentująca bogate tradycje górnictwa węglowego. Podczas wizyty w muzeum dowiemy się prawie wszystkiego o węglu, technice górniczej i historii tej gałęzi przemysłu, a także o pracy, kulturze i życiu codziennym górników.
Pogoda
Katowice