Ustrońsko - cieszyńska przyroda
Przygoda ustrońsko-cieszyńska rozpoczyna się w miejscu, będącym rajem dla dzieci, czyli w Leśnym Parku Niespodzianek.
 • 1
  Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu
 • 2
  Muzeum Ustrońskie
 • 3
  Muzeum etnograficzne Stara Zagroda w Ustroniu
 • 4
  Muzeum Drukarstwa
Informacja turystyczna 
Aktywnie 
Dziedzictwo kulturowe 
Przyroda 
Biuro podróży 
Dworzec 
Gastronomia 
Nocleg 
Oferta turystyczna 
Rozrywka 
Wypożyczalnia 
Zdrowie i uroda 
Centra kongresowo wystawiennicze 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Trasa narciarska
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX

Przygoda ustrońsko-cieszyńska rozpoczyna się w miejscu, będącym rajem dla dzieci, czyli w Leśnym Parku Niespodzianek.

Kolejne miejsce to Muzeum Ustrońskie (SZT), mieszczące się w budynku dyrekcji jednej z najstarszych hut w Polsce. Udostępnia ono ekspozycję techniczną dotyczącą hutnictwa i kuźnictwa oraz prezentuje zbiory kultury i sztuki ludowej regionu i lecznictwa uzdrowiskowego w Ustroniu.

Następnym przystankiem na trasie jest Muzeum regionalne „Stara Zagroda”, mieszczące się w tradycyjnej zagrodzie góralskiej z 1768 roku. Można tam zobaczyć stałą wystawę etnograficzną, ukazującą dawną kulturę Śląska Cieszyńskiego.

Dalsza trasa prowadzi do Cieszyna. Warto tam na chwilę przystanąć, by zobaczyć najstarszy i najcenniejszy zabytek Ziemi Cieszyńskiej, jakim jest Rotunda św. Mikołaja z XI wieku.

Kolejnym miejscem godnym polecenia jest Muzeum Drukarstwa (SZT), będącego pamiątką, a zarazem śladem po największej drukarni w Monarchii austriacko-węgierskiej. Udało się zachować żywą, typograficzną drukarnię z całym bogactwem czcionek, matryc, maszyn odlewniczych oraz introligatorskich. Podczas warsztatów istnieje możliwość własnoręcznego przygotowania matrycy z tekstem, a następnie za pomocą starej prasy drukarskiej, wytłoczyć z niej odbitkę na papierze.

Zwieńczenie wyprawy ma miejsce w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Zobaczyć tam można wystawy, m.in. „Barokowe Theatrum Śląska Cieszyńskiego” oraz „Na skrzyżowaniu dziejów i kultur”.

Data dodania: 24.10.2013
Obiekty na szlaku
Ustroń
Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu Zawodziu jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta pod Czantorią. Wizyta w parku stwarza możliwość wypoczynku w leśnym ustroniu, ale – co najważniejsze – zapewnia moc niespodzianek. Na spacerowych ścieżkach możemy spotkać jelenie, sarny, dziki, muflony, a nawet żubry. Wielką atrakcją są sokolarnia i sowiarnia, gdzie odbywają się pokazy lotów tych pięknych ptaków. Ustroński Park to zatem zoo w naturalnym środowisku, łączące z powodzeniem edukację z zabawą.
Ustroń
Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego
Ustroń
Do interesujących placówek muzealnych Śląska Cieszyńskiego, służących zapoznaniu się z dawną kulturą regionu, należy Stara Zagroda położona w centrum Ustronia. Muzeum, będące inicjatywą prywatną, założone zostało w 1998 r. w pomieszczeniach drewnianego domostwa oraz stodoły. Obiekty te, charakterystyczne dla budownictwa regionalnego, mieszczą stałą ekspozycję starych sprzętów. Placówka czynna jest jednak tylko w wakacje i ferie zimowe.
Cieszyn
Muzeum to kompletna stara drukarnia typograficzna, gdzie zachował się charakterystyczny klimat dawnych czasów. To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie cały zgromadzony sprzęt jest w pełni sprawny. Można tu zobaczyć nie tylko różne maszyny i urządzenia, ale też poznać ich zastosowanie w dawnych drukarniach.
Pogoda
Katowice