Jednodniowa wycieczka po Beskidach

Odsłuchaj tekst

Jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych Polski są Beskidy. Praktycznie o każdej porze roku spotkać tu można licznych turystów, którzy upodobali sobie te malownicze górskie tereny Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Miejscowości takie jak: Ustroń, Wisła, Szczyrk, Żywiec od dziesięcioleci słyną z licznych ośrodków wczasowych i wypoczynkowych. Świeże górskie powietrze, kontakt z dziką przyrodą, malownicze szlaki i trasy narciarskie oraz bogactwo kultury i folklor tych terenów sprawiają, że od lat powracają tu turyści. Zapraszamy więc i Państwa do podróży i odkrywania uroków regionu Beskidów!

Naszą wycieczkę zaczniemy od wizyty w Bielsku-Białej – miejscowości o bogatym dorobku kulturalnym jak i przemysłowym. Jako pierwszy punkt programu proponujemy przejazd z centrum Bielska w okolicę Hali Widowiskowej pod Dębowcem. Znajduje się tu wyciąg kanapowy na Dębowiec oraz kolej gondolowa na Szyndzielnię. Miłośnikom aktywnego wypoczynku proponujemy piesze wejście na szczyt Dębowca z możliwością przejścia na Szyndzielnię i Klimczok, natomiast pozostałym – przejazd kolejką na Dębowiec, skąd rozciąga się przepiękna panorama miasta i okolic. W drodze powrotnej można wstąpić na posiłek do malowniczo położonej Restauracji „Karczma Rogata”, znajdującej się na Szlaku Kulinarnym „Śląskie Smaki”.

W samym centrum Bielska, polecamy spacer starówką, na której znajdziemy liczne zabytkowe kamieniczki, katedrę oraz najstarszą i największą zabytkową budowlę - Zamek Sułkowskich - obecnie siedzibę Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Warto też odwiedzić Dom Tkacza, będący zrekonstruowanym warsztatem i mieszkaniem sukiennika, oraz jeden z obiektów Szlaku Zabytków Techniki - Starą Fabrykę, czyli dawne Muzeum Techniki i Włókiennictwa. W obrębie Starego Miasta mieszczą się rozmaite instytucje kultury: Teatr Polski, Teatr Lalek „Banialuka” oraz kultowa, założona w 1975 Galeria Bielska BWA. Nie można tu również przegapić wizyty w słynnym Studiu Filmów Rysunkowych, w którym to powstały bajkowe postacie Reksia czy Bolka i Lolka. Figurki tych bohaterów filmowych można zobaczyć przy Centrum Handlowym „SFERA” oraz na placu pomiędzy ul. 11 Listopada i S. Stojałowskiego.

Pasjonatów zabytków techniki zachęcamy do odwiedzenia XIX wiecznej Małej Elektrowni Wodnej w Czańcu, mieszczącej się w dawnej papierni Habsburgów. Na uwagę zasługuje tutaj jedna z zabytkowych turbin Girarda. Obecnie elektrownia pełni funkcję źródła energii odnawialnej. Z Czańca, wzdłuż malowniczej scenerii jezior Międzybrodzkiego i Żywieckiego podążamy do samego Żywca - rodzinnej miejscowości Habsburgów. Warto nadmienić, że do 2012 roku, zamieszkiwała tu ostatnia potomkini tego rodu – księżna Maria Krystyna Habsburg-Lotaryńska. W mieście godnym polecenia jest kompleks pałacowo-zamkowy mieszczący się na terenie urokliwego, rozległego parku oraz granicząca z zamkiem konkatedra. Rodzina Habsburgów Żywieckich założyła i przez lata była w posiadaniu browaru arcyksiążęcego - kolejnego obiektu na Szlaku Zabytków Techniki – obecnie Muzeum Browaru Żywiec.
W dalszym etapie naszej wędrówki proponujemy rejs statkiem po Jeziorze Żywieckim (przystań przy zaporze w Tresnej). W okolicach Jeziora Żywieckiego i Międzybrodzkiego znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe, przystanie wodne i restauracje. Zachęcamy więc do skosztowania dań kuchni regionalnej. Jednym z polecanych przez nas obiektów jest Restauracja Ośrodka „Silesia” w Międzybrodziu Bialskim.

 

Wyświetlenia:  930