Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Park Miniatur Zamków Jurajskich w Piasku


Park Miniatur Zamków Jurajskich otwarto w 2010 roku, w Piasku - niewielkiej miejscowości w gminie Janów na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Park działa na terenie Kompleksu Wypoczynkowego „Jurajski Gród”. Ma wyjątkowo dogodne położenie, w pobliżu drogi numer 46, prowadzącej ze Szczekocin do Częstochowy.

Minitury

Kilkanaście zamków odtworzono w skali 1:20, z dużą dbałością o szczegóły, ukazując ich obecny stan. Rozmieszczono je na otwartej przestrzeni, co pozwoliło na pokazanie naturalnego otoczenia poszczególnych budowli. Na ogrodzonym stylową, drewnianą palisadą terenie możemy podziwiać miniatury: Zamku w Będzinie, Zamku w Bobolicach, Zamku w Bydlinie, Zamku Lipowiec (Babice), Zamku w Mirowie, Zamku Ogrodzieniec, Zamku w Ojcowie, Zamku w Olsztynie, Zamku w Pieskowej Skale, Zamku w Rabsztynie, Zamku w Siewierzu. Przy każdym obiekcie znajduje się tabliczka informacyjna z jego historią, a chętni mogą poznawać zamki z przewodnikiem. Odtworzono również kilka średniowiecznych machin wojennych.

Inne atrakcje

Ciekawostką jest prezentacja także atrakcji przyrodniczych Jury np. Maczugi Herkulesa, Bramy Twardowskiego, Pustyni Błędowskiej i Pustyni Siedleckiej. Na Park Miniatur Zamków Jurajskich można spoglądać z wysokości dwóch wież widokowych.

Oferta "Jurajskiego Grodu"

Kompleks Wypoczynkowy „Jurajski Gród” przyciąga nie tylko owym oryginalnym Parkiem Miniatur Zamków Juraskich. W ofercie są miejsca noclegowe w domkach letniskowych oraz hotelu, a także sale bankietowe, konferencyjne i szkoleniowe z wyposażeniem multimedialnym. Należy też wspomnieć o świetnym zapleczu gastronomicznym. Są tu np. kamienne grill-bary z wędzarniami oraz piecami chlebowymi, w których wypieka się tradycyjne pieczywo. A to jeszcze nie koniec atrakcji „Jurajskiego Grodu”. Dla najmłodszych przygotowano plac zabaw ze zjeżdżalniami i trampolinami oraz Kucykową Zagrodą, a dla nieco starszych - Muzeum Unikatowych Instrumentów Muzycznych.

Lokalizacja
ulica Częstochowska 14
42-253 Piasek
Janów
Jura Krakowsko-Częstochowska
na wsi
Kontakt
: 722 130 101
: park.miniatur@jurajskigrod.pl
: www.jurajskigrod.pl
Informacje ogólne
: technika i nauka
Ceny i udogodnienia
: Bilety od 5 do 10 zł
Dostępność
: cały rok

Marzec-kwiecień 10:00-19:00.
Maj-sierpień 9:00-21:00.
Wrzesień-Październik 10:00-19:00.
Listopad 10:00-18:00.
Grudzień 10:00-16:00.

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Pliki dźwiękowe
0813
/Media/Default\.MainStorage/Poi/jkzgxqsk.5gp\0813.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
W pobliżu
Janów
Stojący w Janowie kościół to budowla pochodząca z lat 1921-23. Jest to trzecia z kolei świątynia na tym miejscu. Wzniesiona została w stylu neobarokowym. Poprzednio stał tu drewniany kościół z 1709 r. oraz murowany, z 1878. Budowle te nie miały jednak szczęścia, podobnie zresztą jak sam Janów - spalony przez wojska rosyjskie podczas powstania styczniowego, ostrzelany przez Niemców podczas I wojny oraz ulegający dwóm pożarom w pierwszej połowie XX w.
Janów
Leżący nad Wiercicą, na skraju Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Janów – stanowiący dziś wieś – to niegdysiejsze miasto, powstałe pod koniec XVII w. Założone przez Jana Aleksandra Koniecpolskiego, wojewodę sieradzkiego, otrzymało swą nazwę od jego imienia. Do dziś zachował się tu rynek oraz fragmenty charakterystycznej, małomiasteczkowej zabudowy. Okolica Janowa była miejscem walk w czasach powstania styczniowego.
Złoty Potok
Wieś Złoty Potok na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej przyciąga turystów malowniczą Doliną Wiercicy, pięknym pałacem i stojącym w pobliżu dworkiem z Muzeum Zygmunta Krasińskiego, ale także smacznymi pstrągami. Warto tu też odszukać siedzibę Nadleśnictwa, mieszczącą się w murowanym, stuletnim dworku, w którym przed laty urzędował Zarząd Dóbr Złotopotockich. Już sam obiekt jest interesującym zabytkiem, a w jego pomieszczeniach urządzono izbę przyrodniczo-leśną.
Złoty Potok
Pomnik Powstania Styczniowego znajdujący się na Wilczej Górze w Złotym Potoku, składa się z umieszczonego na fundamencie, walcowatego postumentu, zwieńczonego kapliczką z figurami i obrazami. Jest to upamiętnienie zwycięskiej bitwy, jaką powstańcy styczniowi stoczyli pod Janowem 6 lipca 1863 r. oraz innych walk, a także ofiar okrutnej pacyfikacji dokonanej przez Rosjan. W 1983 r. umieszczono tu także napis upamiętniający osobę św. Brata Alberta - w młodości uczestnika powstania styczniowego.
Złoty Potok
Jednym z zabytków Złotego Potoku, związanym zarazem z osobą Zygmunta Krasińskiego, jest klasycystyczny dworek, wzniesiony w pierwszej połowie XIX w. Ojciec poety, Wincenty Krasiński zakupił ten obiekt w 1851 r. Zygmunt, jeden z naszych trzech wieszczów, przebywał tutaj dwukrotnie. Podczas drugiego ze swych pobytów, w 1857 r., dość dokładnie zwiedził okolicę, co miało pewne konsekwencje nazewnicze. Obecnie w dworku mieści się muzeum.
zobacz więcej
Gastronomia
Janów
Pizzeria - Restauracja "PAPARAZZO" rozpoczęła swoją działalność w 2004 r., i od samego początku oferuje swoim klientom ręcznie wyrabianą pizzę według oryginalnej włoskiej receptury. Polecają szeroką gamę pizzy oraz dania obiadowe. Paparazzo to miejsce, w którym można spokojnie zjeść ze znajomymi pyszną pizzę, przeprowadzić spotkanie biznesowe z klientem, zorganizować uroczysty rodzinny obiad oraz w dobrym klimacie napić się piwa i odpocząć lub zagrać w bilard.
Złoty Potok
Bistro Złota Jura to nowy obiekt gastronomiczny w urokliwym zakątku Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej położony w miejscowości Złoty Potok. Bistro prowadzone jest przez Spółdzielnię Socjalną Złota Jura, utworzoną w lipcu 2016 roku.
Złoty Potok
To coś więcej niż bar, to idealne miejsce na spotkania z przyjaciółmi oraz znajomymi w miłej rodzinnej atmosferze. Zimową porą przy cieple kominka, a latem przy kominko-grilu w ogródku piwnym, który jest do dyspozycji klientów. Dzięki temu możesz sam upiec swoją kiełbaskę!
zobacz więcej