Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Oferta turystyczna

Gospodarstwo agro-edukacyjne JuRajska Spiżarnia


Gospodarstwo agro - edukacyjne Jurajska Spiżarnia zaprasza na dynamiczną opowieść połączoną z pokazem nt. dawnego życia na polskiej wsi oraz powstawania najprostszych codziennych pokarmów. Będziecie mogli sami wydoić krowę, ubić w kierzance masło czy upiec podpłomyki w oryginalnym piecu chlebowym. Na zgłodniałych czeka prawdziwe ognisko, a na żądnych dodatkowych szaleństw park linowy w pobliskim Złotym Potoku.

Zajęcia i pokazy odbywają się w XIX w. chacie wiejskiej. Chata jest wyposażona w oryginalny piec chlebowy i stare żarna, znajdują się w niej dawne sprzęty używane w gospodarstwie domowym (łuczywa, krzesiwo, lampa naftowa,niecki, dzieża, łopaty do pieczenia chleba i wszystkie narzędzia używane dawniej do obsługi pieca chlebowego, skrzynie na odzież, stroje ludowe, krosna, cebrzyki, wodniarka,balle i wiele innych). Goście zapoznają się z życiem codziennym chłopów, procesem powstawania najprostszych pokarmów: chleba, masła i sera. Uczestniczą we wszystkim aż do wypieków podpłomyków oraz ubicia masła i wyciśnięcia w starej prasce (serniku) sera. Otoczenie chaty i nasadzenia roślinne są utrzymane w XIX tradycji. W mini sadzie rosną głównie jabłonie i grusze, jest poletko z podstawowymi zbożami i poletko lnu. Są zioła, które pojawiają się w ogrodach chłopskich już w XVIII w i tradycjyjny ogródek przedokienny. Są też charakterystyczne dla ówczesnej wsi krzewy ozdobne: bez lilak, bez czarny,jaśmin i kalina koralowa, aronia. Drzewa to głównie brzozy i sosny oraz lipa, która powinna być zaczątkiem tzw. gaiku. Na terenie jest też wystawa starych maszyn i urządzeń rolniczych. Jest pług, brony, cep, kosa, sierp, żniwiarka, młocarnia, wialnia i sieczkarnia. Gospodarstwo jest wyposażone w ekologiczną oczyszczalnię ścieków oraz kompostownik.

 

Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie:

1. "Od ziarenka do bochenka"

2. "Skąd się bierze mleko i jego przetwory"

3. "Życie chłopów - wieś XIX wieczna"

4. "Dawne ogrody wiejskie"

5. "Błękitne złoto czyli jak to ze lnem było"

 

 

Informacje ogólne
: bliżej natury, edukacyjne, wakacje na wsi, zagroda edukacyjna
Kontakt
: +48 606309933
: +48 604199594
: g.kucaj@wp.pl
: www.jurajska-spizarnia.pl/index.html
Organizator
Polska

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
W pobliżu
Biała Wielka
W Białej Wielkiej koło Lelowa wznosi się nad rzeką Białką niewielki pałac, zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku dla Ignacego Zwierkowskiego. W pierwszej połowie XIX stulecia jego właścicielem był legendarny żołnierz napoleoński, Walenty Zwierkowski, a później należał do znakomitych gospodarzy – Schuetzów. Po II wojnie światowej w pałacu urządzono szkołę, zaś obecnie pozostaje w rękach prywatnych. Klasycystyczny, dwukondygnacyjny pałac otoczony jest przez park krajobrazowy.
Biała Wielka
Biała Wielka i jej okolice leżą na uboczu uczęszczanych szlaków. Warto tu zaglądnąć, by obejrzeć m.in. dwa zabytkowe dwory, czy też zabytki związane z powszechnym tu młynarstwem. W Białej Wielkiej zobaczymy wodny młyn z 1935 r., który obecnie znów jest czynny. Malownicza okolica zachęca do spacerów i dłuższych wędrówek. Wycieczkę do młyna można także połączyć z krótkim spływem rzeczką Białą Lelowską.
Biała Wielka
W Bogumiłku, malowniczo wśród lasów położonej osadzie wsi Biała Wielka koło Lelowa, znajduje się zadbany zespół dworsko-parkowy, o blisko stuletniej historii. Dwór wzniósł w latach 20. ubiegłego stulecia Antoni Schütz, przedstawiciel rodziny zasłużonej dla rozwoju gospodarczego tych okolic, przybyłej do Polski z Saksonii w drugiej połowie XVIII wieku. Od 1969 roku gospodarzem dworu jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Brzechwy.
Lelów
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Lelowskiej związane jest z parafialnym kościołem pw. św. Marcina. Pierwotna świątynia wzniesiona została tu w XIV w. Odbudowana po pożarze w 1638 r., ponownie spłonęła w 1939 - podpalona przez wkraczających do Polski żołnierzy niemieckich. Obraz Matki Bożej, czczonej w tutejszym sanktuarium, stanowiący replikę pierwotnego, XVII-wiecznego, wykonał Czesław Ćwinarowicz w 1948 r. dla odbudowanego wówczas kościoła.
zobacz więcej