Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym...
więcej>>
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnymi, takimi jak żurek na maślance czy znakomita golonka w piwie.
<<mniej
Zapałki w pudełku z wizerunkiem czarnego kota są znane zapewne w każdym polskim domu. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, gdzie się je produkuje i jakim sposobem. Odpowiedzi na te pytania udzieli wizyta w Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie. Mieści się ono w najstarszej w Polsce fabryce zapałek, której tradycje sięgają 1882 roku. W muzeum zobaczyć można maszyny do produkcji, wystawę rzeźb z jednej zapałki, a nawet film dokumentalny z 1913 roku!
Bazylika archikatedralna pod wezwaniem Świętej Rodziny – od 1992 roku siedziba arcybiskupa częstochowskiego – jest jednym z najdłużej budowanych kościołów w Polsce. Pierwsze prace ziemne rozpoczęto w 1901 roku, a gotowe wieże poświęcono w 1997. Neogotycka świątynia imponuje rozmiarami – wspomniane wieże wznoszą się na ponad 80 metrów! Wewnątrz m.in. piękny ołtarz główny, ciekawe witraże i ładnie brzmiące organy.
Browar w Częstochowie jest zapewne najstarszym obiektem przemysłowym w tym mieście. Co prawda, piwo warzono już pod Jasną Górą od XVI wieku ale pierwszy browar przemysłowy uruchomiono w 1840 roku. Browar ten przeżywał lata świetności w pierwszych dziesięcioleciach ubiegłego wieku, kiedy jego właścicielem był Karol Szwede. Zabytkowe zabudowania z tego okresu, np. starej słodowni i wieży ciśnień, zobaczymy dziś przy ul. Ogrodowej, nieopodal częstochowskiej katedry.
Budynek starej konduktorowni pochodzi z II poł. XIX w. Jest pozostałością kompleksu obiektów starego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, od 1846 r łączącej Częstochowę z Warszawą.
W Częstochowie, przy ul. Krakowskiej, znajduje się eklektyczny, wybudowany w 1909 roku, dawny pałacyk Jeana Mottego, współwłaściciela francuskiej fabryki włókienniczej. Zwyczajową praktyką XIX-wiecznych kapitalistów było lokowanie swych siedzib w pobliżu przedsiębiorstwa, budowanego z własnych, a częściej pożyczonych środków. W rozwoju gospodarki Rosji przed I wojną światową aktywnie uczestniczyło Królestwo Polskie, w tym i Częstochowa, gdzie wydzielono kawałek gruntu na domy dla rezydujących w Częstochowie Francuzów.
Portal informacji turystycznej województwa Śląskiego, kalendarz wydarzeń, najnowsze aktualności turystyczne, baza noclegowa oraz gastronomiczna. Zobacz jak spędzić czas w Śląskim.