Szlaki tematyczne

Szlak Kulinarny "Śląskie Smaki"

http://orlegniazda.pl/Grupa-przewodnikow/105404/Pokaz/22687/szlak-kulinarny-slaskie-smaki?cultureName=pl-PL
w okolicy
Atrakcje
Trasy
Galerie

Powstanie Szlaku

Szlak Kulinarny "Śląskie Smaki" został stworzony przez Śląską Organizację Turystyczną w 2012 roku.

Była to jedna z pierwszych kulinarnych tras turystycznych w kraju. Szlak skupia restauracje i lokale gastronomiczne serwujące tradycyjne dania regionalne.

"Śląskie Smaki" otrzymały Certyfikat POT dla Najlepszego Produktu Turystycznego 2013, a w 2015 roku ich formę i całokształt doceniła Komisja Europejska, nagradzając Szlak nagrodą EDEN (European Destination of Excellence) w Międzynarodowym Konkursie na Najlepszą Europejską Destynację Turystyczną w 2015 roku.

Wodzionka, fot. P. Lipecki

Potrawy na Szlaku

Potrawy Szlaku Kulinarnego "Śląskie Smaki" przygotowywane są według tradycyjnych receptur i pokazują to, co w kuchni regionalnej najlepsze. Podróżując Szlakiem Kulinarnym „Śląskie Smaki” można skosztować nie tylko typowej kuchni śląskiej. Niewielu zdaje sobie, bowiem sprawę z tego, jak bardzo różnorodna jest kuchnia regionalna w obecnych granicach województwa śląskiego. Wpływy czeskie, austriackie, niemieckie, w końcu żydowskie - wszystko to zostawiło swój ślad i sprawiło, że obecnie śląskie to jeden z najciekawszych kulinarnie regionów Polski. Kuchnia śląska, jak wynika z badań, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych kuchni regionalnych w Polsce. Mimo to nie jest jedyną kuchnią regionalną występującą w obecnych granicach województw śląskiego.

Aby pokazać całe bogactwo tradycji kulinarnych w ramach Szlaku Kulinarnego wyodrębniono tzw. "stoły", tj. stół śląski, jurajski, zagłębiowski, czy beskidzki.

Krupniok - Restauracja Szyb Maciej w Zabrzu, fot. P. Lipecki


Marka "Śląskie Smaki" oraz "Festiwal Śląskie Smaki www.slaskiesmaki.pl" są zastrzeżonymi znakami towarowym zgłoszonymi w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej.

Festiwal "Śląskie Smaki"


Ogromną popularność kuchni śląskiej, jej rozpoznawalność, a przede wszystkim jej niezwykłą różnorodność, można poznać podczas corocznego święta kuchni regionalnej - Festiwalu „Śląskie Smaki”. Jest on organizowany za każdym razem w innej części województwa, co daje nam możliwość poznania lokalnych przysmaków a także dbania o dziedzictwo kulinarne i kulturowe regionu. Każdemu festiwalowi towarzyszy konkurs kulinarny, w którym uczestnicy, podzieleni na kategorie, ubiegają się o tytuł Eksperta Śląskich Smaków i statuetkę złotego, srebrnego lub brązowego durszlaka.

Zobacz więcej na: www.slaskiesmaki.pl


Obiekty na szlaku