Jura Krakowsko-Częstochowska

Autor:
Magdalena ŚOT
Data publikacji:
08 Lipiec 2020
Odsłuchaj tekst

1. Jasna Góra w Częstochowie


Jasna Góra słynie z kultu obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Jest też jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc kultu maryjnego w Polsce i na świecie. Zajmuje obecnie piątą pozycję w świecie wśród miejsc pielgrzymkowych (po Waranasi, Mekce, Lourdes i Rzymie.). Jasna Góra otrzymała tytuł Pomnika Historii. Na terenie klasztoru znajdują się: Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej, Skarbiec, biblioteka ze starodrukami, Muzeum 600-lecia, Bastion św. Rocha, Sala Rycerska i wieża o wys. 106,3 m (jedna z najwyższych w Polsce). 

Więcej: https://www.slaskie.travel/Poi/Pokaz/3686/995/sanktuarium-nmp-na-jasnej-gorze-w-czestochowie-jas

 

2. Zamek Olsztyn (Szlak Orlich Gniazd)

Najważniejszą atrakcją Olsztyna jest Góra Zamkowa z ruinami średniowiecznego zamku, zniszczonego w czasie potopu przez Szwedów. Do naszych czasów zachowały się fragmenty zamku górnego z cylindryczną wieżą oraz basztą „Sołtysią”. Zamek leży na Szlaku Orlich Gniazd i jest jedną z najbardziej malowniczych warowni tego szlaku. Na zamku odbywa się m.in. Turniej Rycerski o szablę Kacpra Karlińskiego. 

Więcej: https://www.slaskie.travel/pl-PL/Poi/Pokaz/15620/1725/zamek-w-olsztynie

 

3. Zalew w Poraju

Zalew w Poraju to sztuczny zbiornik zaporowy utworzony na rzece Warcie, który wraz z usytuowanymi wokół niego ośrodkami rekreacyjno-sportowymi jest główną atrakcją Poraja. Zalew daje możliwość aktywnego wypoczynku, w tym żeglowania. Odbywają się tu regaty o randze lokalnej ale i ogólnopolskiej. Okolice zalewu sprzyjają także uprawianiu turystyki rowerowej, pieszej, miłośnikom grzybobrania czy wędkarstwa.

Więcej: https://www.slaskie.travel/pl-PL/Poi/Pokaz/2313/121/zalew-porajski

 

4. Dworek Krasińskich w Złotym Potoku

W dworku Krasińskich w Złotym Potoku mieści się Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego. Ten znany pisarz, przebywał w Złotym Potoku do śmierci swojej czteroletniej córki Elżbiety – od maja do września 1857 r. W dworku należącym do rodziny Krasińskich można zobaczyć pamiątki i dokumenty związane z postacią poety, a także pianino, które pomagał wybrać sam Fryderyk Chopin.

Więcej: https://www.slaskie.travel/pl-PL/Poi/Pokaz/3607/923/dworek-krasinskiego-w-zlotym-potoku-muzeum-regiona

 

5. Rezerwat „Parkowe” w Złotym Potoku

Za Stawem Amerykan w Złotym Potoku, znajduje się wejście do jednego z najbardziej malowniczych rezerwatów przyrody Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Rezerwatu „Parkowe”. Malownicza dolina rzeki Wiercicy, jaskinia Grota Niedźwiedzia oraz masyw skalny Brama Twardowskiego (charakterystyczny ostaniec skalny z otworem przypominającym bramę, symbol północnej Jury). zasługują na szczególną uwagę turystów. Z roślin występujących w rezerwacie warto wymienić lilię złotogłów, czosnek niedźwiedzi czy śnieżyczkę przebiśnieg.

Więcej: https://www.slaskie.travel/pl-PL/Poi/Pokaz/3888/1162/rezerwat-parkowe-w-zlotym-potoku

 

6. Pstrągarnia Raczyńskich w Złotym Potoku


Stworzona przez hrabiego Raczyńskiego pstrągarnia, była w XIX w. pierwszym i największym pstrągowym gospodarstwem rybackim w kontynentalnej Europie. Pstrągarnia funkcjonuje do dziś i można w niej kupić żywe ryby, które po przygotowaniu wyśmienicie smakują; dodatkowo działa tu smażalnia ryb, a więc już na miejscu można skosztować lokalnych przysmaków.

Więcej: https://www.slaskie.travel/pl-PL/Poi/Pokaz/3603/919/dawna-pstragarnia-raczynskich-w-zlotym-potoku

 

7. Pustynia Siedlecka


Pustynia Siedlecka to dwudziestohektarowy, piaszczysty obszar na terenie miejscowości Siedlec. Piasek z tej pustyni pochodzi z okresu lodowcowego. Tutejsza „pustynia” choć jest znacznie mniejsza od najsławniejszej Pustyni Błędowskiej, stanowi atrakcję turystyczną. Wydmy osiągają tu wysokość 30 m, a w upalne dni w gorącym powietrzu zobaczyć można zjawisko fatamorgany.

Więcej: https://www.slaskie.travel/pl-PL/Poi/Pokaz/3833/6718/pustynia-siedlecka

 

8. Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach


Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie jest jedną z najciekawszych atrakcji Żarek. To multimedialne i interaktywne muzeum, w którym zwiedzający poznają historię rzemiosł obecnych od wieków w Żarkach.

Więcej: https://www.slaskie.travel/pl-PL/Poi/Pokaz/442224/6694/stary-mlyn-muzeum-dawnych-rzemiosl

 

9. Zamek Mirów (Szlak Orlich Gniazd)


Jest to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych obiektów na szlaku Orlich Gniazd. Leżąca na wzniesieniu, monumentalna bryła zamku, przywodząca niektórym na myśl okręt, pomimo pozostawania przez wiele lat w ruinie robi spore wrażenie. Mirowska twierdza stanowi jedną z najstarszych budowli obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wiemy, iż murowana strażnica powstała tu około połowy XIV wieku, w czasach Kazimierza Wielkiego.

Więcej: https://www.slaskie.travel/pl-PL/Poi/Pokaz/2889/526/zamek-mirow

 

10. Zamek Bobolice (Szlak Orlich Gniazd)

Położony na malowniczym, skalistym wzgórzu zamek Bobolice to jedna z bardziej znanych warowni leżących na Szlaku Orlich Gniazd, w środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Dzieli go niespełna pół godziny spaceru od bliźniaczej twierdzy w Mirowie. Sieć szlaków turystycznych umożliwia także dłuższe wędrówki w rejon Skał Kroczyckich i Rzędkowickich oraz w inne atrakcyjne zakątki Jury. Zamek stanowi ciekawy przykład budowli, która po wiekach bycia ruiną została odbudowana w czasach obecnych.

Więcej: https://www.slaskie.travel/pl-PL/Poi/Pokaz/2420/190/zamek-bobolice

 

11. Zamek Bąkowiec (Szlak Orlich Gniazd)

Ruiny zamku rycerskiego „Bąkowiec” pochodzącego z XIV–XV w. znajdują się na terenie wypoczynkowego ośrodka „Morsko Plus”. Obok obiektu przechodzą dwie najważniejsze, piesze trasy jurajskie: czerwono znakowany Szlak Orlich Gniazd oraz niebieski Szlak Warowni Jurajskich. Wycieczkę do ruin zamku połączyć można ze zwiedzaniem pobliskich Skał Rzędkowickich i Kroczyckich.

Więcej: https://www.slaskie.travel/pl-PL/Poi/Pokaz/2894/531/zamek-bakowiec-zawiercie-skarzyce

 

12. Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu (Szlak Orlich Gniazd)

Zamek Ogrodzieniec to największa warownia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a także, bez wątpienia, jeden najpiękniejszych zamków w Polsce. Znajduje się na Górze Janowskiego w środkowej części Wyżyny. Majestatycznym ruinom malowniczości dodają fantazyjne formy skalne, z wykorzystaniem których postawiono mury budowli. Zamek leży w centralnej części Jury i jest łatwo dostępny komunikacyjnie. Obok przebiega czerwono znakowany Szlak Orlich Gniazd.

Więcej: https://www.slaskie.travel/pl-PL/Poi/Pokaz/15636/1728/zamek-ogrodzieniec-w-podzamczu

 

13. Gród na Górze Birów w Podzamczu (Szlak Orlich Gniazd)


Góra Birów, wznosząca się 461 m n.p.m., stanowi jedno z charakterystycznych wzniesień w rejonie Podzamcza i Ogrodzieńca. Skaliste, malownicze wzgórze, dające dobry widok na okolicę było już od czasów neolitu miejscem osadnictwa. Szczególnie partie wierzchołkowe wzniesienia, tworzące nieckę otoczoną wapiennymi ostańcami, dodawały temu miejscu istotnych walorów obronnych. Obecnie możemy tu oglądać rekonstrukcję grodziska słowiańskiego.

Więcej: https://www.slaskie.travel/pl-PL/Poi/Pokaz/15635/1727/grod-na-gorze-birow-w-podzamczu

 

14. Góra Zborów w Podlesicach


Góra Zborów, zwana też Górą Berkową, to niezwykle malownicze oraz popularne wśród turystów wzgórze w środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, o wysokości 462 m n.p.m. Rezerwat przyrody nieożywionej o nazwie „Góra Zborów” oprócz głównego wzniesienia obejmuje także pobliską Górę Kołoczek. Rezerwat zajmuje powierzchnię 45 ha. W wyniku procesów krasowych, związanych z działaniem sił przyrody na skały wapienne, utworzyły się tutaj liczne ostańce, leje krasowe i jaskinie.

Więcej: https://www.slaskie.travel/pl-PL/Poi/Pokaz/3819/1113/gora-zborow

 

15. Jaskinia Głęboka w Podlesicach


Jaskinia Głęboka znajduje się w zachodniej części Góry Zborów zwanej Kruczymi Skałami, w rezerwacie przyrody Góra Zborów. Jest to największa znana aktualnie podziemna forma krasowa rezerwatu przyrody „Góra Zborów”. Jej długość wynosi 190 m., a różnica wysokości między skrajnie położonymi punktami jaskini – 22,4 m. Pierwszą dokumentację jaskini wykonał Kazimierz Kowalski w 1948 roku. On też nadał jej dzisiejszą nazwę.

Więcej: https://www.slaskie.travel/pl-PL/Poi/Pokaz/153069/4740/jaskinia-gleboka

 

16. Skały Rzędkowickie


Skały Rzędkowickie to jedna z najbardziej charakterystycznych grup skalnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, ciesząca się popularnością zarówno wśród przemierzających jurajskie szlaki turystów pieszych, jak i zdobywających skały wspinaczy. Nazwa ich pochodzi od pobliskiej wsi Rzędkowice. Malownicza grupa skalna ma formę wału, który jest jedną z największych i najpiękniejszych tego rodzaju form krasowych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Więcej: https://www.slaskie.travel/pl-PL/Poi/Pokaz/2326/134/skaly-rzedkowickie

 

17. Zamek Pilcza (Szlak Orlich Gniazd) i rezerwat Smoleń


Miejscowość Smoleń leży na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, na wschodnich krańcach województwa śląskiego, niedaleko miasteczka Pilica. Smoleń znany jest przede wszystkim dzięki zamkowi, który - choć znacznie zrujnowany - jest jedną z najbardziej malowniczych i atrakcyjnie położonych warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Wyrastająca ponad las wieża jest charakterystycznym punktem w krajobrazie. Zamek znajduje się na terenie rezerwatu przyrody (również o nazwie Smoleń).

Więcej: https://www.slaskie.travel/pl-PL/Poi/Pokaz/15646/1734/zamek-pilcza-i-rezerwat-smolen

 

18. Zamek Siewierz


Współczesny Siewierz jest niewielkim miastem w powiecie będzińskim, które przecina ruchliwa droga krajowa S1, tzw. „gierkówka”. Niewielu podróżujących zdaje sobie sprawę, że przez stulecia miasto funkcjonowało jako stolica niezależnego księstwa, a biskupi krakowscy tytułowali się - aż po kres pierwszej Rzeczypospolitej – książętami siewierskimi. Najczytelniejszym śladem tej przeszłości są ruiny zamku w Siewierzu. Do dziś zachowały się mury warowni, wieża (z utworzoną w 2008 r. platformą widokową) i barbakan.

Więcej: https://www.slaskie.travel/pl-PL/Poi/Pokaz/3312/737/ruiny-zamku-w-siewierzu

 

19. Pustynia Błędowska


Pustynia Błędowska, rozciągająca się na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego - od Błędowa (dzielnicy Dąbrowy Górniczej) do Kluczy - to największy w Polsce i jeden z większych w Europie obszar lotnych piasków. Teren piaszczysty jest zresztą znacznie większy, niż sam obszar Pustyni Błędowskiej. Ta „polska Sahara” to także jedna z bardziej interesujących atrakcji Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz rejon w którym przecina się kilka szlaków turystycznych.

Więcej: https://www.slaskie.travel/pl-PL/Poi/Pokaz/3798/1096/pustynia-bledowska

 

20. Pojezierze Dąbrowskie


„Pojezierze Dąbrowskie” powstało dzięki działalności zagłębiowskich i śląskich kopalń. Na terenach położonych na północ od dzisiejszego centrum Dąbrowy Górniczej przez dziesięciolecia pozyskiwały one tzw. piasek podsadzkowy i wypełniały nim pustki poeksploatacyjne. Powstałe wyrobiska, nie rekultywowane, napełniły się czystą wodą. W pierwszym zbiorniku pochodziła ona w dużej części z płynącej tutaj rzeczki – Pogorii. Stąd też wzięła się nazwa wszystkich pozostałych akwenów.

Więcej: https://www.slaskie.travel/pl-PL/Poi/Pokaz/3800/1098/pojezierze-dabrowskie-zespol-zbiornikow-wodnych-po

 

 

Wyświetlenia:  31027