Kajaki, rowery, trasy piesze - hity 2020 na slaskie.travel

Autor:
Natalia ŚOT
Data publikacji:
25 Styczeń 2021
Odsłuchaj tekst

2020 rok był dla wszystkich zaskoczeniem. Staraliśmy się jednak w momentach kiedy było to możliwe dostarczyć czytelnikom portalu slaskie.travel, propozycji pomyslów na plenerowe wycieczki. Pomimo, że obostrzenia dotyczące podróżowania nadal obowiązują, przygotowaliśmy zestawienie tras rowerowych, pieszych i kajakowych z 2020 roku, które cieszyły się na portalu największym powodzeniem. Może zainspirujecie się i na ten rok kiedy będzi

Szlaki piesze - w całości lub w wybranych odcinkach

 

To najdłuższy szlak w polskich górach – zapewnia niemal 500 km wędrówki, wiodąc przez większość pasm Beskidów. Szlak wiedzie od Beskidu Śląskiego a dokładnie Ustronia w woj. śląskim aż do Wołosatych w Bieszczadach w woj. podkarpackim. Przejście całej długości szlaku to nie lada wyzwanie, do którego należy się dobrze przygotować i przejść w całości z noclegami pod drodze lub przemierzając pewien tylko odcinek Szlaku. Moze ten Beskidzki?

 

Mała Pętla Beskidzka - to jedna z najciekawszych tras obejmujących obszar Beskidów i Śląska Cieszyńskiego. Trasa liczy ok 100 km i pokonywana może być samochodem, rowerem lub pieszo. Niesamowite krajobrazy, tereny zielone i obiekty turystyczne sprawiają, że wybór tej trasy w Beskidach na długo pozostanie w pamięci.

 

Szczyrk
Górska przestrzeń Beskidu Śląskiego to idealny pomysł na spędzenie czasu wolnego na łonie natury. Pętla Szczyrkowska to kolejna propozycja dla turystów w tym mieście. Przebycie tej rodzinnej, rekreacyjnej trasy, stanowi nie lada przygodę. Turyści podczas jej przebycia pokonują prawie 6 km kolejkami górskimi, 2 km przez sam Szczyrk oraz 2 km widokową granią skąd rozpościerają się niezwykłe krajobrazy. Na trasie pętli znajduje się najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego - Skrzyczne oraz jedna z najwyżej położonych restauracji (1000 m. npm) Kulfonka.

Szlaki i trasy rowerowe

Turystyka rowerowa to niewątpliwy zwycięzca roku 2020. Trasy i szlaki rowerowe pękały w szwach (jeżeli można tak napisać;) a problemy z dostępnością rowerów potrafiły przyprawić o ból głowy (nie inaczej jest i teraz, często na rower czeka się miesiącami). Po początku roku 2020 a potem obostrzeniach, po których zapragnęliśmy ruszyć w podroż chociaż jednodniową, dla wielu turystów - wycieczki rowerowe były pierwszym wyborem. Jakie trasy cieszyły się największym powodzeniem na portalu slaskie.travel?

 

Żelazny Szlak Rowerowy (cz. Železná cyklotrasa) to 43-kilometrowa pętla poprowadzona po pograniczu polsko-czeskim, a dokładnie przez tereny 5 gmin: Godów, Jastrzębie-Zdrój i Zebrzydowice, a także czeską Karvine i Petrovice u Karvine. 

Lasy Rudzkie to tereny niezwykle przyjazne rowerzystom okolice w Krainie Górnej Odry w woj.śląskim. Mnóstwo doskonałych duktów leśnych oraz ciekawych miejsc, rozproszonych po całym obszarze, którym niegdyś gospodarowali Cystersi. Trasa zaczyna się w Rudach i ma 55 km długości, ale ułożona jest w taki sposób, że można ją dowolnie modyfikować, tworząc krótsze pętle.

 

Ta licząca 76km pętla rowerowa prowadzi przez 4 miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: Katowice, Mysłowice, Jaworzno i Sosnowiec. Przejazd z Katowic nad turkusowe wody Jaworzna to czysta przyjemność.

Trasy i szlaki kajakowe

2020 rok stał również pod znakiem rozwoju w regionie turystyki wodnej a dokładniej kajakowej. Śląska Organizacja Turystyczna zorganizowała znakowanie szlaków kajakowych na Warcie i Liswarcie. To pierwsze dwie rzeki objęte projektem popularyzacji turystyki kajakowej w województwie śląskim. Zadanie było  finansowane w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Przed ich oznakowaniem zorganizowany został audyt inwentaryzacyjny 5 rzek w regionie. Oznakowano  prawie 100 km szlaków kajakowych na Warcie i Liswarcie, ustawiono 125 znaków informacyjnych i ostrzegawczych wzdłuż biegów rzek oraz 13 tablic informacyjnych. A jakie szlaki cieszyły się największym powodzeniem na portalu? 

Spływ Rudą, płynącą w południowej części Górnego Śląska, to gratka dla miłośników niewielkich rzek, które nie zostały jeszcze na całej długości uregulowane. Kajaki można spuścić na wodę w Stodołach - dzielnicy Rybnika, nad Zalewem Rybnickim. Dalej szlak kajakowy prowadzi w kierunku zachodnim, przez piękne lasy Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”, ku ujściu do Odry za Kuźnią Raciborską.

 

 

 

Zawady
Zdaniem wielu kajakarzy Liswarta znajduje się w gronie najciekawszych turystycznie rzek w środkowej Polsce. Liswarta liczy około 95 km długości, a do spływu nadaje się odcinek mniej więcej 32-kilometrowy. Kajaki spuszcza się na wodę najczęściej w miejscowości Danków (tu ciekawe zabytki), następnie płynie się m.in. przez Popów, aż do ujścia do Warty, we wsi Kule. Rzeka płynie swoją naturalną doliną, wijąc się wśród łąk i sosnowych lasów.

 

Warta to trzecia pod względem długości rzeka w Polsce, a jej źródła znajdują się w dzielnicy Zawiercia, Kromołowie, zaś ujście do Odry - w miejscowości Kostrzyń. Górny odcinek rzeki jest bardzo malowniczy i warto go poznać, spływając kajakiem z Częstochowy do dowolnego punktu w dolnym biegu. Szczególnie interesująco prezentuje się Przełom Mirowski, gdzie Warta przebija się przez wapienne skały Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

 

Mamy nadzieję, że 2021 rok przyniesie więcej możliwości podróżowania. Przyzwyczaić się jednak będziemy musieli do zmiany naszych przyzwyczajeń. W 2020 roku popularność turystyki aktywnej wynikała nie tylko z wyjątkowej sytuacji, z którą przyszło nam się spotkać oraz ograniczeniami wprowadzanymi w związku z epidemią COVID19. Podejmowanie tego rodzaju turystyki to trwały trend związany nie tylko z dbałością o kondycję, ale także a może przede wszystkim z chęcią poznania nowych możliwości spędzenia czasu na świezym powietrzu oraz poznawania najbliższej okolicy. 

 

Wyświetlenia:  505