Powstanie Europejski Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów

Autor:
Magdalena
Data publikacji:
29 Marzec 2019
Odsłuchaj tekst

Zakon Paulinów i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego podpisali list intencyjny dotyczący współpracy przy tworzeniu paulińskiego szlaku dziedzictwa kulturowego w regionie. Jego najważniejszym miejscem będzie Jasna Góra.

Jak czytamy w liście intencyjnym "Tworzenie Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów, którego centralnym i najważniejszym punktem będzie umiejscowione w województwie śląskim Jasnogórskie Sanktuarium Maryjne, stanie się nie tylko przyczynkiem do wpisania w europejski obieg kulturowy innych pereł kultury paulińskiej z terenu województwa śląskiego – klasztoru w Leśniowie oraz kompleksu klasztornego św. Barbary w Częstochowie, lecz także istotnym impulsem wspierającym działania na rzecz jak najpełniejszego poznania i upowszechniania dziedzictwa kulturowego województwa śląskiego."

Europejski Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów będzie obejmował Polskę, Węgry, Słowację i Chorwację. Centralnym i najważniejszym miejscem na mapie tego szlaku będzie zlokalizowane na terenie województwa śląskiego Jasnogórskie Sanktuarium Maryjne - największe w kraju i jedno z największych na świecie miejsc pielgrzymkowych. To także olbrzymia skarbnica i wizytówka dorobku kulturowego wszystkich Polaków, w tym oczywiście mieszkańców województwa śląskiego. W ubiegłym roku 2018 jasnogórskie Sanktuarium odwiedziła rekordowa liczba pielgrzymów i turystów z całego świata (4,3 mln osób). Jasna Góra szybko staje się obowiązkowym punktem odwiedzin nie tylko dla pątników, ale także turystów odwiedzających Polskę. W województwie śląskim znajdują się także inne paulińskie perły kultury, które z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Wśród nich jest historyczny, malowniczo położony na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej klasztor w Leśniowie oraz kompleks klasztorny w św. Barbary w Częstochowie. Zakon który liczy około 700 lat dziedzictwa w wielu miejscach naszej Ojczyzny sprawuje troskę nad obiektami dziedzictwa, w tym nad klasztorem na Skałce w Krakowie.
W wielu miejscach Europy, a szczególnie w jej środkowej i południowej części, Zakon ma pieczę nad olbrzymią ilość obiektów i zabytków związanych z europejską historią i tradycją kultu św. Pawła. Mowa tutaj między innymi o węgierskiej kolebce Ojców Paulinów, klasztorach w Chorwacji, na Słowacji i we Włoszech, Niemczech, Czechach. Te wszystkie miejsca zostaną połączone jednym szklakiem dziedzictwa kulturowego, którego centralnym punktem będzie Sanktuarium na Jasnej Górze zlokalizowane w województwie śląskim.
Realizacja tak dużego projektu wymaga olbrzymiej pracy i nakładów. W pierwszej, koncepcyjnej części realizacji tego zadania zostaną opracowane szczegółowe zasady funkcjonowania tego międzynarodowego szlaku (pieszego, rowerowego i samochodowego) wraz z dokładnymi planami, opisami miejsc, kwerendą historyczną, jednolitą grafiką, projektem informatycznym wraz z wirtualnym zwiedzaniem i wytyczaniem tras, praktyczną platformą informacyjną i siecią info-kiosków. Powstanie też specjalna aplikacja dla zwiedzających. W tej części, w ramach powołanego zespołu będą ze sobą współpracować między innymi historycy, graficy, architekci oraz specjaliści od marketingu i promocji turystycznej.

Obecnie w Polsce szlaki kulturowe poświęcone dorobkom poszczególnych zakonów posiadają, np. cystersi i benedyktyni.

źródło: materiały biura prasowego UMWŚ

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  81
Pogoda
Katowice