Nowe restauracje na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki

Autor:
Agnieszka Łach ŚOT
Data publikacji:
29 Kwiecień 2019
Odsłuchaj tekst

      Szlak Kulinarny „Śląskie Smaki” zyskał trzy nowe restauracje. W nowych lokalach Szlaku można skosztować doskonałych dań kuchni regionalnej, zarówno tych tradycyjnych klasyków, jak rolada śląska i tych autorskich, w których Szefowie kuchni bazują jedynie na naturalnych i lokalnych składnikach.
W Gospodzie Złoty Garniec zjemy m.in. serulę (rodzaj żuru na maślance), swojską roladę wołową, czy gołąbki staropolskie na sosie grzybowym. Każdy, kto ma ochotę na ciekawą zupę, powinien skosztować chrzanicy w Restauracji Leśna Perła w Rudzińcu. W Restauracji Hotel Opera w Tarnowskich Górach oczarują pierogi ręcznie lepione z krupniokiem, czy pstrąg wędzony z pieca z masłem czosnkowym, pieczonymi ziemniakami i pomidorkami.

- Gospoda Złoty Garniec w Częstochowie

     Początek działalności Restauracji Gospody Złoty Garniec to 2013 rok. Właściciele restauracji od samego początku stawiali na polską tradycyjną kuchnię opartą na zdrowych regionalnych produktach. Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy turystyczne z całego świata. Wszystkie potrawy gotowane są na bazie przepisów kuchni staropolskiej.

     Złoty Garniec otrzymał nominację do prestiżowego przewodnika Gault & Millau jako jedyna restauracja w Częstochowie. Gospoda aż dwa razy znalazła się również w rankingu 100 Best Restaurants.

      Gospoda Złoty Garniec to miejsce, w którym stare, zakurzone i dawno już zapomniane kulinarne przepisy naszych przodków odkrywane są na nowo.
Sukcesem restauracji Gospoda Złoty Garniec jest pasja i zaangażowanie wszystkich członków zespołu w komponowanie dań. Trendy w karcie dyktuje pora roku, dlatego z dużą częstotoliwością zachodzą tu zmiany w menu. Domowy klimat jakim Gospoda Złoty Garniec zachwyca swoich gości to wynik starannie połączonych elementów wystroju jak drewno i kamień.

      W menu Śląskie Smaki polecamy: serulę, pieczeń wieprzową ze szpyrką w sosie, swojską roladę wołową i gołąbki staropolskie na sosie grzybowym.

- Restauracja Leśna Perła w Rudzińcu

    Restauracja Leśna Perła znajduje się na skraju lasu w malowniczej miejscowości Rudziniec, znanej z tradycji myśliwskich pobliskiego nadleśnictwa, pięknych krajobrazów oraz szlaków turystycznych przebiegających pośród lokalnych zabytków i pomników przyrody.

    Odwiedzając to miejsce, można przez chwilę odnieść wrażenie, że trafiliśmy na karty najpiękniejszych dzieł polskiej literatury, opowiadających o urokliwych dworach i życiu ich mieszkańców. Obiekt o wyjątkowej architekturze idealnie komponuje się z otoczeniem, a najlepsi kucharze serwują dania kuchni śląskiej, polskiej i europejskiej, które łączą elementy tradycyjnych smaków z nowoczesnym przygotowaniem i podaniem. Specjalizują się w daniach z dziczyzny, opartych na dawnych recepturach.

    Restauracja Leśna Perła została zakwalifikowana do konkursu Best100 na sto najlepszych polskich restauracji roku 2019. Wiosną 2019 roku w Leśnej Perle odbył się Festiwal Tortów, Ciast i Ciasteczek, który okazał się wielkim sukcesem i w związku z dużym zainteresowanie wystawców i smakoszy będzie kontynuowany w następnych latach.

      W menu Śląskie Smaki polecamy: tradycyjny żur śląski na wędzonce z kiełbasą, jajkiem i kartoflami dymfowanymi z cebulką i boczkiem, chrzanicę, tradycyjną śląską roladę wołową z kluskami śląskimi i modrą kapustą, roladę z daniela na sosie borowikowym z kluskami śląskimi i modrą kapustą, żeberka słodko-ostre z pieczonymi ziemniakami i kapustą zasmażaną, pieczeń z daniela w delikatnym sosie, podaną z pieczonymi ziemniakami i kapustą zasmażaną, sernik na ciepło z sosem wiśniowym i bitą śmietaną.

- Restauracja Hotel Opera w Tarnowskich Górach

    Restauracja Hotel Opera to dobra kuchnia i profesjonalna obsługa. Restauracja gwarantuje produkty najwyższej jakości, produkty nieprzetworzone i sezonowe, z których wydobyć można esencję smaku. Proponowane kompozycje dań są tu wyjątkowe.

    To tu zanurzysz się w świecie śląskiej gościnności i śląskich regionalnych smaków. Tu każdy stara się spełniać i przekraczać najśmielsze oczekiwania Gości.
Wieloletnie doświadczenie sprawi, że kolacja w muzycznej oprawie i stylowych, eleganckich wnętrzach restauracji pozostawi niezapomniane wrażenia. Poza zakomitą restauracją funkcjonuje tu dobry hotel z przytulnymi i gustownie urządzonymi pokojami.

    W 2017 roku restauracja Opera zajęła 7 miejsce w plebiscycie na Najpopularniejszą Restaurację Roku 2017. Konkurs został zorganizowany przez Dziennik Zachodni a wyróżnienie Restauracji Opera przypadło jako jedynej restauracji w Tarnowskich Górach.

     W menu Śląskie Smaki polecamy: udo z gęsi marynowane tradycyjnie z sosem majerankowym z kapustą zasmażaną ze śliwką wędzoną i kopytkami z patelni, filet z kaczki pieczony z jabłkami z kopytkami, kiszonym burakiem w sosie pomarańczowym, śląską roladę wołową z kluskami śląskimi, modrą kapustą i sosem pieczeniowym, golonkę pieczoną w piwie z jałowca na panczkraucie, żur śląski w chlebie, szarlotkę własnego wypieku na gorąco z lodami waniliowymi kardamonem i bitą śmietaną, pasztet własnej produkcji z żurawiną, deskę wędlin regionalnych z pieczonym pasztetem, gęsie wątróbki na liściach sałaty z grzankami, pierogi ręcznie lepione z kaszanką/krupniokiem, żeberko wędzone z pieca podane na desce z kapustą zasmażaną i ziemniakami z pieca z tymiankiem, pstrąga wędzonego z pieca z masłem czosnkowym, pieczonymi ziemniakami i pomidorkami.

      Coraz chętniej poznajemy klimat danego miejsca. Samo zwiedzanie budynków, zabytków, obszarów już nam nie wystarcza. Do Szlaku dołączają nowe restauracje, w których polecamy dania regionalne, jak i te autorskie. Pokazuje to w szerszym kontekście kulturę górniczą, która w zestawieniu z osiedlami robotniczymi, Kopalnią Srebra i Sztolnią Czarnego pstrąga - obiektami UNESCO daje pełny obraz dziedzictwa regionu województwa śląskiego. 

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  31
Pogoda
Katowice