Wakacyjny Plener Plastyczny Zamek Rabsztyn

Data publikacji:
26 Czerwiec 2020
Odsłuchaj tekst

Rabsztyn, jak malowany
Zachęcamy najmłodszych turystów do wzięcia udziału w Wakacyjnym Plenerze Plastycznym „Zamek Rabsztyn”, organizowanym w ramach tegorocznej edycji Juromanii. Udział wziąć może każdy młody odkrywca Szlaku Orlich Gniazd, co będzie dodatkową atrakcją podczas wakacyjnych, rodzinnych wędrówek.
Plener będzie trwał przez cały lipiec i sierpień. Zasady udziału są proste. Każde dziecko, jakie odwiedzi Rabsztyn i będzie chciało spróbować narysować zamek, otrzyma bezpłatnie zestaw materiałów plastycznych (kredki i kartki), kartę zgłoszenia, a także materiały promujące zamek Rabsztyn, Olkusz i ziemię olkuską.
Materiały będzie można otrzymać w Chacie Kocjana w Rabsztynie, którą przy okazji warto zwiedzić. Jest tam prezentowana ekspozycja poświęcona Antoniemu Kocjanowi, olkuskiemu konstruktorowi szybowców, a podczas wojny szefowi wywiadu lotniczego AK, który odkrył tajemnice niemieckiej broni V1 i V2. W Chacie, która jest placówką Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, można też zobaczyć ciekawą wystawę etnograficzną i tam też należy oddawać wykonane rysunki oraz wypełnione karty zgłoszenia.
Każdy młody twórca, w zamian za rysunek, otrzyma drobny upominek. Zachęcamy także do zamieszczania zdjęć młodych artystów ze swoimi pracami na portalach społecznościowych i oznaczanie ich hasztagiem Zamek Rabsztyn. Dzieci biorące udział w plenerze mogą także dokończyć rysunek w domu, a następnie skan rysunku i karty zgłoszenia przesłać do końca sierpnia na adres: rabsztyn@interia.eu. Spośród prac wykonanych przez uczestników pleneru zostaną wybrane najciekawsze i zostaną zaprezentowane na plenerowej wystawie w Rabsztynie. Jej otwarcie planowane jest podczas tegorocznej Juromanii, czyli Święta Jury Krakowsko – Częstochowskiej, które odbędzie w dniach 18-20 września 2020.
Planowane jest także wydanie drukiem kalendarza ściennego na 2021 rok ilustrowanego pracami dzieci przedstawiającymi zamek Rabsztyn w wakacyjnej scenerii. Kalendarz będzie rozdawany bezpłatnie podczas tegorocznej Juromanii w Olkuszu i Rabsztynie. Szczegółowe informacje oraz regulamin pleneru można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu (www.olkusz.eu) w zakładce Wakacyjny Plener Plastyczny „Zamek Rabsztyn”.
– Od siedmiu lat nasze stowarzyszenie we współpracy z partnerami organizowało w czerwcu plenery plastyczne pod zamkiem Rabsztyn. Brali w nich udział uczniowie liceów plastycznych, a także dzieci, młodzież i seniorzy. W tym roku, z racji na stan pandemii, organizacja pleneru w dotychczasowej formule nie była możliwa. Dlatego wymyśliliśmy plener, który trwa przez dwa wakacyjne miesiące, jest otwarty dla wszystkich chętnych dzieciaków i co bardzo ważne, bezpieczny dla uczestników. Liczymy, że w ten sposób zachęcimy dzieci do działań plastycznych, a jednocześnie będziemy popularyzować urokliwy zamek Rabsztyn i fajną imprezę, jaką jest Juromania. – mówi Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu.
Organizatorem Wakacyjnego Pleneru Plastycznego „Zamek Rabsztyn” jest Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu, we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu oraz Urzędem Miasta i Gminy w Olkuszu. Plener jest organizowany przy wsparciu Województwa Małopolskiego i Gminy Olkusz w ramach projektu Juromania.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  7
Pogoda
Katowice