W środę 15 września w pięknych, historycznych ogrodach Bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa na krakowskiej Skałce, położonych na jurajskiej skale, odbyła się konferencja prasowa inaugurująca czwartą edycję Juromanii – Święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej organizowanej tym razem pod hasłem „Jura – aktywna z natury”.
Podczas konferencji goście i dziennikarze mogli zapoznać się szczegółowo z ideą projektu oraz tegorocznym programem wydarzenia, który ze względu na motyw przewodni eksponuje aktywne oblicze Jury. Obfituje on w liczne propozycje rekreacyjne i sportowe: rajdy piesze i rowerowe, biegi, wycieczki z przewodnikami, a nawet okazje do tego, by spróbować własnych sił we wspinaczce skałkowej. Nie zabraknie też oczywiście tradycyjnych już atrakcji, jak widowiska i rekonstrukcje historyczne, zwiedzanie z przewodnikami, warsztaty edukacyjne, gry terenowe i konkursy.
Tegoroczny program Juromanii wypełniony jest propozycjami dla osób podróżujących aktywnie i ceniących możliwość uprawiania aktywności fizycznej w pięknych, a wręcz unikatowych w skali kraju, okolicznościach przyrody. Jura to jednak nie tylko naturalne krajobrazy, wapienne ostańce kontrastujące z zielenią lasów i łąk, ale także ogromne dziedzictwo historyczne i kulturowe, dlatego chcemy, by piesza wędrówka, czy wycieczka rowerowa była nie tylko okazją do budowania tężyzny fizycznej, ale także okazją do poznania najciekawszych tajemnic Jury. W bogatym programie Juromanii z pewnością każdy znajdzie coś interesującego dla siebie – zachęcała podczas konferencji Iwona Gibas - Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
To wyjątkowe wydarzenie realizowane jest od początku swojego istnienia przy ścisłej współpracy dwóch regionów – Małopolski i Śląska.
Juromania to wspaniały projekt mający na celu promocję Jury Krakowsko Częstochowskiej, która położona jest na granicy dwóch województw. Dzięki zaangażowaniu obu regionów i sprawnej współpracy już po raz czwarty możemy wziąć udział w projekcie, który cieszy się ogromną, stale rosnącą popularnością tysięcy uczestników. Dzięki Juromanii co roku przybywa wielbicieli Jury, którzy wracają tu nie tylko w trzeci weekend września, ale dużo częściej, przyczyniając się do rozwoju turystyki i gospodarki – mówi Robert Nieroda ze Związku Gmin Jurajskich – koordynatora projektu.
Gospodarze miejsc, które otwierają się ze swoimi atrakcjami podczas Juromanii także zachęcali do wzięcia udziału w wydarzeniu. Tym bardziej, że podczas tegorocznej edycji uczestników czeka sporo nowości. Będą mogli między innymi odwiedzić otwarty ponownie po remoncie Zamek Rabsztyn, a także zobaczyć podziemną trasę turystyczną w Olkuszu. Dobrze znane lokalizacje również zaprezentują nowe atrakcje dostosowane do motywu przewodniego wydarzenia.
Konferencję uświetniła dworska parada w strojach historycznych, która po zaproszeniu na Juromanię przybyłych gości ruszyła Bulwarami Wiślanymi na Wawel, niosąc wieść o rozpoczynającej się w piątek Juromanii.
Już dziś warto zaplanować zatem wizytę na Jurze. Szczegóły programu można sprawdzić na www.juromania.pl oraz na profilach Juromania na FB i IG.