Wiosenne wycieczki z dzieckiem

Autor:
Agnieszka Łach ŚOT
Data publikacji:
13 Marzec 2018
Odsłuchaj tekst

Idzie wiosna - na dworze robi się coraz cieplej i dni są dłuższe. To zachęca do wyjścia z domu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Przedstawiamy kilka wybranych propozycji z naszego regionu na aktywne spędzenie czasu z dziećmi.

1. Park Śląski w Chorzowie
To ponad 600-hektarowe „zielone płuca” metropolii. Ogromna przestrzeń, mnóstwo zieleni i atrakcji. Nagromadzenie atrakcji w parku zaskakuje, są tu m.in.: „Legendia|” Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny z Kotliną Dinozaurów, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny”, Planetarium Śląskie, Stadion Śląski, Rosarium (z największą w Polsce kolekcją róż), Hala Wystaw „Kapelusz” (jedna z oryginalniejszych budowli w Parku), Galeria Rzeźby Śląskiej (z 35 plenerowymi rzeźbami miejscowych artystów), Kolejka Linowa „Elka”, Parkowa Kolejka Wąskotorowa, Duży Krąg Taneczny (w zimie lodowisko) oraz Śląski Park Linowy (z 710 m tras, 58 przeszkodami i 50 platformami).

Fot. Park Śląski - T.Gębuś, www.slaskie.travel

2. Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu
Na zboczu Równicy możemy zobaczyć dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku, po lesie swobodnie poruszają się muflony i daniele, które można pogłaskać. Inne zwierzęta możemy podziwiać zza ogrodzenia. Są tam jelenie i sarny, dziki, żbiki, a nawet szopy. Niezwykłymi miejscami w Parku są sokolarnia i sowiarnia. Groźne dzioby i ostre pazury prezentują tutaj myszołów, pustułka, orzeł przedni, czy jastrząb. Niezwykłym powodzeniem cieszą się pokazy lotów sokołów i sów. Pomyślano także o innych formach edukacji i zabawy. Dzieci chętnie zaglądną do Bajkowej Alei i na plac zabaw, które uatrakcyjniają wiosenne wycieczki z dzieckiem.

Fot. Leśny Park Niespodzianek - T.Gębuś, www.slaskie.travel

3. Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach
Przejazd zabytkową wąskotorową kolejką przez las, dostarczy niezapomnianych wrażeń i dużym i małym. Oprócz wycieczki można także pooglądać zabytkowe pociągi i lokomotywy. Działająca w Rudach stacja wpisana jest na listę Szlaku Zabytków Techniki. Widoki podczas przejażdżki miłe dla oka, a i sama jazda takim wagonikiem to super pomysł na wolne popołudnie.

Fot. Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej - T.Gębuś, www.slaskie.travel

4. Zagroda Żubrów w Pszczynie
W odległości kilkuset metrów od historycznego centrum Pszczyny, na terenie Parku Pszczyńskiego, ulokowano dostępną dla zwiedzających Pokazową Zagrodę Żubrów. Na jej terenie obejrzeć można zarówno te piękne zwierzęta, jak i przedstawicieli innych gatunków. Zlokalizowano tu także ekspozycję prezentującą świat przyrodniczy ziemi pszczyńskiej. Zwiedzanie ułatwia ścieżka edukacyjna.

Fot. Gród na Górze Birów - T.Gębuś, www.slaskie.travel

5. Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej
To miejsce, w którym możemy połączyć zabawę z nauką. Dzieci, obcując z przyrodą oraz słuchając o ekologii z pewnością spędzą ciekawie czas. Dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś ciekawego na temat fauny i flory Beskidu Śląskiego, to obowiązkowy punkt programu podczas wizyty w Istebnej.

Fot. Istebna - T.Gębuś, www.slaskie.travel

6. Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
Zwiedzać ruiny można samemu lub z przewodnikiem. Poznanie ułatwia trasa zwiedzania. Koniecznie trzeba wejść też do Muzeum Zamkowego, w którym prezentowane są losy zamku i grodu na Górze Birów, a także zobaczyć wystawy historyczne w zbrojowni i sali tortur. Po zwiedzeni ruin udajemy się na Górę Birów, gdzie znajduje się zrekonstruowany, średniowieczny gród królewski. W Ogrodzieńcu możemy poznać historię i obejrzeć rycerski turniej, organizowany wg programu imprez.

Fot. Gród na Górze Birów - T.Gębuś, www.slaskie.travel

Fot. Widok na Zamek Ogrodzieniec - T.Gębuś, www.slaskie.travel

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  20
Pogoda
Katowice