Pętla zbója Mikołaja Kornicza - Jurajskie skarby strażnice, zamek, klasztor, bunkry
Kategoria: Trasa
Pętla zbója Mikołaja Kornicza - Jurajskie skarby strażnice, zamek, klasztor, bunkry
 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Profil wysokościowy trasy:
Pokaż na mapie
Skąd:
Żarki
Dokąd:
Żarki

Trasa zaczyna się i kończy w jurajskim miasteczku Żarki. Ułożona jest w pętlę, która wiedzie poprzez malownicze, często leśne zakątki. Zobaczymy zamek w Mirowie oraz dwie średniowieczne strażnice w Łutowcu i Przewodziszowicach na Szlaku Orlich Gniazd, a także klasztor w Leśniowie, dzielnicy Żarek. Spodobają się: jurajski krajobraz, piękne widoki oraz dziedzictwo kulturowe jurajskiego miasteczka Żarki. Po drodze urokliwe wioski: Mirów, Łutowiec, Moczydła i Trzebniów. Odcinek początkowy i końcowy wiedzie po drogach asfaltowych, specjalnie wydzielonych dla rowerzystów. Środkowa część trasy, krótka po ubitej drodze leśnej. Na niewielkim fragmencie trasa styka się z drogami powiatowymi, ale o mniejszym ruchu kołowym. Od Trzebniowa w kierunku Przewodziszowic znów drogi rowerowe asfaltowe. W Żarkach korzystamy z dróg gminnych, również asfaltowych, ale o spokojnym natężeniu ruchu samochodowego. Rodzaj nawierzchni sprawia, ze trasa jest dostępna dla każdego typu rowerów, również szosowych z przyczepkami. W tym ostatnim wypadku zaleca się krótki objazd na odcinku z Łutowca DW 789 do Moczydeł i przez centrum tej wsi w kierunku Trzebniowa. Jest to 1,1 km dalej.

PRZEBIEG SZLAKU

Żarki – Mirów – Łutowiec – Moczydło - Trzebniów – Przewodziszowice – Leśniów - Żarki

DLA KOGO?

Ten rowerowy, okrężny szlak turystyczny będzie doskonały dla bardziej wprawionych rowerzystów. Nadaje się również dla rodzin z dziećmi, ale raczej z tymi starszymi, które są przyzwyczajone do różnych nawierzchni i dłuższych dystansów. Zadowoleni powinni być cykliści o większych wymaganiach, gdyż trasa jest urozmaicona pod względem wzniesień.

OZNAKOWANIE

Pierwszy odcinek szlaku z Żarek do Mirowa jest oznakowany kolorem czerwonym w ramach Szlaku Orlich Gniazd. Kierunek wyznaczają znaki typu R-1, które spotkać można w formie tabliczek lub malunków na drzewach czy słupach. Są też znaki typu R-3 z informacją o ilości kilometrów do kolejnych miejscowości. Od Mirowa do Moczydeł prowadzi zielony szlak rowerowy, dominują malunki na drzewach. Przez Moczydła i Trzebniów przejazd wzdłuż drogi powiatowej aż do ulicy Leśniowskiej. Stąd, w lewo w kierunku Przewodziszowic prowadzi niebiski szlak rowerowy. Od Przewodziszowic do miejsca startu, który jest zarazem metą, prowadzi czerwony Szlak Szlak Orlich Gniazd. Na odcinku od Żarek do Mirowa i od Trzebniowa do Żarek nie brakuje tablic informacyjnych z mapą szlaku i miejsc do wypoczynku.

NAWIERZCHNIE

• Wydzielona infrastruktura rowerowa: 13,10 km
– utwardzona: 13,10 km
– nieutwardzona: 0 km
• Droga publiczna asfaltowa: 9,8 km
• Droga szutrowa: 0 km
• Droga gruntowa: 0,85 km
• Inna: 0 km

CO ZOBACZYĆ?

Interesujące dla rowerzystów może okazać się same miasteczko Żarki z charakterystyczną ciasną zabudową, malowniczymi uliczkami, największym kirkutem na Jurze, Zabytkowy Zespołem Stodół, czy Starym Młynem. Jeśli starczy czasu można na początku lub końcu wycieczki przejechać się po miasteczku i zjeść lody lub posiłek, gdyż nie brakuje tu bazy gastronomicznej.
Wygodne miejsce do startu znajduje się w Żarkach, nieopodal cmentarza parafialnego (w pobliżu skrzyżowania ulic Targowej i Ofiar Katynia). Parking i miejsca do wypoczynku znajdują się od południowej strony cmentarza. Stąd start w kierunku Mirowa czerwonym szlakiem rowerowym Orlich Gniazd. Po lewej stronie wzgórze Parchowotka z ukrytą linią umocnień B-1. Znajdują się tu 3 schrony bojowe Ringstand 58c i okazały schron Regelbau 668. Są też pozostałości okopów oraz głębokie wykopy pod kolejne schrony. Niemcy świadomie wybrali miejsce – stąd roztacza się bardzo dobry widok na okolicę. Rowerzyści rozkoszują się piękną panoramą.
Malownicza droga asfaltowa rowerowa poprowadzi do Mirowa - znanego ze średniowiecznego zamku obronnego, który służył również do celów mieszkalnych. Zbudowany przez króla Kazimierza Wielkiego góruje do dzisiaj nad okolicą.
Dzisiaj Mirów z nieopodal położonym Łutowcem łączy szlak zielony rowerowy, i nim od Mirowa należy się poruszać. W Łutowcu znajdują się pozostałości strażnicy w z II połowy XIV w. Strażnica ta pełniła funkcje pomocnicze wobec zamku w Bobolicach.
Zielonym szlakiem rowerowym do Moczydeł i stąd kontynuacja trasy w kierunku Trzebniowa drogą asfaltową. Rowerzyści szosowi i z przyczepkami tu kierują się na objazd z Łutowca DW 789 do Moczydeł i przez centrum tej wsi w kierunku Trzebniowa. Wydłuża to trasę o 1,1 km. Jedni i drudzy na początku Trzebniowa odbijają w kierunku ul. Leśniowskiej na niebieski szlak rowerowy. Ten wiedzie w kierunku Czatachowy, Leśniowa i Przewodziszowic.

Kolejnym przystankiem jest Czatachowa z pustelnią Świętego Ducha o krótkiej, ale interesującej historii sięgającej lat 90. XX wieku.
Tuż przed wjazdem do Przewodziszowic warto zwrócić uwagę na strażnicę z II połowy XIV w. na pięknej skale. Jest to również miejsce wspinaczkowe. Nieopodal skały Rajce - wysokie ostańce ukryte są w leśnych gęstwinach. W jednej ze skał znajduje się bardzo ciekawa - częściowo wykopana studnia krasowa. Ma prawie idealny, okrągły przekrój i około 10 m głębokości.
Z Przewodziszowic czerwonym szlakiem niedaleko już – 1 km do Leśniowa – dzielnicy Żarek. Miejsce to od wieków słynie z cudów, jakimi obdarza wierzących Matka Boża Leśniowska Patronka Rodzin. Przepiękny klasztor, kościół z figurką wspomnianej świętej w ołtarzu głównym, a także źródełko z cudowną wodą i zadbany ogród stanowią wyśmienite miejsce do wypoczynku. Tym bardziej, że w sąsiedztwie i restauracje i punkty z lodami.
Wyprawa jest kontynuowana czerwonym szlakiem w kierunku centrum miasteczka i ostatecznie pętla kończy się w miejscu startowym. Jeśli jest czas można zajrzeć do wspomnianego Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach lub obejrzeć Zespól Zabytkowych Stodół (w środy i soboty odbywają się tu Żareckie Jarmarki). Być może warto skorzystać z kąpieliska miejskiego w okresie wakacji.

JAK DOJECHAĆ?

Do Żarek można podjechać samochodem i zaparkować nieopodal cmentarza parafialnego. Można z rowerem dostać się pociągiem do stacji PKP Myszków. Stad wyruszyć do Żarek wzdłuż DW 793 na odcinku Myszków – Żarki nową asfaltową drogą rowerową (8 km). Następnie dotrzeć w okolice cmentarza parafialnego przy ul. Ofiar Katynia. Przy murze od południowej strony należy znaleźć czerwony szlak rowerowy, kierunek Mirów.

Główny sposób pokonania trasy
    Poziom trudności Czas podrózy [min] Dodaj do planera
rowerowy bardzo łatwy 94.98 [min]
Dodaj do planera
Szczegółowe parametry trasy
Nazwa Wartość
CAŁKOWITY DYSTANS [KM] 23.77
CAŁKOWITY DYSTANS PODJAZDÓW [KM] 11.48
CAŁKOWITY DYSTANS ZJAZDÓW [KM] 12.02
CAŁKOWITY DYSTANS PO PŁASKIM TERENIE [KM] 0.27
SUMA PODJAZDÓW 43.00
SUMA ZJAZDÓW 39.00
MINIMALNA WYSOKOŚĆ [M N.P.M.] 331.00
ŚREDNIA WYSOKOŚĆ [M N.P.M.] 358.00
MAKSYMALNA WYSOKOŚĆ [M N.P.M.] 403.00
Pętla zbója Mikołaja Kornicza - Jurajskie skarby strażnice, zamek, klasztor, bunkry:
Długość szlaku 23.77 [KM]
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Gastronomia w pobliżu
Żarki
0.53 km
Żarki
0.66 km
Wyświetlenia:  416