Jurajski Szlak Zygmunta Krasińskiego: Częstochowa - Myszków
Kategoria: Szlak znakowany
Jurajski Szlak Zygmunta Krasińskiego: Częstochowa - Myszków
Oznaczenie trasy
 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Profil wysokościowy trasy:
Pokaż na mapie
Skąd:
Częstochowa
Dokąd:
Myszków

Szlak Zygmunta Krasińskiego umożliwia poznanie interesujących zakątków Jury przede wszystkim w rejonie Złotego Potoku i doliny Wiercicy. Choć dla wytrawnego turysty przejechanie rowerem trasy w ciągu jednego dnia nie będzie stanowiło większego problemu, warto spędzić tu nieco więcej czasu. 

PRZEBIEG

Szlak rowerowy Zygmunta Krasińskiego oznakowany jest kolorem zielonym i ma 71,5 km długości. Rozpoczyna się na Starym Rynku w Częstochowie skąd przez Mstów, Złoty Potok i Żarki prowadzi do Myszkowa, gdzie kończy się przy dworcu PKP. Szlak jest dość długi, dlatego wymaga od rowerzystów doświadczenia w całodniowych wycieczkach rowerowych. Tym bardziej, że niemal 40% trasy prowadzi po drogach terenowych. Zalecany jest zatem rower crossowy, gravel, ewentualnie górski. 6% szlaku to drogi rowerowe, występujące w Częstochowie, Suliszowicach i Żarkach, a 55% drogi publiczne, które są spokojne i nie panuje na nich duży ruch samochodowy. Wyjątek stanowi ruchliwa droga wojewódzka prowadząca do centrum Żarek.

Szlak oznakowany jest kolorem zielonym. Jest ono całkiem dobre w powiecie częstochowskim, ale Żarkach oznakowanie zanika, a w Myszkowie pojawiają się sporadycznie stare znaki z rowerem koloru zielonego. Rowerzystów kierują znaki R-1, które są namalowane na słupach i drzewach, a także znaki R-3 w formie tabliczek z kilometrażem do kolejnych miejscowości.

Trasa jest atrakcyjna turystycznie i malownicza, zwłaszcza na odcinku wzdłuż Warty w Częstochowie i Wiercicy w Złotym Potoku. To właśnie w Złotym Potoku w 1857 roku przebywał Zygmunt Krasiński - jeden z trzech wieszczów, największych poetów polskiego romantyzmu. Wraz z żoną i dziećmi często podróżował po okolicy, nadając nazwy tutejszym stawom, skałom i źródłom. Mieszkał w dworku, znajdującym się przy okazałym pałacu, który w 1851 roku zakupił jego ojciec – Wincenty Krasiński. W dworku mieści się dzisiaj Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego.

Szlak przebiega również obok pomnika Jezusa w Częstochowie, Sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce, Zamku Ostrężnik, a także przez Żarki, gdzie zobaczyć odwiedzić można Muzeum Dawnych Rzemiosł, zespół zabytkowych stodół oraz cmentarz żydowski.

Z Częstochowy szlak biegnie na wschód, gdzie docieramy do historycznego Mstowa, który wraz z sąsiednim Wancerzowem jest odwiedzany przez turystów głównie z powodu swych interesujących zabytków sakralnych.


Częstochowa fot. T.Renk

Oprócz tego po drodze nie warto pominąć atrakcji znajdujących się w tej małej miejscowości: zachowany układ urbanistyczny z rynkiem i małomiasteczkową zabudową, przełom rzeki Warty będącej trzecim najdłuższym dopływem Odry, nad którym góruje najdalej wysunięty w północnej części Jury ostaniec wapienny Skała Miłości, czy też Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich z pozostałościami dawnych fortyfikacji.


Skała Miłości fot. T. Renk

Minąwszy kilka miejscowości szlak kieruje się następnie na południe, by przez rozległe kompleksy leśne dotrzeć do Janowa. W Janowie warto zobaczyć rynek z zabytkową studnią. Podążając dalej dotrzemy do pobliskiego Złotego Potoku.


Aleja w Złotym Potoku 

Tutejszy majątek przez pewien czas należał do Krasińskich. Wincenty, ojciec poety, postawił tutaj klasycystyczny pałac. W sąsiadującym z nim dworku Zygmunt Krasiński mieszkał latem 1857 roku wraz z żoną Elżbietą z Branickich oraz dziećmi. Pamiątką tego pobytu są między innymi nazwy nadane przez wieszcza okolicznym skałkom oraz stawowi, który od tego czasu nosi nazwę Irydion. Dworek, w którym mieszkał Zygmunt Krasiński, stanowi obecnie muzeum. 

Na południe od miejscowości szlak wchodzi w malownicze obszary nad rzeczką Wiercicą, którą można również pokonać kajakiem na odcinku od Sygontki do Przyrowa.

Lasy oraz rozsiane po okolicy ostańce skalne stanowiły częsty cel spacerów Krasińskich. Jedno ze źródeł nosi zresztą, na pamiątkę lata 1857, imię Zygmunt. Teren objęty jest rezerwatem przyrody o nazwie Parkowe.

 
Rezerwat Parkowe

W STRONĘ ŻAREK

Z rejonu doliny Wiercicy szlak kieruje się w stronę Żarek, małej około 4,5 tysięcznej miejscowości (biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców), na historii których niezatarte piętno odcisnęła wielowiekowa obecność licznej społeczności żydowskiej. 

Zespół stodół w Żarkach 

Wiele atrakcji na terenie miasteczka skierowanych jest m.in do rodzin z dziećmi co stanowi doskonałą propozycję dla tej grupy: Stary Młyn - Muzeum Dawnych Rzemiosł. 

Ale nie tylko. W Żarkach warto zatrzymać się na ciepły posiłek i poznać wiele polecanych atrakcji takich jak: zespół stodół drewniano-murowanych, kirkut,  synagogę czy ruiny kościoła Św. Stanisława położone przy tzw. kueście jurajskiej czyli progu skalnym, ciągnącym się z południa na północ Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, od okolic Klucz koło Olkusza, aż po Częstochowę. Przez Żarki biegnie również Szlak Kultury Żydowskiej. 

Po wizycie w Żarkach trasa biegnie w kierunku Myszkowa, gdzie dobiega końca. Do Myszkowa przejechać można przez Jaworznik mijając urokliwe stawy, które stanowią idealne miejsce na krótki odpoczynek. 


Jaworznik 

DOJAZD 

Przymierzanie Szlaku rozpocząć można w Częstochowie, gdzie łatwo dostaniemy się pociągiem. Z uwagi na to, że proponowana trasa nie stanowi pętli taki też środek dotarcia na miejsce startu rekomendujemy wybrać. Końcowym punktem trasy jest Myszków, z którego również dotrzemy pociągiem z wielu kierunków. 

Tak więc jest to idealny szlak na dojazd pociągiem. Rozpoczyna się w Częstochowie w odległości 1 km od dworca kolejowego, a kończy się bezpośrednio na dworcu w Myszkowie. Obie te stacje obsługiwane są przez linię S1 Kolei Śląskich.

Tutaj też można zatrzymać się na chwilę i zapoznać się z atrakcjami: Pałacykiem Schmelzera, kościołem NMP Różańcowej w Myszkowie-Mrzygłodzie czy Sanktuarium NMP Mrzygłodzkiej Królowej Różańca Świętego. 

Spodobała Ci się ta trasa? Zobacz też: 

Więcej tras rowerowych po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajdziesz tutaj:

 

Główny sposób pokonania trasy
    Poziom trudności Czas podrózy [min] Dodaj do planera
rowerowy średni 285.98 [min]
Dodaj do planera
Inne możliwe sposoby pokonania trasy
    Poziom trudności Czas podrózy [min] Dodaj do planera
pieszy łatwy 1,100.00 [min]
Dodaj do planera
Szczegółowe parametry trasy
Nazwa Wartość
CAŁKOWITY DYSTANS [KM] 71.41
CAŁKOWITY DYSTANS PODJAZDÓW [KM] 36.46
CAŁKOWITY DYSTANS ZJAZDÓW [KM] 34.86
CAŁKOWITY DYSTANS PO PŁASKIM TERENIE [KM] 0.09
SUMA PODJAZDÓW 372.00
SUMA ZJAZDÓW 369.00
MINIMALNA WYSOKOŚĆ [M N.P.M.] 199.00
ŚREDNIA WYSOKOŚĆ [M N.P.M.] 267.00
MAKSYMALNA WYSOKOŚĆ [M N.P.M.] 398.00
Jurajski Szlak Zygmunta Krasińskiego: Częstochowa - Myszków:
Miasta na szlaku Częstochowa; Mirów; Mstów; Julianka; Sygontka; Janów; Złoty Potok; Ostrężnik; Żarki; Myszków
Długość szlaku 71.41 [KM]
Twoja ocena:
Ocena: 5.0 (Oddano 3 głosy)
Gastronomia w pobliżu
Częstochowa
0.06 km
Częstochowa
0.17 km
Częstochowa
0.31 km
Częstochowa
0.40 km
Częstochowa
0.72 km
Wyświetlenia:  4295