Pętla rowerowa: Żarki, Niegowa, Janów
Kategoria: Trasa
Pętla rowerowa: Żarki, Niegowa, Janów
 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Profil wysokościowy trasy:
Pokaż na mapie
Skąd:
Żarki
Dokąd:
Żarki

Komfortowy szlak rowerowy przebiega po asfaltowych ścieżkach wytyczonych przez pola i lasy, w urokliwym jurajskim krajobrazie. Na krótkim fragmencie łączy się z drogą powiatową, ale o niewielkim stopniu obciążenia ruchem kołowym. Jazda w połączeniu z atrakcjami kulturowymi i przyrodniczymi stanowi doskonałą propozycję na jednodniową wycieczkę na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

DLA KOGO 

Ten rowerowy, okrężny szlak turystyczny będzie doskonały dla rodzin z dziećmi, ale i rowerzystów o większych wymaganiach. Ci ostatni pokonają trasę szybciej. Natomiast można go polecić również mniej wprawionym rowerzystom. Jazda po asfalcie zapewnia komfort.

PRZEBIEG

Szlak biegnie z urokliwego, niewielkiego miasteczka Żarki. Ułożony jest w przyjemną pętlę prowadząc przez dzielnice Żarek – Leśniów i Przewodziszowice, wsie: Czatachowa, Trzebniów, przysiółek Ostrężnik, Czatachową, Przewodziszowice i Żarki.

CO ZOBACZYĆ 

Trasa obfituje w miejsca godne obejrzenia. Żarki to miasto na stylu kultur polskiej i żydowskiej, nie brakuje tu atrakcyjnych obiektów kulturowych. Okolice Przewodziszowic, Czatachowy, Trzebniowa i Ostrężnika obfitują w piękne ostańce. Na jednym z nich w Przewodziszowicach odnajdziemy ślady dawnej strażnicy. W Leśniowie możemy zajrzeć do przepięknego sanktuarium maryjnego, a w Cztachowie do pustelni -  jedynej w tej części Jury. Rezerwat Ostrężnik i Jaskinia Ostrężnicka pomogą nam lepiej poznać świat przyrody ożywionej i nieżywionej. A wyprawę można połączyć z poznawaniem kulinarnych smaków. Zarówno w Żarkach, jak i Ostrężniku przy samym szlaku znajdują się restauracje, które serwują lokalne specjalności, w tym pstrąga ze Złotego Potoku.

Ze względu na to, iż trasa ma charakter pętli, polecamy jako miejsca startowe dla wycieczki Ostrężnik, Przewodziszowice lub centrum Żarek. W dwóch pierwszych lokalizacjach są dostępne parkingi bezpośrednio przy ścieżkach z miejscami  do wypoczynku. W Żarkach parkingów nie brakuje, ale najlepsze ze względu na charakter wyprawy to te: przy Domu Kultury w Żarkach (ul. Moniuszki 2) lub przy Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach (ul. Ofiar Katynia 5). W jednym i drugim miejscu można uzyskać bezpłatne mapy okolicy i skorzystać z informacji turystycznej.

Muzeum Rzemiosł Dawnych

Dom Kultury mieści się w dawnej synagodze. Jest to jeden z przystanków na Szlaku Kultury Żydowskiej w Żarkach. Jeśli tylko chcemy możemy stąd podjechać w kierunku największego cmentarz żydowskiego na Jurze zwanego kirutem (ponad 1100 zachowanych kamiennych macew).  Spod dawnej bożnicy można udać się na Stary Rynek, a stąd już niedaleko do zespołu zabytkowych stodół. Kompleks jest jedynym takim na Jurze. Jeśli Żarki odwiedzimy w sobotę lub w środę trzeba się liczyć z obecnością wielu kupców i klientów. W bezpośrednim otoczeniu kamiennych i ceglanych spichlerzy znajduje się największe targowisko w północnej części województwa śląskiego zwane Żareckim Jarmarkami.

Odwiedzając Żarki koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie. Jest to pięknie odresturowany obiekt na Szlaku Zabytków Techniki. Zwiedzanie oryginalnego parku maszynowego i multimedialnej ekspozycji wraz z przewodnikiem trwa godzinę. Interaktywne muzeum jest bardzo przyjazne dla rodzin z dziećmi, a dla rowerzystów przygotowano specjalną promocyjną ofertę. Wystarczy zapytać o kwadrans dla rowerzysty, czas zwiedzania krótszy, a i cena promocyjna!

Z centrum miasteczka udajemy się czerwonym szlakiem rowerowym w kierunki dzielnicy Żarek Leśniowa. Tu w pięknym ogrodzie skrywa się klasztor, nowicjat, kościół i źródełko z cudowną wodą. Patronką tego miejsca od wieków jest Matka Boża Leśniowska Patrona Rodzin, a opiekunami sanktuarium - bracia paulini.

Leśniów

Kolejnym przystanek z miejscami do wypoczynku znajdujemy nieopodal strażnicy w Przewodziszowicach. Ta została wzniesiona prawdopodobnie w XIV w. lub na przełomie wieków XIV i XV. Blisko niej urokliwe skały Rajce.

W Czatachowie bezpośrednio przy ścieżce odkryjemy Pustelnię Świętego Ducha. Całość otoczono kamiennym murem. Stanowi miejsce wielu duchowych poszukiwań dla licznego grona wiernych.

W Trzebniowie odnajdziemy typowo jurajski krajobraz z licznym ostańcami, aż trasa zawiedzie do Ostrężnika. Tu jeden z piękniejszych rezerwatów ulokowany na wzgórzu wapiennym z niewielkimi pozostałościami zamku z XIV w.  Atrakcją jest Jaskinia Ostrężnicka. Przypomina blok sera szwajcarskiego, liczy wiele komór połączonych ciasnymi przejściami. Ma 6 otworów łączących ją z powierzchnią, a jej długość wynosi 98 m. Wszystko to w otoczeniu pięknego lasu bukowo-grabowego.

Lokalnej kuchni szczególnie pstrąga można spróbować i w Żarkach i w Ostrężniku. Restauracje znajdują się bezpośrednio przy ścieżkach rowerowych.

DOJAZD

Trasa układa się w formie pętli. Do Żarek, Przewodziszowic, czy Ostrężnika można podjechać samochodem. Można również z rowerem dostać się pociągiem do PKP Myszków, przejechać do Żarek wzdłuż DW 793 na odcinku Myszków – Żarki nową asfaltową drogą rowerową. Następnie dotrzeć w okolice dawnej synagogi, aby zwiedzić centrum miasteczka zgodnie ze śladem lub wystartować spod Starego Młyna w Żarkach i znaleźć czerwony Szlak Rowerowy Orlich Gniazd kierunek Przewodziszowice, Ostrężnik. Odległość od PKP Myszków do Żarek  8 km. 

Spodobała Ci się ta trasa? Zobacz też: 

Główny sposób pokonania trasy
    Poziom trudności Czas podrózy [min] Dodaj do planera
rowerowy łatwy 73.12 [min]
Dodaj do planera
Szczegółowe parametry trasy
Nazwa Wartość
CAŁKOWITY DYSTANS [KM] 18.28
CAŁKOWITY DYSTANS PODJAZDÓW [KM] 9.74
CAŁKOWITY DYSTANS ZJAZDÓW [KM] 8.40
CAŁKOWITY DYSTANS PO PŁASKIM TERENIE [KM] 0.15
SUMA PODJAZDÓW 37.00
SUMA ZJAZDÓW 36.00
MINIMALNA WYSOKOŚĆ [M N.P.M.] 327.00
ŚREDNIA WYSOKOŚĆ [M N.P.M.] 364.00
MAKSYMALNA WYSOKOŚĆ [M N.P.M.] 412.00
Pętla rowerowa: Żarki, Niegowa, Janów :
Miasta na szlaku Żarki – Przewodziszowice – Czatachowa - Trzebniów – Ostrężnik – Przewodziszowice – Żarki
Długość szlaku 18.28 [KM]
Regiony turystyczne Jura Krakowsko-Częstochowska
Twoja ocena:
Ocena: 5.0 (Oddano 1 głosy)
Gastronomia w pobliżu
Żarki
0.17 km
Żarki
0.24 km
Żarki
0.26 km
Wyświetlenia:  6324