Pętla Młynarza - Żarki
Kategoria: Trasa
Pętla Młynarza - Żarki
 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Profil wysokościowy trasy:
Pokaż na mapie
Skąd:
Żarki
Dokąd:
Żarki

Jedna z wygodniejszych tras przejazdu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W znacznej mierze po asfaltowych drogach tylko dla rowerów, przez pola i lasy oraz wioski. Wycieczka zaczyna się i kończy w Żarki – miasteczku znanym z atrakcji dla rodzin dla dzieci. Pozwala poznać jej urokliwe dzielnice  – Leśniów i Przewodziszowice oraz wieś Czatachowa.

PRZEBIEG SZLAKU

Żarki – Przewodziszowice – Czatachowa – Przewodziszowice – Żarki

DLA KOGO?

Szczególnie polecana dla rodzin z dziećmi. Krótka wycieczka w urozmaiconym jurajskim krajobrazie. Na pewnych odcinkach wymagająca, ale poprzez fakt jazdy po asfaltowych drogach jest wygodna w pokonywaniu, Na krótkich fragmentach łączy się z gminnymi drogami, ale o niewielkim stopniu obciążenia ruchem kołowym. Rodzaj nawierzchni sprawia, ze trasa jest dostępna dla każdego typu rowerów, również szosowych z przyczepkami.

OZNAKOWANIE

Pierwszy odcinek wycieczki prowadzi w centrum miasteczka przy ul. E. Maja w kierunku Leśniowa i Przewodziszowic, oznaczenia z kolorem czerwonym w ramach Szlaku Orlich Gniazd. Kierunek wyznaczają znaki typu R-1 w formie tabliczek lub malunków na drzewach czy słupach. Są też znaki typu R-3 z informacją o ilości kilometrów do kolejnych miejscowości. To oznakowanie prowadzi do końca Przewodziszowic. Stąd już tylko trasą asfaltową dla rowerów, korzystając z oznaczenia niebieskiego szlaku rowerowego w kierunku strażnicy i dalej do Czatachowy. Przy pustelni przejazd drogą gminną w kierunku zachodnim aż do pierwszego skrzyżowania. Ten fragment bez oznaczenia. Po dotarciu do pierwszego skrzyżowania dróg asfaltowych, wjazd w lewo kierunek Przewodziszowice i Żarki. Tu ponownie trasą rowerową korzystając z oznaczenia czerwonego Szlaku Orlich Gniazd kierunek Żarki aż do miejsca startu. Na odcinku od Żarek do Czatachowy oraz w Przewodziszowicach, czy Leśniowie - tablice informacyjnych z mapą szlaku i miejscami do wypoczynku.

NAWIERZCHNIE

• Wydzielona infrastruktura rowerowa: 4,83 km
– utwardzona: 4,83 km
– nieutwardzona: 0 km
• Droga publiczna asfaltowa: 5,5 km
• Droga szutrowa: 0 km
• Droga gruntowa: 0 km
• Inna: 0 km – bruk

CO ZOBACZYĆ

Żarki warto bliżej poznać. Zwarta zabudowa centrum miasteczka, tradycje jarmarków, opowieści o dawnych rzemieślnikach, czy też piękne ślady obecności ojców paulinów sprawiają, że przejażdżka po Żarkach będzie interesująca. Koniecznie należy zajrzeć do obiektów wybudowanych z jurajskiego kamienia, jak Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie. Tu znajduje się start i meta. Wzdłuż trasy sporo budynków mieszkalnych i gospodarczych z białego jurajskiego kamienia. Bez kłopotu w Żarkach znajdziemy też restauracje z kamiennymi elewacjami i oczywiście lokalnymi potrawami. Natomiast okolice Przewodziszowic i Czatachowy, kuszą przystankiem przy pięknych ostańcach. Po drodze można zatrzymać się przy strażnicy w Przewodziszowicach. Jej ślady skryte są na wysokim ostańcu górującym ponad linią lasu.
W Starym Młynie działa punkt IT i są bezpłatne mapy, przede wszystkim jednak jest zwiedzanie z przewodnikiem i fantastyczna podróż w głąb historii. Obiekt ze stałą i multimedialną ekspozycją, interesującymi słuchowiskami, grami i ścieżką zwiedzania dla najmłodszych jest obowiązkowym na mapie tej wycieczki. Nieopodal znajduje się Zabytkowy Zespół Stodół. Dawne spichlerze były miejscem niejednego pleneru filmowego. W dzielnicy Żarek - Leśniowie warto zajrzeć do przepięknego sanktuarium maryjnego, poznać legendę o figurce Matki Bożej i wypocząć w zadbanym i dającym ukojnie, ogrodzie. Dzieci uwielbiają miejsce przy cudownym źródełku. Na trasie znajdziemy jeszcze jedno miejsce związane z kultem: Jedną na Jurze Pustelnię Świętego Ducha w Czatachowie.
Wcześniej przy ścieżce rowerowej samotnie górują na linią lasu skały, na których w średniowieczu, wybudowano strażnicę obronną. Dzisiaj pozostały tylko fragmenty po dawnej świetności, ale miejsce wypoczynkowe obok zachęca, aby zatrzymać się na chwilę i popatrzeć na majestat białych, jurajskich skał. Przy tej samej ścieżce, nieco wcześniej, znajdują się interesujące pod względem form i widoków, skały Rajce.
Przejeżdżając przez Czatachowę warto się rozglądać w poszukiwaniu kamiennych domów i zabudowań gospodarczych. Urokliwie położona wioska nie ma nawet 150 mieszkańców.
Po powrocie do Żarek w dzielnicy Leśniów, niedaleko sanktuarium znajdziemy liczne punkty z lodami oraz Turystyczną Frajdę – plac zabaw z torem rowerowym.

JAK DOJECHAĆ

Do Żarek, Przewodziszowic, czy Ostrężnika można podjechać samochodem. Można również z rowerem dostać się pociągiem do PKP Myszków, wyruszyć do Żarek wzdłuż DW 793 na odcinku Myszków – Żarki nową asfaltową drogą rowerową (8 km). Następnie kierować się przez zwarte uliczki centrum do Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach i stąd startować odnajdując czerwony Szlak Rowerowy Orlich Gniazd kierunek Przewodziszowice, Ostrężnik.
Uwaga: Trasa może być skrócona i przebiegać tylko po samych ścieżkach. Wówczas start wycieczki polecany jest na końcu Przewodziszowic, dzielnicy Żarek. Stad starują dwie drogi rowerowe tylko pośród lasu i pól. Obydwie prowadzą do Czatachowy.

Główny sposób pokonania trasy
    Poziom trudności Czas podrózy [min] Dodaj do planera
rowerowy bardzo łatwy 41.32 [min]
Dodaj do planera
Szczegółowe parametry trasy
Nazwa Wartość
CAŁKOWITY DYSTANS [KM] 16.21
CAŁKOWITY DYSTANS PODJAZDÓW [KM] 8.35
CAŁKOWITY DYSTANS ZJAZDÓW [KM] 7.67
CAŁKOWITY DYSTANS PO PŁASKIM TERENIE [KM] 0.19
SUMA PODJAZDÓW 32.00
SUMA ZJAZDÓW 37.00
MINIMALNA WYSOKOŚĆ [M N.P.M.] 328.00
ŚREDNIA WYSOKOŚĆ [M N.P.M.] 360.00
MAKSYMALNA WYSOKOŚĆ [M N.P.M.] 403.00
Pętla Młynarza - Żarki:
Długość szlaku 16.21 [KM]
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Gastronomia w pobliżu
Żarki
0.46 km
Żarki
0.73 km
Żarki
0.77 km
Wyświetlenia:  150