Muzeum Miejskie Sztygarka

Miejscowość:
Dąbrowa Górnicza
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

MUZEUM

Siedziba Muzeum Miejskiego „Sztygarka” została wybudowana w latach 1839-1842 z inicjatywy Zarządu Banku Polskiego w Warszawie. Projektantem budynku był architekt pochodzenia włoskiego Franciszek Maria Lancii. W gmachu urzędował Zarząd Zachodniego Okręgu Górniczego.
Od 1889 roku w budynku mieściła się Szkoła Górnicza i Hutnicza zwana potocznie „Sztygarką”.

W niej gromadzono pierwsze zbiory geologiczne, na bazie których stworzono muzeum szkolne. Podobnie jednak jak i szkoła działało ono z przerwami spowodowanymi I i II wojną światową. W styczniu 1986 r. zostało reaktywowane pod nazwą Muzeum Geologiczne i Historii „Sztygarki” Zespołu Szkół Zawodowych Wspólnoty Węgla Kamiennego im. S. Staszica. Obecnie Muzeum Miejskie „Sztygarka”, powołane do życia pod taką nazwą mocą Uchwały Rady Miejskiej z 19 listopada 1997 roku,
ma za zadanie ochronę dziedzictwa kulturowego Dąbrowy Górniczej. Pełni ważną rolę na kulturalnej mapie miasta, proponując Gościom bogatą ofertę wystawienniczą i edukacyjną z różnorodnej, nie tylko górniczej i historycznej tematyki.

https://www.youtube.com/watch?v=J4F2bn3ZDew

KOPALNIA

Budowa Kopalni Ćwiczebnej przy Państwowej Szkole Górniczej i Hutniczej (PSGH) została rozpoczęta w kwietniu 1927 roku.

Kopalnia miała zaznajamiać uczniów z różnorodnymi urządzeniami górniczymi, umożliwiać przeprowadzanie zdjęć geologicznych, dokonywanie pomiarów z zakresu wentylacji i miernictwa podziemnego. Przyszli górnicy wykonywali także drążenie wyrobisk. Ich sumaryczna długość wyniosła około 250 m. Zajęcia praktyczne uczniów szkół górniczych były realizowane w Kopalni Ćwiczebnej do 1994 r.

Dzisiaj Kopalnia Ćwiczebna to atrakcja turystyczna z ciekawą trasą multimedialną, znajdująca się na Szlaku Zabytków Techniki.

REDUTA

Obok budynku Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, dzięki zaangażowaniu jego pracowników, wielu firm dąbrowskich oraz wolontariuszy – pasjonatów militariów, powstał Park Militarno-Historyczny „Reduta”. Przedstawia on historię, w której to mieszkańcy oraz zakłady przemysłowe Dąbrowy Górniczej zaznaczyły swoją obecność.

 

Park Reduta, uwielbiany przez dzieci, jest miejscem, do którego wstęp jest bezpłatny, wspaniałą okazją do zobaczenia imponujących rozmiarów maszyn wojskowych.

Tu można przeżyć przygodę! Wejść do prawdziwego czołgu, odbyć przejażdżkę wozem opancerzonym SKOT lub przejść okopami linii b2.

 

 

 

źródło:https://muzeum-dabrowa.pl/

 

Wyświetlenia:  114
Lokalizacja:

Ul. Legionów Polskich 69
41-300 Dąbrowa Górnicza
Gmina: Dąbrowa Górnicza
Powiat: Dąbrowa Górnicza


Region turystyczny: 
Zagłębie Dąbrowskie
Lokalizacja: 
W mieście, W centrum miasta
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Telefon: +48 327 264 185

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Muzea, Podziemne trasy turystyczne

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
W pobliżu
Dąbrowa Górnicza
0.50 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Dąbrowa Górnicza
0.62 km
Dąbrowa Górnicza
0.69 km
Dąbrowa Górnicza
1.59 km
Dąbrowa Górnicza
1.75 km
Dąbrowa Górnicza
2.24 km
Gastronomia w pobliżu
Dąbrowa Górnicza
0.09 km
Dąbrowa Górnicza
0.48 km
Dąbrowa Górnicza
0.70 km
Dąbrowa Górnicza
0.71 km
Wydarzenia w pobliżu
Dąbrowa Górnicza
2024-06-01
0.00 km
W muzeum miejskim Sztygarka w Dąbrowie Górniczej do końca wakacji można oglądać wystawę 3x15. Przemysłowa i hutnicza łąka po latach odkrywana w malarstwie, grafice, fotografii.
Czeladź
2024-07-15
8.71 km
Wybierz się w wyprawę w zaświaty z galerią sztuki współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi. Wystawa potrwa do 18 sierpnia. Wstęp jest bezpłatny.
Katowice
2024-07-16
9.33 km
Zapraszamy na wystawę poświęconą aparatom fotograficznym. Specjalnie na tę okazję Instytucja Filmowa SILESIA FILM udostępniła kolekcję projektów filmowych zaliczających się do ochrony dziedzictwa filmowego.
Katowice
2024-08-15
10.37 km
Już wkrótce niesamowita, interaktywna wystawa immersive MONET & friends zawita do galerii szyb Wilson w Katowicach.
Katowice
2024-07-17
10.37 km
Galeria Szyb Wilson, organizator konkursu śląskie klimaty i miasto Katowice zapraszają wszystkich uczniów do udziału w konkursie.