Rybaczówka w Złotym Potoku. Dawne, drewniane schronisko PTT.

Miejscowość:
Złoty Potok
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Budynek Rybaczówki, wzniesionej w 1935 r. i pełniącej do końca II wojny funkcję schroniska Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, związany jest z Pstrągarnią Raczyńskich, będącej ongiś pierwszym pstrągowym gospodarstwem rybackim w Europie. Obiekt powstał z inicjatywy hrabiego Aleksandra Raczyńskiego, który dał się poznać także jako pasjonat turystyki. Budynek, na przemian dewastowany i remontowany w czasach PRL oraz zaniedbany w latach po jej upadku, czeka na swą rewitalizację. Obecnie użytkowany jest przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie i wykorzystywany w celach turystycznych.

O Rybaczówce

Zabytkowy, drewniany budynek dawnego schroniska PTT, wzniesiony został w 1935 r., z inicjatywy hrabiego Karola Raczyńskiego, przez sprowadzonych tu specjalnie górali. Hrabia Raczyński był wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Schronisko otrzymało wdzięczną nazwę „Góralówka-Pstrąg”. Powyżej budynku, przy 300-letnim dębie „Bartuś”, urządzono sad i ogród. Przez kilka lat (do wybuchu wojny) schronisko cieszyło się dużym powodzeniem wśród turystów przybywających tu z całej Polski. W czasie II wojny światowej budynek wykorzystywany był przez Armię Krajową. Dawne schronisko pełniło funkcję punktu przerzutowego dla ukrywających się przed Niemcami. Przewinęli się przez nie m.in. uczestnicy powstania warszawskiego. Przechowywano tu także broń, którą w listopadzie 1944 r. wykorzystał odział AK podczas udanej akcji zamachu na kata miejscowej ludności, Juliana Schuberta, zwanego „krwawym Julkiem”. Czasy powojenne przyniosły włączenie pstrągarni i budynku dawnego schroniska do Państwowego Gospodarstwa Rolnego, a następnie do Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego. „Góralówkę” wykorzystywano w celach mieszkalnych, a następnie jako biuro. Gdy w latach osiemdziesiątych biuro przeniesiono do innego lokalu, drewniany, zabytkowy budynek opustoszał, po czym - po kilku latach - urządzono w nim kuchnię, a następnie lokal socjalny wynajmowany na cele noclegowe. Pod koniec ostatniego stulecia Ośrodek Doradztwa Rolniczego (nowa nazwa Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego) zerwał gonty z dachu budynku, pokrywając go papą. Następnie obiekt przez pewien czas był dzierżawiony przez Krajowy Związek Producentów Ryb, po czym znów wrócił do Ośrodka Doradztwa i jest wynajmowany na wczasy pracownicze i turystom.

Wyświetlenia:  1430
Lokalizacja:

Ul. Kościuszki 100
Złoty Potok
Gmina: Janów
Powiat: częstochowski


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
Nad wodą, W lesie, Na wsi
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:

Dostępność Sezonowy

teren prywatny

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Audiowycieczki
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
Zakwaterowanie w pobliżu
Złoty Potok
1.78 km
Złoty Potok
2.18 km
Wydarzenia w pobliżu
Jaroszów
2025-01-12
5.50 km
Zapraszamy do udziału w naszym biegu oraz marszu nordic walking o charakterze charytatywnym w sprawdzonym cyklu Bieg Dobrego Serca, którego tym razem celem jest wsparcie Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Żarkach. Te placówki odgrywają nieocenioną rolę w życiu dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi.
Niegowa
2025-04-13
7.76 km
Zapraszamy do Niegowy na wyjątkowe wydarzenie sportowe – bieg trailowy dla wymagających zawodników na malowniczych trasach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Uczestnicy mogą wybrać spośród kilku dystansów: trentamaraton (lekki trail na 30 km), półmaraton, ćwierćmaraton oraz „luźna piątka”. Dla miłośników nordic walking przygotowano specjalne kategorie na większości tras, z wyjątkiem półmaratonu, który dedykowany jest wyłącznie biegaczom.