Stary Cmentarz w Olkuszu

Miejscowość:
Olkusz
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Cmentarz został założony pomiędzy 1815 a 1821 rokiem. Pierwotnie miał mniejszą powierzchnię, jednakże w II połowie XIX wieku został powiększony o tereny przylegające od strony północnej. Cmentarz formalnie zamknięto w 1914 roku. Nadal jednak odbywały się pojedyncze pochówki w grobach rodzinnych, ostatnie miały miejsce w latach 30. XX wieku. Liczba osób pochowanych na cmentarzu pozostaje nieznana.

Kwatera prawosławna powstała najprawdopodobniej pomiędzy rokiem 1826 a 1843. Najstarszy ze znanych nagrobków prawosławnych, a w zasadzie metalowy krzyż z wypisaną datą, pochodził z 1843 roku (nie zachował się). W miejscu tym grzebano rosyjskich żołnierzy i urzędników oraz zmarłych członków ich rodzin, przede wszystkim żołnierzy Straży Pogranicznej oraz małe dzieci. Według Ireneusza Cieślika w kwaterze prawosławnej pochowano około 200–300 osób.

Na cmentarzu znajduje się grób pułkownika Francesco Nullo, bohatera walk o zjednoczenie Włoch, który pospieszył Polsce z pomocą podczas powstania styczniowego i poległ 5 maja 1863 roku w bitwie pod Krzykawką. Obok mogiły Francesco Nullo znajdują się groby dwóch innych powstańców poległych w tej bitwie. Olkuski cmentarz to historia miasta zapisana w grobach. Spoczywają tu między innymi burmistrz Olkusza Aleksander Kujawski, uczestnicy powstania listopadowego – Roman Bukowski i Brunon Zbyszewski, czy założyciel i pierwszy naczelnik olkuskiej straży pożarnej Edward Chmielewski. Przy wejściu na teren cmentarza umieszczona jest kamienna tablica oznaczająca miejsce, w którym pochowano szczątki zakonników – augustianów, przeniesione z krypt klasztoru wyburzonego na początku XIX wieku. Cmentarz jest podzielony kamiennym murem, odgradzającym część prawosławną. Na murze zamienionym w Ścianę Pamięci od przeszło dwudziestu lat umieszczane są tablice upamiętniające olkuszan poległych podczas wojen i powstań narodowych. Na olkuskim Starym Cmentarzu znajduje się pomnik poświęcony mieszkańcom ziemi olkuskiej zamordowanym w hitlerowskich więzieniach i obozach koncentracyjnych, pomnik „Pieta Katyńska”, a także popiersie Petera Westena (1875 – 1934), który w 1907 roku założył w Olkuszu fabrykę naczyń emaliowanych. Przy wejściu na cmentarz, staraniem władza miasta została umieszczona tablica z planem nekropolii.

W 2005 roku na cmentarzu odsłonięto pomnik upamiętniający mieszkańców powiatu olkuskiego pomordowanych w niemieckich więzieniach, obozach koncentracyjnych i obozach zagłady.

 

 

Grób Francesco Nullo

 

Stary Cmentarz w Olkuszu

Stary Cmentarz w Olkuszu

 

Stary Cmentarz w Olkuszu

 

 

 

Polecana bibliografia:

  • Ireneusz Cieślik: Olkuskie prawosławie. Olkusz: Grafpress, 2012. ISBN 978-83-934559-2-8.
  • Jacek Sypień. Stary cmentarz w Olkuszu. „Ilcusiana”. 1(2), 2010-05. ISSN 2080-9859.

 

 

Wyświetlenia:  124
Lokalizacja:

Ul. Kazimierza Wielkiego
32-300 Olkusz
Gmina: Olkusz
Powiat: olkuski


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Informacje ogólne:
Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
W pobliżu
Pogoda
Katowice
Gastronomia w pobliżu
Rabsztyn
2.89 km
Klucze
6.29 km
Sławków
11.82 km
Wydarzenia w pobliżu
2024-04-09
19.51 km
Jura Krakowsko- Częstochowska, oprócz bogactwa przyrody , obfituje w niezapomniane imprezy i wydarzenia. Sezon turystyczny przed nami . Prezentujemy Kalendarium Wydarzeń Jurajskich na rok 2024 z najważniejszymi propozycjami imprez na terenie gmin członkowskich Związku Gmin Jurajskich.
Podzamcze
2024-07-19
19.65 km
Fundacja DAJESZ! zaprasza w weekend 19-21 lipca na PION/POZIOM, czyli 2. Jurajskie Spotkania Wspinaczkowe w Podzamczu. To druga edycja imprezy w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która w formie zawodów i wydarzeń towarzyszących łączy środowisko wspinaczkowe i artystyczne, a także najważniejsza w Polsce debata o rozwoju wspinania i Jury z udziałem m.in. przedstawicieli rządu i samorządowców.