Cmentarze żydowskie w Olkuszu

Miejscowość:
Olkusz
Odsłuchaj tekst

Pamiątką wielowiekowej obecności ludności żydowskiej w Olkuszu są dwa cmentarze. Najstarsze znajdujące się na nich macewy pochodzą z XVII wieku.

Pierwsze wzmianki dotyczące obecności Żydów w Olkuszu są z 1317 roku. Jednak najstarsza informacja o cmentarzu żydowskim w Olkuszu pochodzi dopiero z 1584 roku. Cmentarz znajdował się na przedmieściu sławkowskim, czyli przy dzisiejszej ulicy Kolorowej. Podczas II wojny światowej cmentarz został zniszczony przez Niemców, którzy przez jego środek przekopali rów przeciwczołgowy, a większość zabytkowych nagrobków wywieziono. Przed kilkunastu laty, staraniem władz Olkusza, cmentarz został uporządkowany. Kilkadziesiąt zachowanych nagrobków zostało ustawionych w kilku rzędach. Ustawiono też tablicę informacyjną z historią nekropolii. Drugi cmentarz żydowski w Olkuszu znajduje się przy ulicy Jana Kantego. Powstał na początku XX wieku i uległ zniszczeniu podczas okupacji oraz w okresie powojennym. Obecnie na jego terenie znajduje się około dwustu zachowanych nagrobków i ich fragmentów. W ostatnich latach, staraniem władz Olkusza część z nich została odrestaurowana, a cmentarz został ogrodzony. Przed wejściem ustawiono tablicę informacyjną z historią oraz planem nekropolii, na którym oznaczono zachowane nagrobki.

Wyświetlenia:  37
Lokalizacja:

Ul. Św. Jana Kantego
32-300 Olkusz
Gmina: Olkusz
Powiat: olkuski


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Informacje ogólne:
Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
W pobliżu
Pogoda
Katowice
Gastronomia w pobliżu
Rabsztyn
3.78 km
Klucze
5.97 km
Sławków
10.24 km
Wydarzenia w pobliżu
2024-04-09
18.85 km
Jura Krakowsko- Częstochowska, oprócz bogactwa przyrody , obfituje w niezapomniane imprezy i wydarzenia. Sezon turystyczny przed nami . Prezentujemy Kalendarium Wydarzeń Jurajskich na rok 2024 z najważniejszymi propozycjami imprez na terenie gmin członkowskich Związku Gmin Jurajskich.
Podzamcze
2024-07-19
19.20 km
Fundacja DAJESZ! zaprasza w weekend 19-21 lipca na PION/POZIOM, czyli 2. Jurajskie Spotkania Wspinaczkowe w Podzamczu. To druga edycja imprezy w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która w formie zawodów i wydarzeń towarzyszących łączy środowisko wspinaczkowe i artystyczne, a także najważniejsza w Polsce debata o rozwoju wspinania i Jury z udziałem m.in. przedstawicieli rządu i samorządowców.