Baszta i mury miejskie Olkusza

Miejscowość:
Olkusz
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Zrekonstruowany fragment murów obronnych z basztą pokazuje, jak wyglądał w średniowieczu system obronny Olkusza.

Początkowo miasta broniły wały ziemne. Potem Olkusz został otoczony kamiennym murem i fosą. Mur miejski, o prawie dwumetrowej grubości, miał ponad 1100 metrów długości i 9 metrów wysokości. Broniło go około 15 baszt.  Do miasta można było wjechać przez dwie główne bramy - Krakowską i Sławkowską. Z czasem, dla wygody mieszkańców wybijano w murze tzw. furty, czyli niewielkie przejścia. Z czasem mury obronne przestały spełniać swoją funkcję i na początku XIX wieku zostały rozebrane, a fosę zasypano. W 1968 roku przypadkowo natrafiono na fundamenty baszty i murów miejskich. Grupa miłośników historii Olkusza podjęła się odbudowy fragmentu muru i baszty na oryginalnych fundamentach. Prace zakończyły się w 1986 roku.

Baszta jest wybudowana z dwóch rodzajów kamienia. Fragmenty muru i baszty zbudowane z czerwonego piaskowca zwanego zlepieńcem parczewskim pokazują stan z XIV wieku, czyli czasów, kiedy powstawał miejski system obronny. Wtedy baszta była otwarta od strony miasta, wznosiła się na wysokość muru i była zwieńczona, podobnie jak mur, blankowanym krenelażem. Część muru i baszty wybudowana z białego wapienia, pokazuje zmiany, jakie zaszły w XV wieku, kiedy nadbudowano i zadaszono basztę. Po zachodniej stronie ulicy Basztowej wznosi się dalszy odcinek murów miejskich. W połowie długości mur stanowi tylną ścianę XVII-wiecznej kaplicy św. Jana Kantego.

źródło: archiwum Urząd Miasta i Gminy Olkusz

zdjęcia : archiwim Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Wyświetlenia:  30
Lokalizacja:

Ul. Basztowa
32-300 Olkusz
Gmina: Olkusz
Powiat: olkuski


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
W mieście, W centrum miasta
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Informacje ogólne:
Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
W pobliżu
Olkusz
0.05 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Rabsztyn
3.24 km
Osiek
4.67 km
Bukowno
5.41 km
Gastronomia w pobliżu
Rabsztyn
3.24 km
Klucze
6.09 km
Sławków
11.08 km
Wydarzenia w pobliżu
2024-04-09
19.18 km
Jura Krakowsko- Częstochowska, oprócz bogactwa przyrody , obfituje w niezapomniane imprezy i wydarzenia. Sezon turystyczny przed nami . Prezentujemy Kalendarium Wydarzeń Jurajskich na rok 2024 z najważniejszymi propozycjami imprez na terenie gmin członkowskich Związku Gmin Jurajskich.
Podzamcze
2024-07-19
19.42 km
Fundacja DAJESZ! zaprasza w weekend 19-21 lipca na PION/POZIOM, czyli 2. Jurajskie Spotkania Wspinaczkowe w Podzamczu. To druga edycja imprezy w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która w formie zawodów i wydarzeń towarzyszących łączy środowisko wspinaczkowe i artystyczne, a także najważniejsza w Polsce debata o rozwoju wspinania i Jury z udziałem m.in. przedstawicieli rządu i samorządowców.