Dworek Machnickich w Olkuszu

Miejscowość:
Olkusz
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Na południe od Rynku, przy ulicy Szpitalnej znajduje się parterowy dworek  należący niegdyś do rodziny Machnickich.

Dworek Machnickich został wybudowany około 1840 r. przez Bonifacego Machnickiego (1811 - 1888). Bonifacy Machnicki, po ukończeniu nauk w „szkołach wojewódzkich pińczowskich”, rozpoczął karierę urzędniczą. Przybył do Olkusza w roku 1836 z Działoszyc, gdzie był kontrolerem handlu. W latach 1836 - 1856 był rachmistrzem biura naczelnika powiatu olkuskiego. Potem pracował w okolicach Lublina, gdzie był naczelnikiem powiatów hrubieszowskiego i krasnystawskiego. Po śmierci pierwszej żony, Bonifacy ożenił się z Salomeą Marczewską (1856 - 1941) i z tego związku w 1880 roku urodził się jedyny syn – Aleksander. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Olkuszu, a następnie rosyjskiego seminarium nauczycielskiego w Jędrzejowie, Aleksander podjął pracę nauczyciela w wiejskiej szkole w Jangrocie, a od 1907 r. w szkole w Olkuszu. Działał społecznie w Resursie Obywatelskiej, był współzałożycielem olkuskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Po wybuchu I wojny światowej włączył się w działalność Komitetu Bezpieczeństwa Publicznego. Był także olkuskim radnym i członkiem Komitetu Ratunkowego Powiatu Olkuskiego. Odegrał bardzo dużą rolę w powstaniu w 1916 roku olkuskiego gimnazjum męskiego im. Kazimierza Wielkiego. W okresie międzywojennym był dyrektorem olkuskiej Komunalnej Kasy Oszczędności. Po II wojnie światowej pracował na szeregowych stanowiskach. Na podjęcie innej pracy nie pozwalały mu komunistyczne władze.  Aleksander Machnicki zmarł 1 sierpnia 1961 r. Po śmierci jego żony Janiny w 1968 roku dworek stał się własnością ich jedynej córki, Ewy Machnickiej--Bejgier, która mieszkała w Warszawie i w 1970 r. sprzedała dworek miastu. Sprawą remontu dworku i urządzenia tam stałej ekspozycji prac Władysława Wołkowskiego zajęło się Towarzystwo Miłośników Ziemi Olkuskiej.

Obecnie w dworku Machnickich mieści się Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego.

 

źródło: archiwum Urząd Miasta i Gminy Olkusz

zdjęcia : archiwim Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Wyświetlenia:  167
Lokalizacja:

Ul. Szpitalna 32
32-300 Olkusz
Gmina: Olkusz
Powiat: olkuski


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
W mieście, W centrum miasta
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Zamki i pałace

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
W pobliżu
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Rabsztyn
3.18 km
Osiek
4.51 km
Bukowno
5.54 km
Gastronomia w pobliżu
Rabsztyn
3.17 km
Klucze
6.16 km
Sławków
11.25 km
Wydarzenia w pobliżu
2024-04-09
19.28 km
Jura Krakowsko- Częstochowska, oprócz bogactwa przyrody , obfituje w niezapomniane imprezy i wydarzenia. Sezon turystyczny przed nami . Prezentujemy Kalendarium Wydarzeń Jurajskich na rok 2024 z najważniejszymi propozycjami imprez na terenie gmin członkowskich Związku Gmin Jurajskich.
Podzamcze
2024-07-19
19.50 km
Fundacja DAJESZ! zaprasza w weekend 19-21 lipca na PION/POZIOM, czyli 2. Jurajskie Spotkania Wspinaczkowe w Podzamczu. To druga edycja imprezy w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która w formie zawodów i wydarzeń towarzyszących łączy środowisko wspinaczkowe i artystyczne, a także najważniejsza w Polsce debata o rozwoju wspinania i Jury z udziałem m.in. przedstawicieli rządu i samorządowców.