Pomnik Pieta Katyńska w Olkuszu

Miejscowość:
Olkusz
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Ofiarami zbrodni katyńskiej było kilkudziesięciu mieszkańców powiatu olkuskiego, w tym piętnastu mieszkańców Olkusza i okolic.

Pamięć o nich symbolizuje pomnik Pieta Katyńska na olkuskim Starym Cmentarzu.

Został on ufundowany przez olkuskiego społecznika i kombatanta AK Mieczysława Karwińskiego (1921 – 2016).

Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się  17 września 2015 roku, w 76 rocznicę wkroczenia wojsk radzieckich na wschodnie tereny Polski. Uroczystego przecięcia wstęgi na pomniku dokonali: Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, fundator Piety Katyńskiej Mieczysław Karwiński oraz Burmistrz Roman Piaśnik.

Wcześniej ofiary zbrodni katyńskiej upamiętniał Krzyż Katyński poświęcony 16 czerwca 1990 roku. Krzyż wznosił się na kwaterze wojskowej olkuskiego cmentarza parafialnego. Dębowy krzyż został ustawiony z inicjatywy Stefana Ząbczyńskiego (1912 – 2002), kombatanta, działacza społecznego, długoletniego prezesa olkuskiej Ochotniczej Straży Pożarnej i założyciela Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej.

źródło: archiwum UMiG w Olkuszu

Wyświetlenia:  19
Lokalizacja:

Ul. Króla Kazimierza Wielkiego
32-300 Olkusz
Gmina: Olkusz
Powiat: olkuski


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Źródła historii, Zabytkowa zabudowa

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
W pobliżu
Pogoda
Katowice
Gastronomia w pobliżu
Rabsztyn
2.88 km
Klucze
6.28 km
Sławków
11.82 km
Wydarzenia w pobliżu
2024-04-09
19.50 km
Jura Krakowsko- Częstochowska, oprócz bogactwa przyrody , obfituje w niezapomniane imprezy i wydarzenia. Sezon turystyczny przed nami . Prezentujemy Kalendarium Wydarzeń Jurajskich na rok 2024 z najważniejszymi propozycjami imprez na terenie gmin członkowskich Związku Gmin Jurajskich.
Podzamcze
2024-07-19
19.64 km
Fundacja DAJESZ! zaprasza w weekend 19-21 lipca na PION/POZIOM, czyli 2. Jurajskie Spotkania Wspinaczkowe w Podzamczu. To druga edycja imprezy w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która w formie zawodów i wydarzeń towarzyszących łączy środowisko wspinaczkowe i artystyczne, a także najważniejsza w Polsce debata o rozwoju wspinania i Jury z udziałem m.in. przedstawicieli rządu i samorządowców.