Obelisk gen. Stefana Buchowieckiego w Olkuszu

Miejscowość:
Olkusz
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Stefan Buchowiecki (1863 – 1927) był olkuskim lekarzem i działaczem społecznym. Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich, gdzie organizował kolejne szpitale wojskowe. Latem 1915 roku został naczelnym lekarzem 6 pułku piechoty Legionów Polskich i wyruszył na front, gdzie został ranny w bitwie pod Kostiuchnówką. Potem był komendantem kolejnych szpitali wojskowych. W 1925 roku przeszedł w stan spoczynku w stopniu generała brygady.

11 listopada 1981 roku działacze olkuskiej „Solidarności” oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Olkuskiej ufundowali niewielki, kamienny obelisk z pamiątkową płytą, który postawiono w parku miejskim, niemal naprzeciw domu, w którym mieszkał gen. Buchowiecki. Na tablicy z brązu można przeczytać: „Zasłużonemu lekarzowi i społecznikowi miasta i ziemi olkuskiej doktorowi medycyny Stefanowi Buchowieckiemu (1863-1927) oficerowi Legionów, współorganizatorowi wojskowej służby sanitarnej, generałowi brygady Wojsk Polskich, kawalerowi Virtuti Militari i Krzyża Walecznych – w hołdzie społeczeństwo”.

 

 

żródło: archiwum UMiG Olkusz

Wyświetlenia:  51
Lokalizacja:

Ul. Mickiewicza
32-300 Olkusz
Gmina: Olkusz
Powiat: olkuski


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Źródła historii, Zabytkowa zabudowa

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
W pobliżu
Olkusz
0.18 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Rabsztyn
3.18 km
Osiek
4.89 km
Bukowno
5.39 km
Gastronomia w pobliżu
Rabsztyn
3.17 km
Klucze
5.88 km
Sławków
10.96 km
Wydarzenia w pobliżu
2024-04-09
18.93 km
Jura Krakowsko- Częstochowska, oprócz bogactwa przyrody , obfituje w niezapomniane imprezy i wydarzenia. Sezon turystyczny przed nami . Prezentujemy Kalendarium Wydarzeń Jurajskich na rok 2024 z najważniejszymi propozycjami imprez na terenie gmin członkowskich Związku Gmin Jurajskich.
Podzamcze
2024-07-19
19.19 km
Fundacja DAJESZ! zaprasza w weekend 19-21 lipca na PION/POZIOM, czyli 2. Jurajskie Spotkania Wspinaczkowe w Podzamczu. To druga edycja imprezy w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która w formie zawodów i wydarzeń towarzyszących łączy środowisko wspinaczkowe i artystyczne, a także najważniejsza w Polsce debata o rozwoju wspinania i Jury z udziałem m.in. przedstawicieli rządu i samorządowców.