,,Pomniki 20 straconych" w Olkuszu

Miejscowość:
Olkusz
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

W nocy z 15 na 16 lipca 1940 roku w willi doktora Juliana Łapińskiego w Olkuszu, nieznany sprawca zastrzelili niemieckiego żandarma, Ernesta Kaddatza. Choć prowadzone przez Niemców dochodzenie wykluczyło motywy polityczne, śmierć żandarma wykorzystano, jako pretekst do przeprowadzenia szeroko zakrojonej akcji odwetowej i sterroryzowania mieszkańców miasta. Dzień po tym wydarzeniu, 16 lipca 1940 roku Niemcy dokonali w Olkuszu odwetowej egzekucji, w czasie, której rozstrzelano 20 Polaków. Piętnastu spośród rozstrzelanych przywieziono z więzienia w Mysłowicach, kolejnych pięć ofiar pochodziło z Olkusza. Następnego dnia spalono willę Łapińskiego.

Już w styczniu 1945 r., kilka dni po ucieczce Niemców z Olkusza, w miejscach rozstrzelania dwudziestu Polaków stanęły drewniane krzyże z koroną z drutu kolczastego i metalowymi tablicami z wypisanymi ręcznie nazwiskami pomordowanych. Wtedy też ulicę Ogrodzieniecką przemianowano na 20 Straconych. 1 września 1961 roku, w dwóch miejscach straceń na symbolicznych obeliskach zostały odsłonięte tablice z napisem “To miejsce zostało zroszone serdeczną krwią 10-ciu Polaków, patriotów rozstrzelanych w dniu 16.VII.1940 roku przez hitlerowskich siepaczy. Cześć Ich Pamięci.”  W 2017 roku, na prośbę potomków ofiar, staraniem olkuskiego magistratu na obeliskach zostały umieszczone pamiątkowe tablice z imiennymi listami ofiar.

źródło: Archiwum UMiG Olkusz

Wyświetlenia:  47
Lokalizacja:

Ul. Olkusz
32-300 Olkusz
Gmina: Olkusz
Powiat: olkuski


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Źródła historii, Zabytkowa zabudowa

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
W pobliżu
Olkusz
0.02 km
Olkusz
0.03 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Rabsztyn
3.17 km
Osiek
4.68 km
Bukowno
5.48 km
Gastronomia w pobliżu
Rabsztyn
3.16 km
Klucze
6.03 km
Sławków
11.12 km
Wydarzenia w pobliżu
2024-04-09
19.12 km
Jura Krakowsko- Częstochowska, oprócz bogactwa przyrody , obfituje w niezapomniane imprezy i wydarzenia. Sezon turystyczny przed nami . Prezentujemy Kalendarium Wydarzeń Jurajskich na rok 2024 z najważniejszymi propozycjami imprez na terenie gmin członkowskich Związku Gmin Jurajskich.
Podzamcze
2024-07-19
19.35 km
Fundacja DAJESZ! zaprasza w weekend 19-21 lipca na PION/POZIOM, czyli 2. Jurajskie Spotkania Wspinaczkowe w Podzamczu. To druga edycja imprezy w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która w formie zawodów i wydarzeń towarzyszących łączy środowisko wspinaczkowe i artystyczne, a także najważniejsza w Polsce debata o rozwoju wspinania i Jury z udziałem m.in. przedstawicieli rządu i samorządowców.