Jeziorko krasowe i uwał w Kusiętach

Miejscowość:
Kusięta
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Jeziorko krasowe

Jeziorko w Kusiętach jest największym akwenem w zespole oczek wodnych utrzymujących się na słaboprzepuszczalnych, gliniastych osadach wypełniających leje krasowe, które stosunkowo licznie występują w rejonie Kusięta – Srocko – Małusy Wielkie. To jedyne tego rodzaju obiekty na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Większe jeziora o genezie krasowej znajdują się w Polsce tylko w południowej części Polesia Lubelskiego. Obecność glin ogranicza infiltrację umożliwiając utrzymywanie się wody na powierzchni terenu. Jeziorko w Kusiętach cechuje się zmiennym poziomem wody i zmiennymi wymiarami, które są silnie uzależnione od opadów atmosferycznych – jedynego źródła zasilania zbiornika. Obecnie jeziorko jest akwenem wędkarskim, a część brzegów zostało niestety przekształconych przez człowieka.

Jeziorko krasowe, fot. Tomasz Sieniawski.

Jeziorko krasowe, fot. Tomasz Sieniawski.

Jeziorko krasowe, fot. Tomasz Sieniawski

Uwał Koziniec

Na północny wschód od jeziorka znajdują się dwa niewielkie zagłębienia o średnicy kilkunastu metrów, które wypełniają się wodą tylko w okresach mokrych. Jest to zespół niewielkich lejów krasowych, wyznaczających przebieg podziemnego systemu jaskiniowego. W odległości ok. 400 m na północny zachód od jeziorka, rozpoczyna się uwał Koziniec – wąskie, podłużne zagłębienie o długości ok. 220 m i stromych zboczach o wysokości do ok. 10-12 m, powstałe w wyniku zawalenia odcinka stropu systemu jaskiniowego, bądź stopniowego połączenia się ciągu kilkunastu lejów krasowych w miarę ich rozwoju. Prawdopodobnie osady wypełniające powstały uwał zostały wyeksploatowane, wskutek czego uzyskał on wtórną świeżość rzeźby, a procesy krasowe w pewnym stopniu reaktywowały się. W trakcie silnych opadów lub roztopów do uwału niewielkimi strugami spływa woda, która niknie w dnie (ponor). Forma ta uzupełnia powierzchniowe ślady przebiegu lokalnego systemu krasu podziemnego. Obiekt jest silnie zarośnięty przez drzewa i krzewy, dlatego w okresie wegetacyjnym jest trudno dostępny.

Wyświetlenia:  1114
Lokalizacja:

Kusięta
Gmina: Olsztyn
Powiat: częstochowski


Kategoria: 
Natura

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Jeziora

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Zakwaterowanie w pobliżu
Olsztyn
3.03 km
Olsztyn
3.31 km
Olsztyn
3.42 km
Gastronomia w pobliżu
Olsztyn
3.31 km
Olsztyn
3.31 km
Mstów
5.48 km
Wydarzenia w pobliżu
Olsztyn
2022-09-17
3.48 km
Pierwszy dzień wydarzeń w ramach Juromanii 2022 na Zamku w Olsztynie.
Olsztyn
2022-09-18
3.48 km
Drugi dzień Juromanii 2022 na Zamku w Olsztynie.
Mstów
2022-08-21
6.31 km
Letni Jurajski Festiwal Muzyczny - Koncert dn.21.08.2022 godz. 17.00 -Mstów
Częstochowa
2022-09-17
9.87 km
Juromania 2022 na Starym Rynku w Częstochowie
Częstochowa
2023-03-19
10.39 km
Potrafią wszystko (nic dziwnego - jest ich aż DZIESIĘCIU!): śpiewać piosenkę podczas deszczu, martwić się ostatnią niedzielą, czarować głosem pojedynczo i w grupie... Co więcej - dobierają sobie repertuar w taki sposób, że są w stanie wcielić się nie tylko we Franka Sinatrę z jego ciepłym barytonem, ale nawet w Edith Piaf, widzącą życie w różowych barwach.