Kapliczka św. Idziego w Zrębicach

Miejscowość:
Zrębice
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Kapliczka oraz cudowne źródełko (studnia), z którego woda miała służyć jako lekarstwo jest wyrazem wdzięczności mieszkańców dla św. Idziego. Kapliczka znajduje się na trasie zielonego szlaku nazwanego „Dróżki św. Idziego”, który biegnie z Olsztyna do Zrębic.

O kapliczce i cudownym źródełku

Zbudowana na polu w okolicy wsi Zrębice kapliczka jest wyrazem wdzięczności mieszkańców dla św. Idziego. Nie jest ona jednak pierwszą kapliczką wystawioną świętemu w tym miejscu. Pierwsza kaplica powstała mniej więcej na przełomie XVI i XVII wieku. Upamiętniała cud jakim było objawienie się w Zrębicach św. Idziego oraz źródełko, blisko skały bijące, z którego woda miała służyć jako lekarstwo - miało on wówczas pomóc mieszkańcom miasta pokonać panującą w okolicach zarazę.

Legenda o św. Idzim

W miejscu objawienia się świętego postawiono kapliczkę w której umieszczono obraz św. Idziego. Świętego przedstawiono na nim jako zakonnika w białym habicie przepasanym czarnym sznurem. W prawej ręce św. Idzi ma krzyż, zaś w lewej białą lilię, w prawym ramieniu tkwi strzała, zaś do stóp łasi się łania. Takie przedstawienie świętego wynika z legendy wedle której, ten żyjący na przełomie VII i VIII wieku święty ukrywał się w lasach południowej Francji, gdzie oddawał się modlitwie i kontemplacji. Tam odnaleźli go myśliwi, którzy podczas polowania rzucili się w pościg za łanią. W jego trakcie św. Idzi został ugodzony strzałą. Uczestniczący w polowaniu lokalny władca rozpoznał w Idzim świętego męża i w ramach zadość uczynienia nakazał mu zbudować klasztor. Wkrótce do klasztoru zaczęli zmierzać ludzie aby słuchać nauk świętego.

Kaplica

Na przełomie XVII i XVIII wieku z inicjatywy proboszcza Zrębic Antoniego Jaskółowicza wyremontowano i powiększono kaplicę. W tym okresie w kaplicy znajdowały się aż trzy ołtarze: św. Idziego Opata, Przemienienia Pańskiego i Pana naszego Jezusa Chrystusa. Rozbudowana kaplica nie przetrwała zbyt, bowiem już pod koniec XVIII wieku z powodu złego stanu technicznego rozebrano ją. Znajdujący się w niej obraz został wtedy przeniesiony do miejscowego kościoła p.w. św. Idziego. Na miejscu starej kapliczki postawiono nową nieco mniejszą kamienną kapliczkę, którą możemy oglądać do dnia dzisiejszego.

Kapliczka znajduje się na trasie zielonego szlaku nazwanego „Dróżki św. Idziego”, który biegnie z Olsztyna do Zrębic.

Według wierzących i legędy w źródle płynie woda lecznicza o właściwościach leczniczych na wszelkie dolegliwości także bezpłodności.

Co głosi legenda?

"Według miejscowego podania bardzo dawno temu wybuchła w okolicy Zrębic straszliwa zaraza dziesiątkująca ludzi i dobytek domowy. Wielu opuszczało zarażone domy i wynosiło się na mieszkanie do lasu. Kiedy gromadka tych nieszczęśliwych biedaków modliła się w lesie, błagając o zmiłowanie Boskie, na tej skale, którą dotąd pokazują, zjawiła się postać poważnego starca w ubiorze pustelniczym. Zjawisko to jednych przestraszyło, a w drugich rozbudziło wiarę, że to znak miłosierdzia Boskiego. Owa świetlana postać, był to św. Idzi, który zachęcił wszystkich do pokuty, jeśli chcą, aby zaraza ustąpiła, a następnie wskazał im źródełko, blisko skały bijące, z którego woda miała służyć jako lekarstwo przeciwko zaraźliwej gorączce. Wszyscy co widzieli to objawienie, powrócili do wsi i opowiedzieli, co potrzeba czynić, aby przebłagać zagniewanego Boga. Lud wziął się do pokuty, jak niegdyś mieszkańcy Niniwy; a gdy zaraza ustała, postanowili na tę pamiątkę zbudować kaplicę św. Idziemu. To postanowienie doprowadził do skutku ks. Bartłomiej Magdaliński, o czem czytamy w wizycie Komorowskiego, Officyała generalnego Dyecezyji Krakowskiej, odbytej 25 stycznia 1748 roku. Wśród największej posuchy źródło to nie wysycha i dotąd przez lud pobożny jest uczęszczane."

Źródło: Nabożeństwo do św. Idziego oraz wiadomość o parafii i kościele w Zrębicach 

 

Kapliczka św. Idziego w Zrębicach

Kapliczka św. Idziego w Zrębicach

Kapliczka św. Idziego w Zrębicach

Kapliczka św. Idziego w Zrębicach

Wyświetlenia:  1137
Lokalizacja:

Ul. -
42-256 Zrębice
Gmina: Olsztyn
Powiat: częstochowski


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska, Śląsk
Lokalizacja: 
W lesie, Na wsi
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Telefon: +48 343 286 048

Strona internetowa: parafia.zrebice.pl
Informacje ogólne:
Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 5.0 (Oddano 2 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Wydarzenia w pobliżu
Żarki
2024-07-06
11.46 km
Wielka Wojna na Jurze to nowa wystawa czasowa Piotra i Krzysztofa Ormanów w Starym Młynie w Żarkach. Wystawa nie tylko dla miłośników tematu.