Galeria Sztuki Odlewniczej im. prof. Wacława Sakwy

Miejscowość:
Częstochowa
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Zwiedzając Częstochowę warto skierować swe kroki do Galerii Sztuki Odlewniczej, noszącej imię profesora Wacława Sakwy. Zobaczymy tu kolekcję wykonanych w różnych technikach odlewów artystycznych, zarówno współczesnych, jak i zabytkowych. Najcenniejszym ze zgromadzonych tu eksponatów jest XV-wieczny dzwon. Patronujący galerii prof. Wacław Sakwa pełnił m.in. funkcję rektora Politechniki Częstochowskiej w latach 1959-65.

Galeria Sztuki Odlewniczej

W galerii zgromadzono odlewy artystyczne i dekoracyjne, historyczne i współczesne, wykonane w bardzo różnych technikach. Najcenniejszym eksponatem jest niewątpliwie spiżowy, gotycki dzwon „Maria” odlany w roku 1482. Do zgromadzonej tutaj kolekcji przedmiotów zabytkowych należą m.in. chińskie i indyjskie naczynia do spalania kadzideł i wonności, będące zarazem najstarszymi przedmiotami w posiadaniu galerii. Zobaczymy tu również dzwoneczki kultowe i pasterskie oraz posążki bóstw. Obejrzymy wreszcie ekspozycję rzeźby portretowej i rzeźby gabinetowej, a także kolekcję medali.

Prof. Wacław Sakwa

Wacław Sakwa, którego imieniem nazwano galerię, urodził się 28 kwietnia 1919 roku w województwie poznańskim. Studia wyższe ukończył w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, na Wydziale Hutniczym. Był zatrudniony m.in. jako inspektor techniczny w Zjednoczeniu Przemysłu Odlewniczego w Krakowie, potem zaś na stanowisku dyrektora technicznego w Hucie Blachownia koło Częstochowy, gdzie pracował przez 6 lat. Był profesorem oraz kierownikiem Katedry Technologii Metali Szkoły Inżynierskiej w Częstochowie. Zorganizował tu także Wydział Metalurgiczny, którego był dziekanem przez 6 lat oraz Katedrę Odlewnictwa, którą kierował do końca zatrudnienia etatowego na Politechnice Częstochowskiej, w którą przekształcono Szkołę Inżynierską. W 1959 roku został wybrany na rektora tej uczelni, którą to godność piastował przez dwie kadencje - do 1965 roku. Przyczynił się wówczas do znacznego rozwoju kadry naukowej oraz umocnienia pozycji uczelni wśród wyższych szkół technicznych. Później pracował na Politechnice Śląskiej. Za swe osiągnięcia otrzymał wiele wyróżnień. Prof. Wacław Sakwa zmarł w Katowicach 4 kwietnia 1992 roku.

Wyświetlenia:  86
Lokalizacja:

Ul. aleja Armii Krajowej 19
42-218 Częstochowa
Gmina: Częstochowa
Powiat: Częstochowa


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Telefon: +48 343 150 747
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Galerie

Dostępność Całoroczny

do uzgodnienia telefonicznie

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 1 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
Częstochowa
0.60 km
Częstochowa
0.70 km
Zakwaterowanie w pobliżu
Częstochowa
0.24 km
Częstochowa
0.59 km
Częstochowa
0.77 km
Częstochowa
1.02 km
Gastronomia w pobliżu
Częstochowa
0.37 km
Częstochowa
0.41 km
Częstochowa
0.44 km
Częstochowa
0.60 km
Częstochowa
0.66 km
Wydarzenia w pobliżu
Brak wydarzeń w pobliżu