Gród na Górze Birów w Podzamczu

Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Góra Birów - Podzamcze

Góra Birów, wznosząca się 461 m n.p.m., stanowi jedno z charakterystycznych wzniesień na Szlaku Orlich Gniazd w rejonie Podzamcza i Ogrodzieńca. Skaliste, malownicze wzgórze, dające dobry widok na okolicę było już od czasów neolitu miejscem osadnictwa. Szczególnie partie wierzchołkowe wzniesienia, tworzące nieckę otoczoną wapiennymi ostańcami, dodawały temu miejscu istotnych walorów obronnych. Obecnie możemy tu oglądać rekonstrukcję grodziska słowiańskiego.

Historia osadnictwa na Górze Birów

   Gruntowne badania archeologiczne prowadzono w rejonie góry Birów w latach 90-tych XX w. Pozwoliły one na wyodrębnienie w historii tutejszego osadnictwa pięciu głównych okresów historyczno-kulturowych. Najstarsze osady znajdowały się tu już u schyłku epoki neolitu oraz na początku epoki brązu (choć znaleziska datowane są również na paleolit).


   Kolejne ślady dotyczą kultury łużyckiej okresu halsztackiego (VI-V w p.n.e.). Szereg znalezionych tutaj naczyń pozwolił na stwierdzenie, że wzgórze zamieszkiwane było również w okresie późnorzymskim - od przełomu II i III do IV w. Birów był także miejscem osadnictwa w okresie wczesnego średniowiecza (IX-X w.) oraz średniowiecza dojrzałego (XIII-XIV w.). Znaleziska z tak wielu epok, reprezentujące wiele kultur, pozwalają na zaliczenie tego stanowiska archeologicznego do najcenniejszych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Na tle odtworzonej historii tutejszego osadnictwa można stwierdzić, że jego wyraźny rozwój nastąpił w czasach kultury łużyckiej. Znaleziono tu ślady domów w postaci dołów posłupowych, a także talerze, czerpaki, siekiery, czy choćby jajowate naczynia, które mogły być tzw. ofiarą zakładzinową - składaną przed wznoszeniem domu (tradycja poprzedzająca późniejsze wkopywanie kamienia węgielnego).

   Niektóre ze znalezisk mogą świadczyć o tym, iż osada padła łupem Scytów. Czasy średniowieczne przyniosły budowę umocnień na szczycie wzniesienia, które, uzupełniając naturalne ściany tworzone przez ostańce skalne, miały postać wału o konstrukcji kamienno-drewniano-glinianej, częściowo zaś postać muru kamiennego. Odkryto tu także ślady dużego obiektu o konstrukcji drewnianej. Gród spalony został w pierwszej połowie XIV w., co prawdopodobnie miało związek z walkami toczonymi między Władysławem Łokietkiem a królem czeskim, Wacławem II (odnaleziono tu zresztą podczas wykopalisk srebrny grosz praski Wacława).

Góra Birów obecnie

Obecnie znajduje się tutaj rekonstrukcja grodziska, którą wzniesiono w 2008 r. Skaliste wzgórze cieszy się popularnością wśród wspinaczy, posiada też zespół trudnych dróg wspinaczkowych, wyposażonych w stałą asekurację.

 
fot. www.slaskie.travel T.Renk

Wyświetlenia:  1241
Lokalizacja:

Ul. Birów


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
W lesie
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Zamki i pałace

Dostępność Całoroczny

od kwietnia do października

w zależności od warunków atmosferycznych
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Obiekty 3D
Pobierz naszą aplikację slaskie.travel i zobacz jak obiekt prezentuje się w rozszerzonej rzeczywistości (AR). Skorzystaj również z innych funkcjonalności aplikacji mobilnej slaskie.travel.
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
Podzamcze
0.50 km
Podzamcze
0.82 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Gastronomia w pobliżu
Podzamcze
0.88 km
Podzamcze
1.08 km
Wydarzenia w pobliżu
2024-04-09
2.85 km
Jura Krakowsko- Częstochowska, oprócz bogactwa przyrody , obfituje w niezapomniane imprezy i wydarzenia. Sezon turystyczny przed nami . Prezentujemy Kalendarium Wydarzeń Jurajskich na rok 2024 z najważniejszymi propozycjami imprez na terenie gmin członkowskich Związku Gmin Jurajskich.
Niegowa
2025-04-13
19.85 km
Zapraszamy do Niegowy na wyjątkowe wydarzenie sportowe – bieg trailowy dla wymagających zawodników na malowniczych trasach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Uczestnicy mogą wybrać spośród kilku dystansów: trentamaraton (lekki trail na 30 km), półmaraton, ćwierćmaraton oraz „luźna piątka”. Dla miłośników nordic walking przygotowano specjalne kategorie na większości tras, z wyjątkiem półmaratonu, który dedykowany jest wyłącznie biegaczom.