Kościół Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu

Miejscowość:
Ogrodzieniec
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Parafia w Ogrodzieńcu wspominana jest, przez źródła pisane, około połowy XIV w., kiedy to należała do dekanatu w Lelowie. Pierwsza tutejsza świątynia była obiektem drewnianym. W połowie XVI w. budowla ta, za sprawą właściciel tych ziem, w myśl zasady „cuius regio eius religio” („czyja władza tego religia”) stała się kościołem protestanckim. Z początkiem XVII w. Mikołaj Firlej, ówczesny właściciel Ogrodzieńca, zwrócił świątynię katolikom.

Nowy kościół?

Co ciekawe, nie wiemy, czy kościół został wówczas odrestaurowany, czy też powstał nowy - w każdym razie dokumenty mówią o konsekracji świątyni 16 maja 1633 r., przez biskupa Mikołaja Oberskiego. Kościół nosił wówczas wezwanie św. Wawrzyńca. W 1748 r., podczas wizytacji zanotowano, iż obiekt znajduje się w dość złym stanie z powodu zagrzybienia. Budowę nowego, murowanego kościoła rozpoczął wówczas proboszcz ks. Andrzej Bukiert, jednak na skutek braku funduszy prace budowlane ciągnęły się dość długo. Rzecz ukończył w 1787 r. dziedzic Ogrodzieńca, Jan Józef Jakliński. Nowy kościół pw. Przemienienia Pańskiego, konsekrował w 1883 r. biskup kielecki, Tomasz Teofil Kuliński.

Charakterystyka

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego to budowla z wyniosłą wieżą, pod względem stylu reprezentująca formy przejściowe pomiędzy późnym barokiem a klasycyzmem. Przy głównej fasadzie znajdują się nisze, w których stoją posągi św. Wawrzyńca i św. Floriana. We wnętrzu świątyni, w ołtarzu głównym, umieszczony jest obraz Przemienienia Pańskiego, nad nim zaś obraz Boga Ojca. W bocznym ołtarzu znajduje się wizerunek Matki Bożej, reprezentujący tzw. typ Marii Śnieżnej.

Wyświetlenia:  312
Lokalizacja:

Ul. Kościuszki 33
42-440 Ogrodzieniec
Gmina: Ogrodzieniec
Powiat: zawierciański


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Telefon komórkowy: +48 699 189 130

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Zabytki sakralne

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
0.09 km
Podzamcze
1.47 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Podzamcze
0.89 km
Gastronomia w pobliżu
Ogrodzieniec
0.14 km
Ogrodzieniec
0.76 km
Podzamcze
1.31 km
Wydarzenia w pobliżu
Brak wydarzeń w pobliżu