Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Kościół św. Jakuba w Częstochowie


Częstochowski kościół św. Jakuba posiada interesujące dzieje. Pierwotnie pod tym wezwaniem istniała tu XVI-wieczna kaplica, zaś na jej miejscu wzniesiono w kolejnym stuleciu murowany kościół. W czasach zaborów na miejscu rozebranej świątyni władze carskie wzniosły cerkiew św. Cyryla i Metodego, co miało poniekąd wydźwięk jako demonstracja siły. Obiekt, po przejściu w ręce reaktywowanej z powrotem parafii św. Jakuba, był przebudowywany, jednak zachował cechy architektury neobizantyjskiej.

Historia kościoła św. Jakuba

Dość osobliwa historia kościoła św. Jakuba sięga roku 1582, gdy wraz z przytułkiem dla chorych pielgrzymów, zmierzających do jasnogórskiego sanktuarium, wybudowano w tym miejscu kaplicę św. Jakuba. Gdy z upływem czasu obiekt uległ zniszczeniu, postanowiono rozebrać go, po czym w 1642 r. wzniesiono tu murowaną świątynię oraz większy niż dotychczas dom dla chorych pielgrzymów. Kościół odwiedził Jan III Sobieski, zmierzając pod Wiedeń. W roku 1786 osiedliły się w Częstochowie siostry Mariawitki, które opiekowały się świątynią do 1862, kiedy to powstał ich własny kościół zakonny. Upadek powstania styczniowego przyniósł represje ze strony Rosjan - m.in. wysiedlenie sióstr z Częstochowy i konfiskatę ich klasztoru. Wkrótce władze carskie postanowiły wznieść w Częstochowie cerkiew. Ówczesny naczelnik powiatu częstochowskiego zdecydował, by rozebrać kościół i cerkiew postawić na jego miejscu. Wydarzenie zostało odebrane jako ewidentna demonstracja siły wobec Polaków. Częstochowscy robotnicy nie chcieli zresztą pracować przy rozbiórce, do której zatrudniono żołnierzy i robotników z głębi Rosji. Wzniesioną wkrótce cerkiew świętych Cyryla i Metodego poświęcono w roku 1872. W czasie I wojny, w 1915 r., Niemcy urządzili tu kościół dla swoich żołnierzy-katolików. W 1918 obiekt przejęły władze kościoła katolickiego, powracając do wezwania św. Jakuba i w 1937 roku erygując tu parafię. Podczas II wojny władze nazistowskie przekazały obiekt na pewien czas grupie ludności prawosławnej, co było m.in. gestem związanym z tworzeniem proniemieckich jednostek wojskowych, złożonych z przedstawicieli narodów Europy Wschodniej. W roku 1947 kościół z powrotem stał się parafią św. Jakuba. Wkrótce, z inicjatywy ks. Wojciecha Modrego, charakterystyczne kopuły bizantyjskie zamieniono częściowo na półkoliste, częściowo zaś na stożkowe daszki. W latach 1969-74 przebudowy wnętrza w stylu świątyni wczesnochrześcijańskiej (według projektu Stanisława Pospieszalskiego) dokonał ks. Tadeusz Ojrzyński.

Lokalizacja
ulica Kilińskiego 8
42-200 Częstochowa
Częstochowa
Jura Krakowsko-Częstochowska
w mieście
Kontakt
: 34 324-11-87
: www.swjakub.com.pl
Informacje ogólne
: kościoły, cerkwie
Ceny i udogodnienia
: wstęp wolny
Dostępność
: cały rok

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Pliki dźwiękowe
0368
/Media/Default\.MainStorage/Poi/t1hx1lrw.cxs\0368.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
W pobliżu
Częstochowa
Aleja Najświętszej Maryi Panny, zwana także po prostu „Alejami”, to główna i reprezentacyjna ulica Częstochowy. Tradycyjnie dzieli się całą tę arterię na Aleję Pierwszą, Drugą i Trzecią. Pomiędzy dwupasmową jezdnią poprowadzony jest bulwar dla pieszych, którym do klasztoru jasnogórskiego zmierzają liczne pielgrzymki. Wzdłuż alei zobaczymy szereg starych kamienic, wśród których przeważają budowle w stylu klasycystycznym.
Częstochowa
Na początku XIX wieku pod Jasną Górą funkcjonowały dwa ośrodki miejskie: Częstochowa i Nowa Częstochowa, zwana też Częstochówką. Do ich połączenia w jeden organizm doszło w roku 1826. Nowe, czwarte pod względem liczby ludności, miasto Królestwa Kongresowego potrzebowało okazałego ratusza - wzniesiono go w latach 1828-36, według projektu Franciszka Reinsteina. Budynek, po przebudowie w 1908 roku, reprezentuje styl eklektyczny. Obecnie mieści się w nim Muzeum Częstochowskie.
Częstochowa
W Częstochowie, w domu przy ul. Jasnogórskiej 23, czynne jest Muzeum Haliny Poświatowskiej – jednej z najwybitniejszych polskich poetek XX stulecia, która głównym tematem swych wierszy uczyniła przemijanie i miłość. Muzeum urządzono w domu rodzinnym Poświatowskiej, w którym zgromadzono nieliczne pamiątki po poetce w postaci np. maszyny do pisania, listów, fotografii czy dokumentów. Zbiory te uzupełniono postaciami ważnymi w jej życiu oraz, oczywiście, wszechobecnymi wierszami.
Częstochowa
Zdzisław Beksiński należy do najbardziej znanych polskich artystów drugiej połowy XX wieku. Jego prace plastyczne znajdują się w wielu galeriach i muzeach na całym świecie. Jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można zobaczyć kilkadziesiąt dzieł artysty jest Częstochowa, a dokładnie Muzeum Zdzisława Beksińskiego w Miejskiej Galerii Sztuki. Prezentowane tam prace pochodzą z kolekcji przyjaciół malarza – Anny i Piotra Dmochowskich.
zobacz więcej
Noclegi
Częstochowa
Dom św. Kaspra w swojej ofercie noclegowej posiada dwie grupy pokoi. Proponujemy 76 miejsc noclegowych w pokojach z łazienką rozmieszczonych na 4 piętrach. Drugą grupę stanowią pokoje wieloosobowe tzn. w przedziale od 2 do 6 osób. Są to pokoje tańsze z uwagi na to, iż toalety i łazienki są wspólne dla kilku pokoi (zwykle dla jednego lub dwóch). Dom wyposażony jest windę, a także przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
zobacz więcej