Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Kościół Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu


Parafia w Ogrodzieńcu wspominana jest, przez źródła pisane, około połowy XIV w., kiedy to należała do dekanatu w Lelowie. Pierwsza tutejsza świątynia była obiektem drewnianym. W połowie XVI w. budowla ta, za sprawą właściciel tych ziem, w myśl zasady „cuius regio eius religio” („czyja władza tego religia”) stała się kościołem protestanckim. Z początkiem XVII w. Mikołaj Firlej, ówczesny właściciel Ogrodzieńca, zwrócił świątynię katolikom.

Nowy kościół?

Co ciekawe, nie wiemy, czy kościół został wówczas odrestaurowany, czy też powstał nowy - w każdym razie dokumenty mówią o konsekracji świątyni 16 maja 1633 r., przez biskupa Mikołaja Oberskiego. Kościół nosił wówczas wezwanie św. Wawrzyńca. W 1748 r., podczas wizytacji zanotowano, iż obiekt znajduje się w dość złym stanie z powodu zagrzybienia. Budowę nowego, murowanego kościoła rozpoczął wówczas proboszcz ks. Andrzej Bukiert, jednak na skutek braku funduszy prace budowlane ciągnęły się dość długo. Rzecz ukończył w 1787 r. dziedzic Ogrodzieńca, Jan Józef Jakliński. Nowy kościół pw. Przemienienia Pańskiego, konsekrował w 1883 r. biskup kielecki, Tomasz Teofil Kuliński.

Charakterystyka

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego to budowla z wyniosłą wieżą, pod względem stylu reprezentująca formy przejściowe pomiędzy późnym barokiem a klasycyzmem. Przy głównej fasadzie znajdują się nisze, w których stoją posągi św. Wawrzyńca i św. Floriana. We wnętrzu świątyni, w ołtarzu głównym, umieszczony jest obraz Przemienienia Pańskiego, nad nim zaś obraz Boga Ojca. W bocznym ołtarzu znajduje się wizerunek Matki Bożej, reprezentujący tzw. typ Marii Śnieżnej.

Lokalizacja
ulica Kościuszki 33
42 - 440 Ogrodzieniec
Ogrodzieniec
Jura Krakowsko-Częstochowska
w mieście
Kontakt
: 699-189-130
: http://www.parafia.ogrodzieniec.pl
Informacje ogólne
: kościoły
Ceny i udogodnienia
: wstęp wolny
Dostępność
: cały rok

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Pliki dźwiękowe
0781
/Media/Default\.MainStorage/Poi/cxjn33im.ltb\0781.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
Mysłowice
Są takie miejsca gdzie wchodzisz i od razu czujesz się jak w gościnie u przyjaciół.
Katowice
Restauracja Moodro to niepowtarzalny lokal w starej maszynowni należącej do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Tradycje nasz... więcej>>
W pobliżu
Ogrodzieniec
Ogrodzieniec jest niewielkim miastem, którego korzenie sięgają czasów średniowiecznych. Przez stulecia rozwijał się w cieniu potężnego zamku „Ogrodzieniec”, stojącego na najwyższym jurajskim wzniesieniu – Górze Janowskiego. Współczesne centrum miasta znajduje się w okolicach placu Wolności, dawny rynek natomiast to obecny plac Piłsudskiego, gdzie zachował się mocno przebudowany gmach, w którym kiedyś mieścił się ratusz, a w jego pobliżu – zabytkowy kościół.
Ryczów leży w gminie Ogrodzieniec, w powiecie zawierciańskim. Wśród miłośników Jury Krakowsko-Częstochowskiej wieś znana jest przede wszystkim dzięki ruinom tutejszej budowli warownej. Strażnica w Ryczowie zbudowana została zapewne, jak wiele innych obiektów tego typu na Jurze, w XIV w. w ramach umocnienia ówczesnej granicy Królestwa Polskiego przez Kazimierza Wielkiego - choć niektórzy mają wątpliwości, czy istotnie wzniesienie budowli należy wiązać z osobą tego króla.
Podzamcze
Położony na terenie Parku Rozrywki Ogrodzieniec Park Miniatur umożliwia zapoznanie się z jurajskimi zamkami i warowniami w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut! Z dużą starannością odtworzono tu 16 twierdz ze Szlaku Orlich Gniazd. W malowniczej scenerii, u podnóża ruin zamku Ogrodzieniec, powstały miniatury zamków z okresu ich największej świetności, z zachowaniem naturalnego otoczenia każdej z budowli. Są tu również średniowieczne maszyny oblężnicze, oraz replika klasztoru na Jasnej Górze.
Zamek Ogrodzieniec to największa warownia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a także, bez wątpienia, jeden najpiękniejszych zamków w Polsce. Znajduje się na Górze Janowskiego w środkowej części Wyżyny. Majestatycznym ruinom malowniczości dodają fantazyjne formy skalne, z wykorzystaniem których postawiono mury budowli. Zamek leży w centralnej części Jury i jest łatwo dostępny komunikacyjnie. Obok przebiega czerwono znakowany Szlak Orlich Gniazd.
zobacz więcej
Gastronomia
Ogrodzieniec
Przyjęcia okolicznościowe Jest to niezwykłe miejsce, które oddajemy dla naszych Gości, aby czuli się wyjątkowo i zasmakowali wyśmienitej polskiej kuchni w miejscu historycznym oraz utrzymanym w stylu ludwikowskim. Niezwykłą atmosferę restauracji tworzą jej bogate, historyczne wnętrza. Dwie sale mają swój niepowtarzalny klimat.
Ogrodzieniec
Zapraszamy do Kawiarni u Giena do miłego spędzenie czasu przy szklance smacznej kawy czy aromatycznej herbaty lub zjeść pizze ze znajomymi.
Ogrodzieniec
Hotel i restauracja ,,Pod Figurą" to obiekt położony w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd w miejscowości Podzamcze.
zobacz więcej