SZCZEGÓŁY ATRAKCJI TURYSTYCZNEJ
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Kirkut w Żarkach


Żarki są niedużym miastem na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Historia miejscowości sięga bardzo odległej przeszłości; tworzyli ją przedstawiciele wielu narodowości i wyznań. Pierwsze wzmianki o Żarkach pojawiają się w XIV wieku. Być może już wtedy były miastem, ale pewne informacje o tym fakcie mamy dopiero z wieku następnego. Osada przez stulecia rozwijała się w oparciu o handel i rzemiosło. Pod koniec XVI wieku, lub na początku XVII, w Żarkach osiedlili się pierwsi Żydzi. Ich rola stała się wkrótce bardzo znaczna. W XIX wieku tworzyli zręby uprzemysłowienia tego regionu. Pod koniec stulecia stanowili ponad 60 procent ogółu mieszkańców Żarek. Tutejsi Żydzi przez stulecia przynależeli do gminy wyznaniowej w Lelowie. Jednak bardzo wcześnie posiadali bożnicę, kirkut i szpital. W XIX wieku żareccy wyznawcy judaizmu zapełniali aż trzy synagogi. Jedna z nich, po licznych przebudowach, zachowała się, służąc dziś jako dom kultury. Podczas długich dziejów tutejszych Żydów powstały trzy cmentarze. Po najstarszym nie został żaden ślad. Drugi kirkut – przy ul. Górki – nie wiadomo dokładnie kiedy został zrównany z ziemią. Na jego terenie postawiono pomnik z wmurowanym fragmentem jedynej odnalezionej macewy. Data na niej wyryta informuje nas, że kirkut założono już w XVII wieku. Na najmłodszym cmentarzu – położonym przy ul. Polnej - odnajdziemy nagrobki z wieku XIX i XX. Zajmuje on obszar 1,5 ha. Zinwentaryzowano około 1100 nagrobków, najczęściej w formie typowej macewy lub obelisku. Wykonane są z piaskowca, granitu, marmuru, lub betonu – nie zachowały się żeliwne. W 2013 roku przypadkowo odnaleziono trzy żeliwne macewy w dzielnicy Żarek – Leśniowie. Skąd się tam wzięły? Nie wiadomo. Najprawdopodobniej powrócą na cmentarz przy ul. Polnej. Warto zwrócić uwagę na cenne przykłady żydowskiej sztuki sepulkralnej: rzadkie motywy symboliczne czy napisy w języku polskim i hebrajskim – ale nawet z zastosowaniem dat zapisanych cyframi arabskimi.

Lokalizacja
ulica Polna
42-310 Żarki
Żarki
Jura Krakowsko-Częstochowska
na wsi
Informacje ogólne
: zabytkowe cmentarze
Ceny i udogodnienia
: wstęp wolny
Dostępność
: cały rok

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na audiowycieczkę szlakiem kultury żydowskiej w Żarkach!
Zapraszamy na audiowycieczkę po centrum Żarek!
Zapraszamy na audiowycieczkę po centrum Żarek!
Pliki dźwiękowe
1397
/Media/Default\.MainStorage/Poi/m1ywwihg.lja\1397.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
W pobliżu
Ten ciemny, wilgotny i słodki chleb swój niepowtarzalny smak zawdzięcza mące gryczanej oraz oryginalnej i tradycyjnej recepturze przekazywanej z pokolenia na pokolenie.
Żarki
Żarki, leżące w powiecie myszkowskim, są siedzibą gminy miejsko-wiejskiej. Dzisiejszy kościół pw. św. Barbary jest budowlą, która zastąpiła drewnianą kaplicę istniejącą tu co najmniej od końca XVI w. Murowana, otynkowana dziś świątynia, wzniesiona została z łamanego kamienia wapiennego zapewne pod koniec XVII wieku. Pierwotnie był to kościół szpitalny. Wewnątrz zachowało się XVIII-wieczne wyposażenie z trzema ołtarzami.
Żarki
Żarki, niewielka miejscowość na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, była w XIX wieku zamieszkiwana w większości przez ludność żydowską. Do dzisiaj zachowała się w mieście nowa synagoga, stojąca przy obecnej ul. Moniuszki. Postawiono ją w drugiej połowie XIX wieku, w stylu mauretańsko-neoromańskim. Podczas II wojny światowej została zdewastowana, ale nie zniszczona. Dziś mieści się w niej dom kultury.
Żarki
Żarki, miejscowość położona na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zachowały po dziś dzień urok dawnych niewielkich miasteczek. Prawa miejskie otrzymały Żarki już na przełomie XIV i XV wieku, z tego więc czasu pochodzi ich układ urbanistyczny z trapezowatym rynkiem pośrodku i wychodzącymi z narożników ulicami. Niezwykłym elementem krajobrazu Żarek jest zespół kamiennych stodół, stojących we wschodniej części miasta.
Żarki
Kościół pod wezwaniem św. św. Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach został zbudowany na początku XVI wieku. W pierwszych latach XVIII spłonął, ale odbudowano go (w nieco zmienionym kształcie) staraniem Męcińskich, ówczesnych właścicieli. Ponownie uległ przebudowie w latach 1846-1847. Obecnie jest to eklektyczna budowla z wieżą przykrytą barokowym hełmem. W środku znajduje się m.in. barokowy ołtarz główny z obrazem Przemienienia Pańskiego.
zobacz więcej
Noclegi
Żarki
Nasze pokoje znajdują się w budynku niezależnym od gospodarzy. Posiadamy pokoje 2 i 3 osobowe (z możliwością dostawki) łącznie 6 – 7 miejsc noclegowych. Każdy z nich wyposażony jest w łazienkę, telewizor i łącze wi-fi.
Żarki
Mamy zaszczyt zaprosić na jurajski nocleg do Żarek, gdzie pokoje do wynajęcia znajdują się w doskonałej lokalizacji, przy spokojnej gminnej ulicy, w którą łatwo wjechać z drogi wojewódzkiej 793 prowadzącej w kierunku Złotego Potoka.
zobacz więcej
Gastronomia
Żarki
Karczma Wiejskie Sioło położona w samym sercu Jury Krakowsko Częstochowskiej z dala od zgiełku miast zapewnia spokojny wypoczynek oraz jest znakomitą bazą wypadową na Jurę. Dogodna lokalizacja ,łatwy dojazd dają możliwość szybkiej komunikacji w celach rekreacyjno-turystycznych i biznesowych. Karczma Wiejskie Sioło oferuje swoim gościom tradycyjną P...
zobacz więcej