SZCZEGÓŁY ATRAKCJI TURYSTYCZNEJ
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Zabytkowy browar w Częstochowie


Browar w Częstochowie jest zapewne najstarszym obiektem przemysłowym w tym mieście. Co prawda, piwo warzono już pod Jasną Górą od XVI wieku ale pierwszy browar przemysłowy uruchomiono w 1840 roku. Browar ten przeżywał lata świetności w pierwszych dziesięcioleciach ubiegłego wieku, kiedy jego właścicielem był Karol Szwede. Zabytkowe zabudowania z tego okresu, np. starej słodowni i wieży ciśnień, zobaczymy dziś przy ul. Ogrodowej, nieopodal częstochowskiej katedry.

Tradycja warzenia piwa

Tradycja warzenia piwa w Częstochowie sięga odległych, staropolskich jeszcze czasów. Z pewnością trudnili się tym zajęciem miejscowi zakonnicy. Pod koniec XVIII wieku źródła historyczne potwierdzają istnienie w Starej Częstochowie czterech małych browarów, które dostarczały trunków na lokalny rynek. Większy i nowocześniejszy zakład miał powstać dopiero w następnym stuleciu. Pierwszy browar z prawdziwego zdarzenia uruchomił w Częstochowie Niemiec o nazwisku Limprecht, a stało się to pomiędzy latami 1830-45. Zakład zatrudniał niewielu pracowników, jednak wciąż był unowocześniany - m.in. o napęd parowy. Obok niego funkcjonowały również browary na Zawodziu i na Groszu. Przełomem dla częstochowskiego browaru było jego przejęcie pod koniec 1899 roku przez warszawskiego przedsiębiorcę, Karola Szwedego. Ten nie tylko inwestował w rozwój firmy poprzez zakup nowych maszyn, budowę kolejnych obiektów, zatrudnianie pracowników, ale udzielał się również w życiu społeczno-gospodarczym miasta. Po I wojnie światowej zakład przekształcono w „Spółkę Akcyjną Browaru w Częstochowie dawniej K. Szwede”. W okresie międzywojennym zakład produkował różne rodzaje piwa - jasne, ciemne, marcowe, porter oraz wodę sodową i lemoniadę. Podczas II wojny światowej browar przejęły niemieckie władze okupacyjne, które utrzymały produkcję piwa, przeznaczonego głównie dla wojska. Po wojnie spółkę upaństwowiono. Ostatnie dziesięciolecie ubiegłego wieku to funkcjonowanie Browaru „Kmicic”. Niestety, produkcji piwa zaprzestano na początku XXI wieku. Do dnia dzisiejszego zachowały się zabytkowe zabudowania browaru, pochodzące sprzed stulecia, z czasów Karola Szwedego. Odnajdziemy je przy ul. Ogrodowej, w malowniczym towarzystwie potężnej, częstochowskiej katedry. Warto zobaczyć ceglane budynki starej słodowni, suszarni oraz – przede wszystkim – murowaną wieżę ciśnień z oszalowanym deskami zbiornikiem na wodę.

Lokalizacja
ulica Ogrodowa 18 22
42-200 Częstochowa
Częstochowa
Jura Krakowsko-Częstochowska
w mieście, w centrum miasta
Informacje ogólne
: technika i nauka
Ceny i udogodnienia
: Nie dotyczy
Dostępność
: ograniczona

tylko z zewnątrz

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Pliki dźwiękowe
1534
/Media/Default\.MainStorage/Poi/t0pkt4vp.42z\1534.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
W pobliżu
Częstochowa
Bazylika archikatedralna pod wezwaniem Świętej Rodziny – od 1992 roku siedziba arcybiskupa częstochowskiego – jest jednym z najdłużej budowanych kościołów w Polsce. Pierwsze prace ziemne rozpoczęto w 1901 roku, a gotowe wieże poświęcono w 1997. Neogotycka świątynia imponuje rozmiarami – wspomniane wieże wznoszą się na ponad 80 metrów! Wewnątrz m.in. piękny ołtarz główny, ciekawe witraże i ładnie brzmiące organy.
Częstochowa
Pierwszy, gotycki kościół pod wezwaniem św. Zygmunta, zbudowano w Częstochowie jako świątynię parafialną prawdopodobnie w pierwszej połowie XV wieku. Rolę jedynej fary pełnił aż do końca XIX stulecia. Dzisiejszy jego wygląd to efekt XVIII-wiecznej przebudowy. Nadano mu wówczas wygląd barokowy. Kościół jest trójnawowy, z dwiema wieżami od frontu. W przylegającym do świątyni XVII-wiecznym budynku klasztoru znajduje się dziś plebania.
Częstochowa
Budynek starej konduktorowni pochodzi z II poł. XIX w. Jest pozostałością kompleksu obiektów starego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, od 1846 r łączącej Częstochowę z Warszawą.
Częstochowa
Zapałki w pudełku z wizerunkiem czarnego kota są znane zapewne w każdym polskim domu. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, gdzie się je produkuje i jakim sposobem. Odpowiedzi na te pytania udzieli wizyta w Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie. Mieści się ono w najstarszej w Polsce fabryce zapałek, której tradycje sięgają 1882 roku. W muzeum zobaczyć można maszyny do produkcji, wystawę rzeźb z jednej zapałki, a nawet film dokumentalny z 1913 roku!
Częstochowa
Aleja Najświętszej Maryi Panny, zwana także po prostu „Alejami”, to główna i reprezentacyjna ulica Częstochowy. Tradycyjnie dzieli się całą tę arterię na Aleję Pierwszą, Drugą i Trzecią. Pomiędzy dwupasmową jezdnią poprowadzony jest bulwar dla pieszych, którym do klasztoru jasnogórskiego zmierzają liczne pielgrzymki. Wzdłuż alei zobaczymy szereg starych kamienic, wśród których przeważają budowle w stylu klasycystycznym.
zobacz więcej