Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Pałac Mottego w Częstochowie


W Częstochowie, przy ul. Krakowskiej, znajduje się eklektyczny, wybudowany w 1909 roku, dawny pałacyk Jeana Mottego, współwłaściciela francuskiej fabryki włókienniczej. Zwyczajową praktyką XIX-wiecznych kapitalistów było lokowanie swych siedzib w pobliżu przedsiębiorstwa, budowanego z własnych, a częściej pożyczonych środków. W rozwoju gospodarki Rosji przed I wojną światową aktywnie uczestniczyło Królestwo Polskie, w tym i Częstochowa, gdzie wydzielono kawałek gruntu na domy dla rezydujących w Częstochowie Francuzów.

Historia fabryki i pałacu

W roku 1889, w Częstochowie w pobliżu ujścia Stradomki do Warty powstała fabryka włókiennicza. Francuska spółka „Motte, Meillasoux, Caulliez et Delaoutre” wzniosła potężne zabudowania z najwyższym w mieście kominem - dziś „obciętym” o dobre kilkanaście metrów. Fabryka dysponowała przędzalniami, tkalniami i farbiarniami wełny czesankowej, a popularnie nazywano ją „Moty”. Później nosiła nazwy „Union Textile”, a w latach siedemdziesiątych XX wieku „Elanex” - z powodu zmiany surowca na syntetyczny poliester, produkowany pod polską nazwą elana. Dziś nieczynna, ale na jej terenie, przy ul. Krakowskiej 80 siedzibę ma obecnie wiele instytucji i firm. Pałacyk dawnego właściciela fabryki, Jeanna Mottego, w sąsiedztwie zabudowań fabrycznych, zaprojektował najprawdopodobniej warszawski architekt, Edward Lilpop. Nie wysilił się w poszukiwaniu nowych trendów architektonicznych, rysując trochę bajkowy pałacyk, nawiązujący do stylu ulubionego przez Ludwika II Bawarskiego i - w swoich filmach animowanych - przez Walta Disneya. W sąsiedztwie budynku założono park krajobrazowy, ogródek kwiatowo-warzywny i kort tenisowy. Sam budynek powstał na planie prostokąta, ma ceglaną, nietynkowaną elewację i dwie wieżyczki bez konkretnej (poza zdobniczą) funkcji, kryte blachą i zwieńczone chorągiewkami-wiatrowskazami z datą ukończenia dzieła w 1909 roku, gdy w mieście odbywała się słynna w całym ówczesnym Królestwie Polskim Wystawa Przemysłu i Rolnictwa. Szczyty bocznych ryzalitów, ze względów estetycznych, zakończono belkowaniem wypełnionym cegłą, tzw. pruskim murem, z owalnymi okienkami zwanymi okulusami. Wewnątrz, niestety, do dziś nic z dawnego wyposażenia nie ocalało. Przed kilku laty proces rujnacji pałacyku był mocno posunięty, ale dziś wymieniono przegnite okna na plastykowe, naśladujące dawną stolarkę, i zabezpieczono dachy. Przed kilku laty rozniosła się po mieście wieść o częstochowskich korzeniach francuskiej aktorki, Juliette Binoche. Jeden z dyrektorów Fabryki Mottego, Andrè Stalens, ożenił się bowiem w 1931 roku z aktorką miejscowego teatru, Julią Młynarczyk. Urodziła im się Monika, która po ślubie z Janem Marią Binoche została matką Juliette. Babka Julia z pewnością mieszkała do II wojny w opisywanym pałacyku Mottego.

Lokalizacja
ulica Krakowska 80
42-200 Częstochowa
Częstochowa
Jura Krakowsko-Częstochowska
w mieście
Informacje ogólne
: zamki/pałace/dwory
Ceny i udogodnienia
: nie dotyczy
Dostępność
: ograniczona

tylko z zewnątrz

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Pliki dźwiękowe
0376
/Media/Default\.MainStorage/Poi/t221qbkl.cvg\0376.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
W pobliżu
Częstochowa
Zapałki w pudełku z wizerunkiem czarnego kota są znane zapewne w każdym polskim domu. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, gdzie się je produkuje i jakim sposobem. Odpowiedzi na te pytania udzieli wizyta w Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie. Mieści się ono w najstarszej w Polsce fabryce zapałek, której tradycje sięgają 1882 roku. W muzeum zobaczyć można maszyny do produkcji, wystawę rzeźb z jednej zapałki, a nawet film dokumentalny z 1913 roku!
Częstochowa
Budynek starej konduktorowni pochodzi z II poł. XIX w. Jest pozostałością kompleksu obiektów starego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, od 1846 r łączącej Częstochowę z Warszawą.
Częstochowa
Bazylika archikatedralna pod wezwaniem Świętej Rodziny – od 1992 roku siedziba arcybiskupa częstochowskiego – jest jednym z najdłużej budowanych kościołów w Polsce. Pierwsze prace ziemne rozpoczęto w 1901 roku, a gotowe wieże poświęcono w 1997. Neogotycka świątynia imponuje rozmiarami – wspomniane wieże wznoszą się na ponad 80 metrów! Wewnątrz m.in. piękny ołtarz główny, ciekawe witraże i ładnie brzmiące organy.
Częstochowa
Browar w Częstochowie jest zapewne najstarszym obiektem przemysłowym w tym mieście. Co prawda, piwo warzono już pod Jasną Górą od XVI wieku ale pierwszy browar przemysłowy uruchomiono w 1840 roku. Browar ten przeżywał lata świetności w pierwszych dziesięcioleciach ubiegłego wieku, kiedy jego właścicielem był Karol Szwede. Zabytkowe zabudowania z tego okresu, np. starej słodowni i wieży ciśnień, zobaczymy dziś przy ul. Ogrodowej, nieopodal częstochowskiej katedry.
Częstochowa
Muzeum Historii Kolei w Częstochowie zostało założone w 2001 roku, a na jego siedzibę wybrano pomieszczenia znajdujące się na pierwszym piętrze dworca kolejowego Częstochowa Stradom. W muzeum przeniesiemy się w przeszłość i zobaczymy np. dawną kasę biletową z wyposażeniem, stare mundury kolejarskie, dokumenty i fotografie, lampy, szyny, mapy czy tabliczki znamionowe parowozów i innych maszyn. Muzeum umieszczono na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
zobacz więcej
Gastronomia
Częstochowa
Pyszne jedzenie, miła obsługa, dobra lokalizacja, zapraszamy
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnymi, takimi jak żurek na maślance czy znakomita golonka w piwie.
zobacz więcej