Pustynia Siedlecka

Miejscowość:
Siedlec
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Mianem Pustyni Siedleckiej określa się jeden z piaszczystych obszarów na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwę nadano terenowi jednego z dawnych wyrobisk piasku, znajdującemu się w rejonie wsi Siedlec. Tutejsza „pustynia” choć jest znacznie mniejsza od najsławniejszej Pustyni Błędowskiej, stanowi atrakcję turystyczną. Wydmy osiągają tu wysokość 30 m, a w upalne dni w gorącym powietrzu zobaczyć można zjawisko fatamorgany.

Pustynia Siedlecka, fot. www.slaskie.travel T. Renk

O Pustyni Siedleckiej

Pustynią Siedlecką nazywany jest obszar dawnego wyrobiska kopalni piasków formierskich, położony w rejonie wsi Siedlec. Mianem pustyni określany jest ze względu na częściowo zachowane odsłonięcie czwartorzędowych utworów piaszczystych - pozostałość morskiego dna z okresu górnej jury. Jest to 25-hektarowe geostanowisko rangi regionalnej o genezie eolicznej i antropogenicznej, a więc powstałe wskutek działania wiatru oraz działalności człowieka.

Pustynia Siedlecka, fot. www.slaskie.travel

Piaski na omawianym terenie stanowią pozostałość piaszczystego dna morskiego z okresu górnej jury oraz ponownej transgresji morskiej w górnej kredzie. W okresie plejstocenu czoło lądolodu zlodowacenia środkowopolskiego naniosło je w postaci moreny czołowej na obszar dzisiejszej pustyni. Wiatry zachodnie wiejące u schyłku zlodowacenia północnopolskiego i na początku holocenu doprowadziły do powstania na terenie dzisiejszej pustyni wydm. Po II wojnie światowej złoże piasku eksploatowane było przez odkrywkową kopalnię piasku. Po zakończeniu jej działalności, w latach 60. XX wieku, znaczna część powierzchni piaskowni została obsadzona sosną zwyczajną, która rośnie tutaj do dzisiaj.

Główną atrakcją turystyczną tego obiektu są wysokie wydmy, sięgające nawet 30 m wysokości oraz porastające obszar pustyni rośliny typowe dla terenów piaszczystych, takie jak: szczotlicha siwa Corynephorus canescens, wydmuchrzyca piaskowa Leymus arenarius, kocanka piaskowa Helichrysum arenarium i czerwiec roczny Scleranthus annuus. Znajduje się tutaj także źródło „Oaza” tworzące małe, bezodpływowe oczko wodne z roślinami szuwarowymi.

Pustynia Siedlecka, fot. www.slaskie.travel

Pustynia Siedlecka, fot. Krzysztof Musik, CDPGŚ

Pustynia Siedlecka, fot. Krzysztof Musik, CDPGŚ

Pustynia Siedlecka, fot. Michał Romańczyk, CDPGŚ

Obecnie obszar stanowi jedną z jurajskich atrakcji turystycznych. Pustynia jest terenem, na którym dopuszczono jazdę samochodami terenowymi i quadami. Odbywają się tu także rajdy samochodowe.

Trasa wiedzie na Pustynię Siedlecką - pozostałość morskiego dna z okresu górnej jury.

 

Wyświetlenia:  859
Lokalizacja:

Siedlec
Gmina: Janów
Powiat: częstochowski


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
Nad wodą, W lesie, Na wsi
Kategoria: 
Natura

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Pustynia

Ceny i udogodnienia
Bilety: wstęp wolny
Ceny: wstęp wolny

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 5.0 (Oddano 1 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
Suliszowice
2.31 km
Zrębice
2.49 km
Zakwaterowanie w pobliżu
Wydarzenia w pobliżu
Żarki
2024-07-06
8.08 km
Wielka Wojna na Jurze to nowa wystawa czasowa Piotra i Krzysztofa Ormanów w Starym Młynie w Żarkach. Wystawa nie tylko dla miłośników tematu.
Żarki
2024-09-01
8.19 km
Zapraszamy na Jurajskie Mistrzostwa NA SKRAJU PRZEŁAJU, które odbędą się w malowniczych Przewodziszowicach koło Żarek. To wyjątkowa okazja, aby połączyć pasję do biegania i nordic walking z niesamowitymi krajobrazami Jury Krakowsko-Częstochowskiej.