Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Rozrywka

Filharmonia Częstochowska


Filharmonia Częstochowska rozpoczęła działalność w marcu 1945 roku. Jej pierwszą siedzibą był gmach przy ulicy Dąbrowskiego 16. W latach 50. wystąpiono z inicjatywą budowy obiektu przystosowanego do koncertów filharmonicznych. Stanął on na ruinach spalonej przez Niemców częstochowskiej synagogi. Autorem projektu był krakowski architekt, Tadeusz Gawłowski. Budynek reprezentuje najlepsze tradycje modernistyczne. Wnętrze pod względem akustycznym zaprojektował inżynier Witold Straszewicz.

O Filharmonii Częstochowskiej

Częstochowa chwali się pięknymi tradycjami muzycznymi, które związane są z klasztorem na Jasnej Górze. Obecnie jednym z najważniejszych miejsc na mapie muzycznej miasta i Polski jest Filharmonia Częstochowska. Jej początki sięgają wiosny 1945 roku. W marcu, jeszcze podczas trwania działań wojennych, muzycy częstochowscy dali koncert w gmachu Teatru Miejskiego. Wkrótce orkiestra otrzymała pierwszą siedzibę, w budynku przy ul. Dąbrowskiego 16, gdzie funkcjonowała do połowy lat 60. Już w latach 50. podjęto starania o wzniesienie własnej, przystosowanej do działalności koncertowej, budowli. Dzięki ofiarności mieszkańców Częstochowy i energii dyrektora administracyjnego, Dionizego Krzepczaka, stanęła ona przy ówczesnej ul. Konkiela - obecnej Wilsona. Wykorzystano fundamenty spalonej przez hitlerowców częstochowskiej synagogi. Projekt architektoniczny opracował Tadeusz Gawłowski – krakowski twórca wielu obiektów sakralnych, użyteczności publicznej czy bloków mieszkalnych. W 1965 roku filharmonicy przeprowadzili się do gmachu, który zgodnie określono jako ładne rozwinięcie wzorów modernistycznych, w duchu mistrza Le Corbusiera. Niektórzy dopatrują się w budynku filharmonii cech stylu zwanego brutalizmem. O świetną akustykę dwóch sal koncertowych (dużej i kameralnej) zadbał inżynier Witold Straszewicz. Od momentu uroczystego otwarcia gmach był znany jako Dom Kultury „Filharmonia”. W latach 70., z chwilą utworzenia województwa częstochowskiego, orkiestrę przemianowano na Państwową Filharmonię Częstochowską. Filharmonia Częstochowska jest organizatorem wielu prestiżowych festiwali, zapewnia również oprawę muzyczną największym wydarzeniom kulturalnym i religijnym w mieście.

Lokalizacja
ulica Legionów 58
42-200 Częstochowa
Częstochowa
Jura Krakowsko-Częstochowska
w mieście
Informacje ogólne
: filharmonie
Kontakt
: 34 324 42 30
: sekretariat@filharmonia.com.pl
: sekretariat@filharmonia.com.pl
Ceny i udogodnienia
: dzieci, rodziny, studenci
Dostępność
: cały rok

repertuar na stronie www

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
W pobliżu
Częstochowa
W Częstochowie, w domu przy ul. Jasnogórskiej 23, czynne jest Muzeum Haliny Poświatowskiej – jednej z najwybitniejszych polskich poetek XX stulecia, która głównym tematem swych wierszy uczyniła przemijanie i miłość. Muzeum urządzono w domu rodzinnym Poświatowskiej, w którym zgromadzono nieliczne pamiątki po poetce w postaci np. maszyny do pisania, listów, fotografii czy dokumentów. Zbiory te uzupełniono postaciami ważnymi w jej życiu oraz, oczywiście, wszechobecnymi wierszami.
Częstochowa
Pierwszy, gotycki kościół pod wezwaniem św. Zygmunta, zbudowano w Częstochowie jako świątynię parafialną prawdopodobnie w pierwszej połowie XV wieku. Rolę jedynej fary pełnił aż do końca XIX stulecia. Dzisiejszy jego wygląd to efekt XVIII-wiecznej przebudowy. Nadano mu wówczas wygląd barokowy. Kościół jest trójnawowy, z dwiema wieżami od frontu. W przylegającym do świątyni XVII-wiecznym budynku klasztoru znajduje się dziś plebania.
Częstochowa
Aleja Najświętszej Maryi Panny, zwana także po prostu „Alejami”, to główna i reprezentacyjna ulica Częstochowy. Tradycyjnie dzieli się całą tę arterię na Aleję Pierwszą, Drugą i Trzecią. Pomiędzy dwupasmową jezdnią poprowadzony jest bulwar dla pieszych, którym do klasztoru jasnogórskiego zmierzają liczne pielgrzymki. Wzdłuż alei zobaczymy szereg starych kamienic, wśród których przeważają budowle w stylu klasycystycznym.
Częstochowa
Browar w Częstochowie jest zapewne najstarszym obiektem przemysłowym w tym mieście. Co prawda, piwo warzono już pod Jasną Górą od XVI wieku ale pierwszy browar przemysłowy uruchomiono w 1840 roku. Browar ten przeżywał lata świetności w pierwszych dziesięcioleciach ubiegłego wieku, kiedy jego właścicielem był Karol Szwede. Zabytkowe zabudowania z tego okresu, np. starej słodowni i wieży ciśnień, zobaczymy dziś przy ul. Ogrodowej, nieopodal częstochowskiej katedry.
Częstochowa
Częstochowski kościół św. Jakuba posiada interesujące dzieje. Pierwotnie pod tym wezwaniem istniała tu XVI-wieczna kaplica, zaś na jej miejscu wzniesiono w kolejnym stuleciu murowany kościół. W czasach zaborów na miejscu rozebranej świątyni władze carskie wzniosły cerkiew św. Cyryla i Metodego, co miało poniekąd wydźwięk jako demonstracja siły. Obiekt, po przejściu w ręce reaktywowanej z powrotem parafii św. Jakuba, był przebudowywany, jednak zachował cechy architektury neobizantyjskiej.
zobacz więcej
Noclegi
Częstochowa
Hotel Wenecki mieści się w odrestaurowanej zabytkowej kamienicy położonej w centrum Częstochowy w pobliżu Al. Najświętszej Maryi Panny prowadzącej do klasztoru na Jasnej Górze. Do dyspozycji gości sala konferencyjna, komputerowa, bilard, drink bar (czynny całą dobę), depozyt hotelowy oraz parking.
zobacz więcej