Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Zabytkowy układ urbanistyczny w Ogrodzieńcu


Ogrodzieniec leży w jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury Krakowsko-Częstochowskiej: na zachód od najwyższego punktu wyżyny – Góry Janowskiego, która mierzy 515,5 m n.p.m. Tereny na wschód od miasta, porośnięte przez zwarty kompleks leśny, należą już do Wyżyny Śląskiej. W centrum miasta znajduje się omurowane źródło jednego z potoków tworzących dalej Czarną Przemszę. Osadnicy pojawili się na tych terenach już w pierwszych wiekach funkcjonowania państwa polskiego. Trwałe osadnictwo z pewnością było związane z powstałymi w pobliżu warowniami - na Górze Birów oraz na obecnej Górze Janowskiego.

Dzieje Ogrodzieńca

Pisemna wzmianka o Ogrodzieńcu pojawia się w pierwszej połowie XIV wieku i dotyczy miejscowej parafii z drewnianym kościołem. Nieco późniejsze są informacje o samym mieście, które kronikarze oceniali jako bardzo małe. Przez stulecia Ogrodzieniec pozostawał własnością kolejnych dziedziców niedalekiego zamku i zamieszkały był przez kilkuset obywateli, trudniących się rolnictwem, rzemiosłem i usługami na rzecz załogi zamkowej. Po powstaniu styczniowym władze carskie odebrały Ogrodzieńcowi prawa miejskie, które przywrócone mu zostały dopiero po ponad stu latach, w 1973 roku.

Układ urbanisyczny

Centrum dawnego Ogrodzieńca znajduje się w okolicach dzisiejszego placu Józefa Piłsudskiego, czyli w północno-zachodniej części miasta. Tutaj krzyżowały się kiedyś szlaki handlowe, które biegły obecnymi ulicami - Olkuską (na południe) czy Kościuszki (na wschód). Na placu uwagę zwraca okazały budynek dawnego ratusza, który po przebudowach i modernizacjach pełni funkcje gastronomiczne. Kiedyś pierzeje rynku zabudowane były niskimi domami z dużymi bramami. I dziś w Ogrodzieńcu dominują niewysokie budynki. Na wschód od placu Piłsudskiego wznosi się najładniejszy obiekt w Ogrodzieńcu – XVIII-wieczny, późnobarokowy kościół parafialny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego.

Lokalizacja
Ogrodzieniec
Ogrodzieniec
Jura Krakowsko-Częstochowska
w mieście, w centrum miasta
Informacje ogólne
: zabytkowa zabudowa/układ urbanistyczny
Ceny i udogodnienia
: Nie dotyczy
Dostępność
: cały rok

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Pliki dźwiękowe
0779
/Media/Default\.MainStorage/Poi/oo1dtgru.obh\0779.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
Mysłowice
Są takie miejsca gdzie wchodzisz i od razu czujesz się jak w gościnie u przyjaciół.
Katowice
Restauracja Moodro to niepowtarzalny lokal w starej maszynowni należącej do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Tradycje nasz... więcej>>
W pobliżu
Ogrodzieniec
Obecny kościół Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu, stojący na miejscu poprzedniej, drewnianej budowli pw. św. Wawrzyńca (która istniała tu od średniowiecza do połowy XVIII w.), był budowany (z przerwami) od lat 50-tych XVIII w. Ostatnie etapy budowy przypadły na lata 1783-87, gdy właścicielem Ogrodzieńca był Jan Józef Jakliński. Świątynia łączy w sobie cechy późnobarokowe i klasycystyczne. Jej murowana budowla charakteryzuje się wyniosłą wieżą.
Ryczów leży w gminie Ogrodzieniec, w powiecie zawierciańskim. Wśród miłośników Jury Krakowsko-Częstochowskiej wieś znana jest przede wszystkim dzięki ruinom tutejszej budowli warownej. Strażnica w Ryczowie zbudowana została zapewne, jak wiele innych obiektów tego typu na Jurze, w XIV w. w ramach umocnienia ówczesnej granicy Królestwa Polskiego przez Kazimierza Wielkiego - choć niektórzy mają wątpliwości, czy istotnie wzniesienie budowli należy wiązać z osobą tego króla.
Podzamcze
Położony na terenie Parku Rozrywki Ogrodzieniec Park Miniatur umożliwia zapoznanie się z jurajskimi zamkami i warowniami w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut! Z dużą starannością odtworzono tu 16 twierdz ze Szlaku Orlich Gniazd. W malowniczej scenerii, u podnóża ruin zamku Ogrodzieniec, powstały miniatury zamków z okresu ich największej świetności, z zachowaniem naturalnego otoczenia każdej z budowli. Są tu również średniowieczne maszyny oblężnicze, oraz replika klasztoru na Jasnej Górze.
Zamek Ogrodzieniec to największa warownia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a także, bez wątpienia, jeden najpiękniejszych zamków w Polsce. Znajduje się na Górze Janowskiego w środkowej części Wyżyny. Majestatycznym ruinom malowniczości dodają fantazyjne formy skalne, z wykorzystaniem których postawiono mury budowli. Zamek leży w centralnej części Jury i jest łatwo dostępny komunikacyjnie. Obok przebiega czerwono znakowany Szlak Orlich Gniazd.
zobacz więcej
Noclegi
Podzamcze
Pokoje gościnne Bajm oferują wypoczynek w bardzo malowniczych rejonach na jurze krakowsko - częstochowskiej. Przy ruinach zamku Ogrodzienieckiego z XIV wieku.
Podzamcze
Hotel i restauracja ,,Pod Figurą" to obiekt położony w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd w miejscowości Podzamcze.
zobacz więcej
Gastronomia
Ogrodzieniec
Przyjęcia okolicznościowe Jest to niezwykłe miejsce, które oddajemy dla naszych Gości, aby czuli się wyjątkowo i zasmakowali wyśmienitej polskiej kuchni w miejscu historycznym oraz utrzymanym w stylu ludwikowskim. Niezwykłą atmosferę restauracji tworzą jej bogate, historyczne wnętrza. Dwie sale mają swój niepowtarzalny klimat.
Ogrodzieniec
Zapraszamy do Kawiarni u Giena do miłego spędzenie czasu przy szklance smacznej kawy czy aromatycznej herbaty lub zjeść pizze ze znajomymi.
Ogrodzieniec
Hotel i restauracja ,,Pod Figurą" to obiekt położony w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd w miejscowości Podzamcze.
zobacz więcej