Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Mikołaja B.W. w Niegowie


Historia Parafii

Wieś Niegowa położona jest wśród wzgórz Jury Krakowsko-Wieluńskiej, 15 km na północny-wschód od Myszkowa, przy drodze z Żarek do Lelowa.

Obecnie w skład parafii wchodzi 14 miejscowości: Antolka, Bobolice, Brzeziny, Hucisko, Łutowiec, Mirów, Moczydło, Mzurów, Niegowa, Niegówka, Ogorzelnik, Postaszowice i Tomiszowice.

Osada jest bardzo stara, w dokumentach po raz pierwszy wymieniona w 1306 roku jako własność niejakiego Imbrama, złupiona wówczas w czasie walk, posiadała już kościół. W 1325 roku wymieniana jest jako siedziba parafii w dekanacie irządzkim, w 1347 roku zaś przeniesiona została (i ponownie lokowana) na prawo średzkie.

W 1394 roku stanowi własność Andrzeja z Bobolic, a w 1475 roku właścicielem wsi jest Jakub Trzaska herbu Trzaski.

Pod koniec XIV w. właścicielem Niegowej był dworzanin Władysława Opolczyka - Andrzej Węgier z Bobolic; w XV w. rodzina Krezów; w połowie XVI w. wieś należała do Chodakowskich; w 1690 r. właścicielem Niegowej był Kazimierz z Kurozwęk Poraj Męciński, starosta wieluński i radomski; następnie Jan Franciszek Rutkowski; pod koniec XVIII w. Adam z Kurozwęk Męciński, kasztelan spycimierski i starosta bodaczowski. W XVIII stuleciu istniał w Niegowej okazały dwór.

Kościół w Niegowej należy do najstarszych w okolicy, początki parafii sięgają prawdopodobnie połowy XIII w. w źródłach już w 1306 roku figuruje kościół w tej miejscowości, w spisach świętopietrza wymieniany jako parafialny, należący do dekanatu irządzkiego. W 1325 roku parafia obejmowała wsie: Niegowa, Bobolice, Mzurów, Moczydło, Mirów, Ogorzelnik, Tomiszowice. W Mirowie i Bobolicach znajdowały się prywatne zamki obronne, a niektóre wsie należały do dóbr królewskich.


Parafia w ciągu wieków nie zmieniała swoich swoich granic. Dopiero ok. 1900 r. wsie: Ludwinów, Gorzków Stary i Nowy oddzielone zostały do parafii Złoty Potok.

Na terenie parafii znajdują się cztery kaplice mszalne: 1. we wsi Bobolice p.w. Trójcy Przenajświętszej, 2. we wsi Mirów p.w. św. Stanisława BM, 3. w Hucisku p.w. św. Jana Chrzciciela.

Historia Kościoła

Nad okolicą góruje zbudowany na wyniosłym wzgórzu kościół p.w. św. Mikołaja BW, najstarszy w okolicy. Jest murowany z kamienia, jednonawowy, o cechach romańskich i gotyckich w swej bryle, z barokowym i rokokowym wyposażeniem.

Pochodzi prawdopodobnie z początku XIV w., konsekrowany był po kolejnej przebudowie w drugiej połowie XVII w. Kościół posiada węższe od nawy prezbiterium zakończone absydą, mury wzmocnione są skarpami przyporowymi, po obu stronach prezbiterium skarbczyk kościelny i zakrystię.

Od frontu stoi wieża o wyglądzie potężnej baszty.

Za prezbiterium od zewnątrz znajduje się zabytkowy ogrójec, w kościele zaś trzy ołtarze: główny z obrazem Matki Bożej i św. Mikołaja oraz boczne św. Antoniego i Matki Bożej.

Dach kościoła oraz wieża są pokryte blachą miedzianą.

W 1440 r. w Niegowej stał już kościół murowany, obok niego dobrze uposażona prebenda. We wsi, której dziedzicem był Jakub Trzaska herbu Trzaski, istniały łany kmiece, karczma i zagrodnicy którzy zobowiązani byli płacić dziesięcinę miejscowemu kościołowi. Na rozwój wsi i okolicznych miejscowości miały wpływ istniejące w pobliżu średniowieczne zamki w Mirowie i Bobolicach oraz strażnica w Łutowcu, które stwarzały poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. W pobliżu wiodły też szlaki komunikacyjne łączące Kraków ze Śląskiem i Wielkopolską.

Wczesny kościół w Niegowej prawdopodobnie był znacznie mniejszy i prawdopodobnie składał się z obecnego prezbiterium i zakrystii od strony południowej (obecny składzik). Nawa, wieża, obecna zakrystia, południowa kruchta zostały dobudowane później, zapewne w XVI w.

 

źródło: http://www.parafianiegowa.ns48.pl

Lokalizacja
Szkolna 31
Niegowa
Niegowa
Jura Krakowsko-Częstochowska
na wsi
Kontakt
: (34) 315 10 04
: info@parafianiegowa.ns48.pl
: http://parafianiegowa.ns48.pl
Informacje ogólne
: kościoły
Dostępność
: cały rok

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na audiowycieczkę od ruin zamku w Mirowie do zamku w Bobolicach!
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę od ruin zamku w Mirowie do zamku w Bobolicach!
Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Kroczyce
Zajazd położony w malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej oferuje dania kuchni staropolskiej, jurajskiej i m... więcej>>
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
W pobliżu
Łutowiec
Niepozorna wieś Łutowiec (zwana niegdyś także Oltowiec lub Holtowiec) jest starą miejscowością, wzmiankowaną po raz pierwszy z końcem XIV w. Tutejsza średniowieczna strażnica obronna, której resztki zachowały się na jednym z ostańców skalnych, należy do najbardziej tajemniczych tego rodzaju obiektów na Jurze. Powstała najprawdopodobniej w wieku XIV, jednak już w następnym stuleciu opuszczona, zaczęła popadać w ruinę.
Mirów
Jest to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych obiektów na szlaku Orlich Gniazd. Leżąca na wzniesieniu, monumentalna bryła zamku, przywodząca niektórym na myśl okręt, pomimo pozostawania przez wiele lat w ruinie robi spore wrażenie. Mirowska twierdza stanowi jedną z najstarszych budowli obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wiemy, iż murowana strażnica powstała tu około połowy XIV wieku, w czasach Kazimierza Wielkiego.
Bobolice
Położony na malowniczym, skalistym wzgórzu zamek Bobolice to jedna z bardziej znanych warowni leżących na Szlaku Orlich Gniazd, w środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Dzieli go niespełna pół godziny spaceru od bliźniaczej twierdzy w Mirowie. Sieć szlaków turystycznych umożliwia także dłuższe wędrówki w rejon Skał Kroczyckich i Rzędkowickich oraz w inne atrakcyjne zakątki Jury. Zamek stanowi ciekawy przykład budowli, która po wiekach bycia ruiną została odbudowana w czasach obecnych.
Czatachowa
We wsi Czatachowa w środku Jury Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Jasnej Góry, kilku paulinów rozpoczęło w latach 90. ubiegłego stulecia pustelnicze życie. Z czasem teren Pustelni Ducha Świętego został ogrodzony kamiennym murem, mnisi wybudowali niewielki, kamienny kościółek Ducha Świętego i drewnianą kaplicę św. Antoniego Pustelnika, a sami zamieszkali w rozsianych po lesie, skromnych domkach.
W pobliżu miejscowości Przewodziszowice na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, znajdują się ruiny jednego z mniejszych Orlich Gniazd. Tutejsza strażnica obronna zbudowana została prawdopodobnie w XIV, lub też na przełomie XIV i XV wieku. Inicjatorem jej wzniesienia był albo król Kazimierz Wielki, albo książę Władysław Opolczyk. Obiekt na pewien czas w XV wieku stał się siedzibą rycerza-rozbójnika Kornicza, zwanego Siestrzeńcem, który - według legendy - ukrył tu zrabowane skarby.
zobacz więcej
Noclegi
Moczydło
Hotel „Dąbrówka” zaprasza w swoje progi. Do dyspozycji Gości oddajemy 14 komfortowych pokoi w standardzie hotelowym potwierdzonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Pokoje wyposażone są w łazienki, telewizory oraz dostęp do bezprzewodowego internetu. Naszym Gościom zapewniamy ręczniki i środki higieniczne.
zobacz więcej