SZCZEGÓŁY ATRAKCJI TURYSTYCZNEJ
Kategoria: Dziedzictwo kulturowe

Umocnienia z II wojny światowej w Częstochowie


W ciągu kilku miesięcy poprzedzających II wojnę światową rejon Częstochowy stał się jednym z miejsc, w których dość pospiesznie budowano fortyfikacje. Ich plany pochodziły zresztą jeszcze z 1934 r. i opracowane zostały przez majora Jana Wańkowicza. Umocnienia wzniesione przez wrześniem 1939 odegrały pewną rolę podczas wojny obronnej. Do naszych czasów przetrwało w Częstochowie 12 takich obiektów, znajdujących się w ogólnie dobrym stanie.

Historia fortyfikacji

Około połowy 1939 r. Sztab Główny posiadał dane, na podstawie których spodziewał się, iż rejon Częstochowy może stać się jednym z głównych kierunków uderzenia niemieckiego. Projekt ufortyfikowania rejonu miasta opracowany został jeszcze w 1934 r. przez majora Jana Wańkowicza. Ponieważ kierował on podobnymi pracami na Górnym Śląsku, jego koncepcja przypominała tamtejsze fortyfikacje. Prace nad ufortyfikowaniem Częstochowy rozpoczęto jednak dopiero w 1939 r. Ogółem, w ramach planu budowy pozycji obronnej, zamierzano wznieść 61 żelbetowych schronów. Na częstochowskie fortyfikacje miały składać się dwie części, przedzielone rzeką Stradomką. Dłuższa z nich, usytuowana na wzniesieniach, miała osłaniać miasto od północy i zachodu, natomiast zadaniem drugiej, krótszej, była obrona drogi wiodącej do Częstochowy od strony Lublińca. Prace powierzono Siódmemu Batalionowi Saperów dowodzonemu przez majora Jana Bronisława Szymańskiego. Przy wznoszeniu fortyfikacji pomagały także inne formacje oraz, spontanicznie, okoliczna ludność, która m.in. dostarczyła furmanki dowożące budulec. Pomimo tej ofiarności częstochowska pozycja obronna do czasów wybuchu wojny nie została ukończona - wybudowano jedynie 12 obiektów schronowych. Oprócz wznoszenia bunkrów wykonano również linię przeszkód z drutu kolczastego oraz rów przeciwczołgowy. Pozycja obsadzona została z końcem sierpnia. Niemiecki ostrzał Częstochowy rozpoczął się rankiem 2 września. Polskim żołnierzom udało się między innymi zestrzelić 6 nieprzyjacielskich samolotów bombardujących miasto. Wieczorem nasze wojska, w obliczu zagrożenia okrążeniem, wycofały się z miasta.

Schrony dziś

Do zbudowanych w 1939 r. obiektów należy 6 schronów jednostronnych, 4 schrony posiadające po dwie strzelnice ckm oraz 2 punkty obserwacyjne. Wiele z nich przetrwało do naszych czasów w dobrym stanie (większość jest obecnie łatwo dostępna, natomiast dwa znajdują się na terenach prywatnych, a jeden na terenie cmentarza komunalnego).

Lokalizacja
Łosiowa
Częstochowa
Częstochowa
Jura Krakowsko-Częstochowska
w mieście
Informacje ogólne
: fortyfikacje, twierdze i militaria
Ceny i udogodnienia
: wstęp wolny
Dostępność
: cały rok

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na przygotowaną specjalnie dla dzieci audiowycieczkę po Częstochowie!
Zapraszamy na audiowycieczkę po Częstochowie!
Pliki dźwiękowe
0373
/Media/Default\.MainStorage/Poi/eeqg0wnt.p3n\0373.mp3

Szlak kulinarny Śląskie Smaki
Częstochowa
Dwupoziomowy lokal kusi własnym produkowanym na miejscu piwem oraz wyjątkową kuchnią z kultowymi już daniami regionalnym... więcej>>
Częstochowa
Specjalnością restauracji jest tradycyjna kuchnia polska, którą doceniają zarówno lokalni goście restauracji jak i grupy... więcej>>
Częstochowa
Restauracja znajduje się w samym centrum miasta, w zabytkowych piwnicach Ratusza Częstochowskiego.
Tarnowskie Góry
Restauracja Hotel Opera to dobra kuchnia i profesjonalna obsługa. Restauracja gwarantuje produkty najwyższej jakości, pr... więcej>>
W pobliżu
Częstochowa
Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie powstało z inicjatywy prezesa firmy President Electronics Poland, Krzysztofa Witkowskiego. Muzeum to jest swoistym wotum, ofiarowanym przez Witkowskiego Matce Bożej Królowej Polski w podziękowaniu za dar zdrowia po przebytym udarze. Stanowi ono równocześnie wyraz hołdu złożonego Janowi Pawłowi II. Zbiory zawierają ponad 11 tysięcy eksponatów w tym 2 tysiące monet.
Częstochowa
Muzeum Historii Kolei w Częstochowie zostało założone w 2001 roku, a na jego siedzibę wybrano pomieszczenia znajdujące się na pierwszym piętrze dworca kolejowego Częstochowa Stradom. W muzeum przeniesiemy się w przeszłość i zobaczymy np. dawną kasę biletową z wyposażeniem, stare mundury kolejarskie, dokumenty i fotografie, lampy, szyny, mapy czy tabliczki znamionowe parowozów i innych maszyn. Muzeum umieszczono na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Częstochowa
Częstochowianie i przebywający w tym mieście goście mogą podziwiać obrazy nieba i zjawisk astronomicznych w najnowocześniejszym w Polsce planetarium, działającym w ramach Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza. Sam budynek planetarium powstał w latach 1990-2000, jednak cyfrowy projektor dotarł pod Jasną Górę dopiero w roku 2005. Wielbiciele nauki mogą tu zobaczyć fascynujące pokazy, jak i uczestniczyć w niezwykłej lekcji fizyki.
Częstochowa
Kościół pod wezwaniem św. Barbary i św. Andrzeja Apostoła znajduje się w sąsiedztwie Klasztoru Jasnogórskiego, z nim też związane są ściśle jego dzieje. Według tradycji, w XV wieku skradziono obraz Czarnej Madonny i zniszczony porzucono na południe od murów klasztornych. Właśnie w tym miejscu postawiono w XVII wieku niedużą świątynię, której cechą wyróżniającą jest cylindryczna wieża. Kościół jest znany również jako Sanktuarium Zranionej Jasnogórskiej Ikony Matki Bożej.
Częstochowa
Muzeum Archidiecezjalne w Częstochowie to najmłodsza wśród tego typu placówek w Polsce. Zgromadzono tutaj szereg zabytków sztuki sakralnej, pochodzących w różnych wieków, w tym około 100 rzeźb i 120 obrazów, a także naczynia oraz szaty liturgiczne. Wiele z wyeksponowanych tutaj obiektów to zabytki z kolekcji, którą gromadzić zaczął pierwszy biskup utworzonej w 1925 r. diecezji częstochowskiej, Teodor Kubina. Muzeum nosi dziś zresztą jego imię.
zobacz więcej